Ознака: тестирање
Здравје 26.03.21 | 12:02

„Фајзер“/„БиоНТек“ почнаа со тестирање на вакцината и врз деца на возраст од шест месеци до 11 години

Вакцината против корунавирусот на компаниите „Фајзер“/„БиоНТек“ почна да се тестира и врз деца на возраст од шест месеци до 11 години, изјави денеска портпаролот на...

Балкан 19.02.21 | 15:24

Доми: Албанија е шеста во светот според дневната инициденца, треба да прави по 12.000 тестови на ден

Директорот за развој на „Гео Вакс“ (Geo Vax) вакцината во САД, Арбан Доми, правејќи споредба на бројките за дневна инциденца на заразени со Ковид-19 во неколку земји во светот...

Свет 14.02.21 | 22:43

Оксфорд и „АстраЗенека“ ќе ја тестираат вакцината врз деца

Стотици деца се регрутирани да ги пробаат вакцините „Оксфорд/АстраЗенека“ против корона вирусот. Вакцината, „ChAdOx1 nCoV-19“, во моментов се дава само на лица над 18 години,...

Свет 02.02.21 | 13:31

Во Британија почнува тестирање од „врата на врата“

Во Велика Британија од денеска почнува тестирање на ковид-19 од „врата на врата“ на околу 80.000 луѓе со цел да се спречи ширењето на многу зарзаната јужноафрканска мутација...

Свет 01.02.21 | 15:33

Европол предупреди на лажни потврди за тестирање за Ковид-19

Полициската агенција на Европската унија (Европол) денеска ги предупреди земјите да внимаваат на лажните потврди за тестирање за Ковид-19, бидејќи криминални банди се...

Свет 22.01.21 | 11:36

По зголемувањето на бројот на новозаразени над 100, Кина почна со масовно тестирање на населението

Откако во Кина повторно има зголемување на дневните бројки на новозарзени од корона вирус, кои надминуваат и преку 100 случаи, во Пекинг почна масовно тестирање на целото...

Свет 22.01.21 | 08:40

Австриски војници сексуално злоставувале жени при тестирање за корона

Австрија ја тресе голем скандал откако во јавноста се појавија обвиненија дека војници сексуално злоставувале жени при масовното тестирање за корона вирусот во градот...

Балкан 02.01.21 | 10:53

Словенија почна со тестирање на сите патници на граничните премини и на аеродромот во Љубљана

Словенија од денеска пушти во употреба станици за брзо тестирање на корона вирус на пет гранични премини со Хрватска, како и на аеродромот во Љубљана. Воведено е правило...

Свет 25.12.20 | 09:56

Тестирање за милиони жители по седум нови заразени: Кинескиот град Далијан ставен во карантин

Властите во кинеското пристаниште Далијан, во североисточна Кина, ќе тестираат милиони жители откако во изминатите 24 часа се пријавени седум нови случаи на заразени...

Балкан 22.12.20 | 15:50

Словенија започна масовно тестирање на Ковид 19

Во Љубљана, масовното тестирање ќе започнува денес на Конгресни плоштад, додека точните локации во другите општини ќе ги објават локалните власти. Во прашање се брзи...

Македонија 18.12.20 | 16:09

Ова е импровизиран пункт за Ковид тестирање во Демир Хисар

На социјалните мрежи се појави слика од, како што се тврди на Твитер профилот „Лудот Макс“, импровизиран пункт за тестирање за корона вирус во Демир Хисир. Во постот,...

Македонија 07.12.20 | 14:41

Учениците кај нас не знаат да го употребат знаењето надвор од училиштето, знаат само да го повторат тоа што го учеле

Во април-мај наредната година ќе се одржи ПИРЛС тестирањето за учениците од четврто одделение. Ќе бидат опфатени 150 основни улилишта од нашата држава, ќе бидат вклучени...

Балкан 23.11.20 | 10:08

Во Загреб денеска почнува масовно бесплатно тестирање на корона вирус

Главниот град на Хрватска, Загреб, денеска на 12 локации ќе се спроведе масовно тестирање на корона вирус по пат на брзи тестови кои ќе бидат бесплатни. Градот Загреб...

Свет 06.11.20 | 19:11

Масовно тестирање во Словачка: Кој нема да се тестира ќе оди во 13-дневен карантин

Граѓаните на Словачка кои не учествуваа во масовното тестирање и немаат негативен тест за ПЦР, мораат да останат во изолација до 14 ноември. Во директивата на Владата...

Свет 03.11.20 | 12:03

Ливерпул ќе се тестира прв: Велика Британија ќе спроведува тестирање на цели градови

Британската Влада планира да почне тестирање за Ковид-19 по градови, а првото тестирање треба да биде спроведено во Ливерпул. Во рамки на акцијата, на сите 500.000 жители...

Свет 26.10.20 | 10:16

Поради само еден позитивен случај Кина почна масовно тестирање на цел град

Кина повторно спроведе масовно тестирање на цел град, откако беше потврден само еден позитивен случај во градот Кашгар, во провинцијата Џинјианг. При масовното тестирање...

Македонија 25.10.20 | 22:58

Александар Спасовски: За тестови на приватно само за 24 часа се потрошени 75.000 евра, со истото темпо, за месец дена ќе изградиме болница

Вчера се направени 1901 тестови. Од нив, државата платила за 776 а ние граѓаните сами сме си ги платиле останатите 1125 тестови во приватните лаборатории. (бидејќи нема термин/тест/алгоритам...

Македонија 23.10.20 | 20:49

Филипче: Лабораториите за тестирање се оптеретени, се бара решение за нови термини

Силниот есенски бран ги оптерети лабораториите за тестирање, но се работи на изнаоѓање решение за нови термини, информираше вечерва министерот за здравство Венко Филипче...

Македонија 22.10.20 | 23:43

Владата одлучи учениците да се тестираат онлајн

На денешнат 14-та седница на Владата беа прифатени и дополнувањата на Уредбата за начинот на организирање и реализирање на наставата во вонредни околности во основните...

Здравје 22.10.20 | 19:18

Пановски: Доколку се тестираат повеќе, до 1.000 новозаразени на ден ќе стигнеме без проблем

Ситуацијата со ширењето на коронавирусот е сериозна и загрижувачка ситуација и најмногу зависи од граѓаните како ќе ја поминеме зимата. До бројката од 1.000 новозаразени...