Ознака: теута арифи
Македонија 04.11.21 | 12:37

Касами: Граѓаните на Тетово мора да знаат точно колкав долг има нивната општина и како е создаден

Во Општина Тетово денеска беше извршено примопредавање на градоначалничката функција од досегашната градоначалничка Теута Арифи кон новоизбраниот Биљал Касами. Арифи...

Македонија 01.11.21 | 20:12

Теута Арифи изгуби во своето маало

ДУИ изгуби во најголемите населби на Тетово. Иако ДУИ како дел од централната и локалната власт, има голем број функционери, сепак не успеаја да ги задржат гласовите...

Македонија 31.10.21 | 20:38

Теута Арифи официјално призна пораз: Општина Тетово ќе биде раководена од нашиот противкандидат

Кандидатката за градоначалник на општина Теута Арифи му ја честиташе победата на својот противкандидат Билал Касами. -Општина Тетово ќе биде раководена од нашиот противкандидат,...

Македонија 31.10.21 | 20:29

Ни Теута не е вечна, Беса прогласи победа во Тетово

Генералниот секретар на Движењето БЕСА во изјава за Бриф изјави дека БЕСА победи во Тетово. Победуваме и тоа убедливо во Тетово. Нашиот претседател на партијата Биљал...

Македонија 31.10.21 | 20:23

1100 гласа предност за Биљал Касами, и Ахмети го призна поразот во Тетово

Иако обработеноста на гласовите во Тетово сѐ уште е мала, засега од податоците на ДИК предноста на кандидатот на Беса Биљал Касами е голема. Пред малку заврши прес-конференцијата...

Македонија 31.10.21 | 19:24

Арифи: Апсолутно сум убедена дека граѓаните знаеле и ќе знаат да ја ценат работата завршена за нив

Тетовската градоначалничка и кандидатка за нов мандат од ДУИ, Теута Арифи денеска своето право за гласање го оствари на гласачко место 1946 во ООУ „Истигбал“ во Тетово. Денеска...

Македонија 26.10.21 | 23:05

Kaсами: Aрифи не ги исполни ветувањата

Кандидатот на Движењето Беса, за градоначалник на Тетово, Билал Касами во „Емисија 200“ на Алсат рече дека досегашната градоначалничка, Тетута Арифи, два мандата не...

Македонија 26.10.21 | 13:41

„Подобро за Тетово“: Арифи да одговори за финансиските злоупотреби кои беа откриени во општината со помош на УСАИД и ИРИ

Независната листа „Подобро за Тетово“ итно бара од актуелната градоначалничка Теута Арифи пред вториот изборен круг јавно да го оправда пред граѓаните секој договор...

Македонија 22.10.21 | 12:41

Хоџа: Граѓаните од Тетово и Желино се желни за промена на градоначалничката структура

Аријанит Хоџа од БЕСА, министер во владата, смета дека граѓаните од Тетово и Желино се желни за промена на градоначалничката структура во градот под Шара и се надева...

Македонија 21.10.21 | 23:03

Арифи: Филипче е одговорен за модуларната, да имав одговорност, немаше сега да седам тука како кандидат

Ако имавме институционална одговорност немаше да седам тука како кандидат, изјави кандидатката за градоначалник на Тетово Теута Арифи од ДУИ во емисијата 24 анализа....

Македонија 21.10.21 | 22:49

Заев не е ни за Касами ни за Арифи: На нашите членови во Тетово ќе им го кажеме – по сопствено убедување

На прашањето на модераторот за тоа дали Тетово може да предизвика ново парламентарно мнозинство и како СДСМ ќе постапи во овој случај, премиерот и претседател на СДСМ,...

Македонија 21.10.21 | 21:22

Касами: Не се исклучува реконструкција на Владата после изборите

Кандидатот за градоначалник на Тетово Билал Касами од БЕСА во емисијата 24 анализа рече дека не смее да се профитира на сметка на тетовската трагедија и да се добиваат...

Македонија 21.10.21 | 21:14

Касами: Арифи ја тера администрацијата да прават списоци со граѓани кои ќе гласаат

Лидерот на БЕСА и кандидат за градоначалник на Тетово, Билал Касами смета дека ова не е битка за тоа кој ќе биде на чело на градот, туку битка за Тетово и неговите граѓаните. -Јас...

Македонија 19.10.21 | 13:01

Ахмети или Касами, кој ќе му се налути? Падот на владата на Заев може да почне од Тетово

Дали падот на владата на Зоран Заев може да почне од Тетово? Вакво прашање се наметнува гледајќи ги резултатите од изборите во Тетово. Таму очекувано во вториот круг...

Македонија 18.10.21 | 23:00

Можно ли е да падне Владата ако СДСМ ја поддржи Арифи во Тетово?

Жестока дебата во „Click Plus“ на ТВ21 помеѓу пратениците на ДУИ и Алијанса за Албанците, Арбер Адеми и Елми Азири. Азири признава дека на листите за совети, ДУИ води 2:1 наспроти...

Македонија 18.10.21 | 08:47

Во Тетово сепак ќе има втор круг, Касами влегува како првопласиран

Беса синоќа со зурли и тапани го прослави влегувањето во вториот круг на нивниот кандидат и претседател на партијата Биљал Касами во вториот круг од локалните избори...

Македонија 15.10.21 | 14:43

Теута давала незаработена плата на свои блиски: Алијанса за Албанците тврди дека општинскиот буџет е оштетен за 7 милиони евра

Во текот на една од дебатните емисии, актуелната градоначалничка на Општина Тетово, Теута Арифи, јавно изјави дека бројот на вработените во општината е 360, но ние ќе ви...

Македонија 03.10.21 | 21:34

Арифи: Правиме проекти за одржлив туризам во шарпланиските села

Тетовската градоначалничка Теута Арифи која е кандидатка од редовите на ДУИ за нов мандат, денеска пред граѓаните го презентираше делот од програмата кој што се однесува...

Македонија 10.09.21 | 15:38

Општина Тетово ќе им додели по 60 илјади денари на семејствата на загинатите и повредените во пожарот

Се сретнав со противпожарната биграда според нивниот извештај во 21: 02 минути на 8 спетември добиле повик дека им пожар во ковид болницата на трен пристигнале во 21:07 минути...

Македонија 09.09.21 | 11:32

Арифи: Сите преживеани во вчерашниот пожар во Тетово се во стабилна здравствена состојба

Градоначалничката на Тетово Теута Арифи одговарајќи на новинарско прашање рече дека сите преживеани во вчерашниот пожар во Тетово се во стабилна здравствена состојба. Во...