Ознака: тестирања
Балкан 27.10.20 | 13:24

Во БиХ секој втор тестиран е позитивен на Ковид-19, починаа 21 лице

Во последните 24 часа во Босна и Херцеговина се регистрирани 1.555 новоинфицирани со коронавирус, а биле тестирани вкупно 3.137 лица. Ова практично значи дека секој втор граѓанин...

Балкан 25.10.20 | 17:55

Косово двојно го зголеми бројот на тестирања за коронавирус

Бројката на жртви на пандемијата на Ковид-19 во Косово се искачи на 663, откако двајца пациенти кај кои бил откриен коронавирусот починаа во последните 24 часа. Според Националниот...

Балкан 22.10.20 | 16:29

Во Косово рекорден број тестирања, активни 1.871 случај на заболени со корона вирус

Според Националниот институт за јавно зравство на Косово (ИКШПК), од вчера извршените, рекордни досега, 1.245 тестирања со методот РТ-ПЦР (83.923 од појавата на епидемијата)...

Македонија 27.07.20 | 09:00

Ја надминавме бројката од 10.000 заразени, дневно по најмалку сто

Дневниот број на новозаразени лица од КОВИД-19 во земјава и натаму е троцифрен. Во текот на вчерашниот ден беа регистрирани дури 152 нови случаи на КОВИД-19. Со ова, вкупниот...

Вести 09.07.20 | 14:02

Филипче: Ако не тестираме многу, бројот на новозаразени ќе се намали и можеби ќе нè пуштат во ЕУ, но нема да имаме целосна слика

Да не ја гледаме само апсолутната бројка на заболени, вели денеска министерот за здравство Венко Филипче на прашањето за ограничувањата од Европската Унија за влез...

Свет 21.06.20 | 18:19

Пекинг може да тестира милион луѓе на ден

Пекинг може да тестира речиси милион луѓе на ден за коронавирусот, изјави денеска кинески официјален претставник, а тестирањето продолжува низ целиот град, во обид...

Македонија 14.06.20 | 16:46

Секој четврти тестиран е позитивен на корона

Поразителни се денешните резултати со корона вирусот. Она што е најважно е дека се зголемува бројката на починати и таа изнесува дури девет лица. Но, загрижувачки е и...

Македонија 24.05.20 | 09:02

Фијаското на оваа влада е очигледно, 73.742 тестирања во Словенија, а во Македонија 24.018

Македонија е рекордер во регионот по починати лица од Ковид-19. Овој податок говори само дека Зоран Заев, СДСМ и Филипче наместо да се фокусираат на здравствени мерки,...

Македонија 12.05.20 | 13:46

Таравари: Намерно малку се тестира за корона, зашто се брза да се оди на избори!?

Генералниот секретар на Алијанса на Албанците и градоначалник на општина Гостивар, Арбен Таравари смета дека не е проблем да се оди на избори и за 10 дена, но, поради...

Македонија 03.04.20 | 14:10

Филипче им забранил на Аџибадем Систина да објавуваат резултати, им испратил и инспекција

Министерството за здравство, преку Државниот санитарен и здравствен инспекторат вчера влегле и извршиле инспекциски надзор и контрола во Аџибадем Систина, со цел да...

Свет 18.03.20 | 15:16

Исланд спроведува масовно тестирање на Ковид-19

Исланд спроведува масовни тестирања на новиот коронавирус, со кои се опфатени и оние кои не покажуваат симптоми на болеста. Исланд, процентуално, има најголем број тестирани...