Ознака: тестови
Свет 06.04.21 | 18:47

Шкотланѓаните ќе добиваат по два теста за Ковид-19 неделно

Шкотланѓаните ќе можат да добијат тестови за коронавирус двапати неделно, најави шкотската премиерка Никола Старџен, јави ДПА. Шкотска ја воведе програмата за тестирање...

Балкан 02.04.21 | 19:30

Грција воведува бесплатни тестови за Ковид-19 за домашна употреба

Во среда започнува дистрибуцијата на тестовите за Ковид-19 за домашна употреба, односно т.н. „селф тестови“, во аптеките во Грција, а ќе бидат бесплатни, но и задолжителни...

Балкан 25.03.21 | 09:20

Со негативни резултати од брзото испитување не се избегнува карантинот во Словенија

Владата во Словенија одлучи дека негативните резултати од брзото испитување на антигенот на ковид-19 повеќе не се критериум за избегнување карантин при влез во земјата. Надлежните...

Црна хроника 11.02.21 | 17:19

30 фалсификувани PCR тестови пронајдени во автобус на туристичка агенција на граничниот премин Деве Баир

На граничниот премин „Деве Баир“ при контрола во автобус на туристичка агенција од Скопје, полициски службеници од Одделот за гранични работи и миграции денеска откриле...

Здравје 05.02.21 | 12:48

Инфективната клиника доби донација, 1.300 брзи тестови за откривање ковид-19

Обезбедени се 1.300 брзи тестови за откривање присуство на SARS-CoV-2 вирусот наменети за Клиниката за инфективни болести во Скопје. Се работи за тестови кои овозможуваат...

Македонија 30.01.21 | 08:25

Охрид веќе нема ковид-тестови со плаќање, граѓаните мора да одат во други градови

Во Центарот за јавно здравје во Охрид не се вршат тестирања за Ковид 19 со плаќање. Поради тоа голем број граѓани од регионот на Струга и Охрид кои треба да патуваат во...

Свет 27.01.21 | 15:18

Кина почна да користи анални стапчиња за тестирање за корона вирус

Кина почна да употребува анални стапчиња за тестирање на лицата за кои смета дека се високо-ризични за зараза со Ковид-19. Лекарите велат дека процедурата е поефективна,...

Балкан 26.01.21 | 18:12

Од први мај Србите што се вакцинирале ќе можат да летуваат во Грција

Меморандумот за разбирање во услови на пандемија, кој го усогласија министрите за туризам на Србија и на Грција, Татјана Матиќ и Харис Теокарис, им овозможува на вакцинираните...

Свет 22.01.21 | 10:31

Членките на ЕУ се согласија за меѓусебно признавање на тестовите за Ковид-19

Земјите членки на ЕУ се согласија за зајакнување на употребата на брзи антиген-тестови и за меѓусебно признавање на резултатите од тестот на Ковид-19, објави Советот...

Македонија 29.12.20 | 21:25

Пановски: Катастрофа е што јавна установа наплаќа тестови, се работи за пандемија, а не за козметички работи

На почетокот во првата емисија кога бев гостин, реков дека се гордеам со нашиот министер за здравство, но сега не се гордеам, вели епидемиологот доктор Никола Пановски...

Балкан 08.12.20 | 10:44

Во Грција стапуваат во сила новите цени за тестовите за Ковид-19

Одлуката на грчката Влада за воведување плафон за цените на тестовите за Ковид-19, со цел да се спречи профитерство, стапува во сила, а цените не смеат да бидат над 60 евра...

Балкан 01.12.20 | 13:24

Најмасовно тестирање во регионот: Србија на тестови троши повеќе од 700.000 евра дневно

Српската Премиерка, Ана Брнабиќ, соопшти дека Србија троши повеќе од 700.000 евра дневно само на тестови за корона вирус, додавајќи дека тоа е цената за 20.000 тестирања дневно. Брнабиќ...

Македонија 01.12.20 | 12:40

Пациентите се пребројувале рачно зашто системот не ги генерирал: Ова е причината зошто вчера доцнеа бројките за новозаразени

Наместо како вообичаено, статистиката на новите случаи позитивни на Kовид-19, како и состојбата по градови и смртноста во болничките капацитети да биде објавена во текот...

Свет 28.11.20 | 12:49

Над 1.300 Британци добиле неточни резултати од тестовите за коронавирус

Повеќе од 1.300 Британци добиле неточни, позитивни резултати од тестовите за коронавирус поради грешки во владиниот систем „Тестирај и следи“, соопшти денеска британското...

Балкан 27.11.20 | 18:20

Плафон за цените на тестовите, 40 евра ПЦР, 10 евра рапид тест

За спречување на профитерство, грчката Влада воведува плафон за цените на тестовите, како за ПЦР така и за брзите, кои не смеат да бидат поскапи од 40, односно 10 евра, јави...

Македонија 17.11.20 | 19:42

Министерството за здравство ќе набави брзи антигени тестови без јавен оглас

Владата на Македонија на денешната 21 седница го задолжи Министерството за здравство да спроведе постапка за јавна набавка на брзи антигени тестови за потребите на...

Црна хроника 12.11.20 | 13:00

Разбиена група која незаконски продавала тестови за Ковид

Во Виница е разбиена група што незаконски продавала тестови за Ковид-19. МВР во координација со другите институции ќе ги санкционира ваквите појави, како што е случајот...

Македонија 08.11.20 | 15:36

Митева: Граѓаните од почетокот на епидемијата за тестови КОВИД -19 потрошиле над 8 милиони евра

38.782 вкупно заболени лица, 14.661 активен случај, 1.110 смртни случаи. Венко, ова се бројки кои сами покажуваат колку итно е потребна оставка. Колку пати и да повторуваме, колку...

Македонија 03.11.20 | 22:38

Спасовски: За осум месеци граѓаните платиле 7,8 милиони евра за ковид-19 тестови

Ако еден тест чини 4.000 денари за две недели сме потрошиле 1.050.000 евра за тестирање во приватните клиники. Само во последната недела за тестови сме платиле 570.000 евра. Од...

Свет 01.11.20 | 14:46

Словачка за еден ден тестира еден милион луѓе – тестовите бесплатни

Повеќе од еден милион Словаци вчера беа тестирани за коронавирус, како дел од огромната логистичка операција за тестирање на поголемиот дел од населението преку викенд...