Ознака: тестови
Здравје 16.08.22 | 10:23

Од почетокот на пандемијата досега се направени над 2 милиони тестови за ковид-19 во државава

Минатата недела се регистрирани сe 3.477 нови позитивни случаи на ковид-19, што е намалување за 8,7 отсто во споредба со претходната седмица. Направени биле 7.682 тестови, а...

Македонија 22.07.22 | 15:49

ДЗР: Погрешни чекори на Министерството за здравство уште на стартот на пандемијата, се причина за проблемот со тестовите на државна сметка

Над 18,6 милиони евра се офајдиле приватните лаборатории за време на ковид-пандемијата. Недоволниот број термини во јавното здратво ги наполни сметките на приватното,...

Здравје 09.06.22 | 14:11

55 нови случаи на ковид од 1.002 тестови, нема пријавено починати пациенти

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 1.002 тестови, а регистрирани се 55 нови...

Здравје 18.05.22 | 14:47

Нови 96 заразени со ковид-19 од 1.314 тестови

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 1.314 тестови, а регистрирани се 96 нови...

Свет 09.02.22 | 11:29

Шведска го укина тестирањето за ковид, нема веќе ни рестрикции

Шведска го стопираше широкото тестирање за Ковид-19 дури и кај луѓето кои покажуваат симптоми на инфекција, ставајќи крај на мобилните места со шатори на плоштадите...

Свет 19.01.22 | 09:34

Од магацин во Сиднеј украдени 42.000 брзи антигенски тестови

Од магацин во Сиднеј непознато лице украло 42.000 антигенски тестови за коронавирусот, соопштија денеска австралиските власти. Портпаролот на полицијата изјави дека...

Здравје 12.01.22 | 19:14

Тестови за ковид-19 на државно нема, а граѓаните досега платиле околу 30 милиони евра

Не само рекорди на нови случаи со Ковид, деновиве се прават и рекорден број тестирања, но парите ги даваат граѓаните од свој џеб. Ако се земе последната дневна статистика,...

Балкан 11.01.22 | 13:40

Со селф тестовите за два дена откриени над 25 илјади позитивни случаи кај ученици и просветни работници во Грција

Со помош на селф тестовите, односно тестовите за домашна употреба, задолжителни за учениците и просветните работници, за два дена во Грција беа откриени над 25.000 позитивни...

Балкан 21.12.21 | 13:16

Мицотакис ја отфрли препораката за рапид тест за влез во затворените објекти и најави бесплатни селф тестови за време на празниците

Препораката за воведување задолжителен рапид тест за влез во затворените простори за забава во Грција, кои работат само со вакцинирани, ја отфрлил грчкиот премиер Кирјакос...

Балкан 20.12.21 | 15:24

Вакцинираните ќе мора да се тестираат за да влезат во затворените простори во Грција?

Портпаролот на грчката Влада Јанис Иконому ја остави отворена можноста, доколку постои препорака од комисијата на епидемиолози, за време на празниците да се воведе...

Свет 17.12.21 | 10:25

Макрон: Франција не планира да воведе анти-ковид тестови за патниците од ЕУ

Франција не планира да воведе тестови против ковид за патниците кои доаѓаат од други земји на Европската унија (ЕУ), изјави францускиот претседател Емануел Макрон. Иако...

Здравје 25.11.21 | 18:09

Филипче не размислува за ограничување на цената на ПЦР тестовите и по најавите за нови мерки

Нема ограничување на различните цени за ПЦР тестирање ниту по најавите за нови мерки со кои се предлага вработените кои се невакцинирани на работа да можат да се појават...

Здравје 04.11.21 | 14:03

Само 6 основци позитивни на ковид-19 од 1323 тестирани

Од тестирани 1323 ученици во средни и основни училишта на подрачјето на ЦЈЗ Кочани, Штип, Велес, Скопје, Куманово, Прилеп, Битола, Струмица, Тетово и Охрид, 725 се основци...

Здравје 17.10.21 | 09:40

Беќаровски до родителите: Плативте 2 милиони евра за ПЦР, а не сакате бесплатни антигенски тестирања за децата

Доктор Нико Беќаровски од Клиниката за Токсикологија ги повика родителите да го прифатат најавениот скрининг на Министерството за здравство со брзи антигенски тестови...

Македонија 15.10.21 | 10:44

Согласноста од родителот не е покритие за училиштата од образовни да се претворат во здравствени институции

По овој викенд, односно од понеделник ќе започне корона скринигот кај учениците кој, се чини, дека не наиде на добар одзив кај родителите и старателите. Потребна е претходно...

Свет 07.10.21 | 12:37

Франција одреди цени за ПЦР и антигенски тестови за невакцинираните

Граѓаните на Франција кои не се вакцинирани, речиси и да ја изгубија можноста за бесплатни или евтини ПЦР и/или антигенски тестови за ковид-19. Француските власти одредија...

Вести 23.09.21 | 12:12

Д-р Беќаровски со апел до властите: Набавете од комбинираните тестови за ковид и грип, да не биде доцна

Проф. д-р Нико Беќаровски од Клиниката за токсикологија, со објава на социјалната мрежа Фејсбук, апелира да се набават брзите комбинирани антигенски тестови Covid/InfluenzaA/B...

Свет 16.09.21 | 08:54

Хакери украдоа резултати од 1,4 милиони тестови за коронавирус во Париз

Хакери украдоа резултати од 1,4 милиони тестови за коронавирус во Париз. Поднесена е жалба до обвинителството, соопшти здравствената служба на париските болници. Нападот...

Балкан 25.08.21 | 15:24

Ако одбијат да се тестираат на коронавирусот, вработените во училиштата во Словенија ќе добијат отказ

Словенија воведува строги мерки во пресрет на почетокот на учебната година, затоа што бројот на заболени од коронавирусот расте. Вработените во училиштата ако не сакаат...

Свет 09.08.21 | 09:51

За пет дена во Вухан тестирани 11,28 милиони жители против Ковид-19

Во рок од само пет дена централниот кинески град Вухан го заврши тестирањето на 11,28 милиони жители, што го спроведе поради зголемувањето на бројот на лица кои се заразија...