Ознака: тест
Свет 17.03.21 | 09:54

„Модерна“ започна да ја тестира својата вакцина на деца

Американската компанија „Модерна“ започна вакцината против коронавирус да ја дава на деца постари од шест месеци до 11 години, во рамки на средна до доцна фаза на клиничкото...

Здравје 23.02.21 | 15:44

Француски научници развија посигурен тест за корона вирусот

Француски истражувачи користат ситни честички на антитела, извлечени од семејства на животни кои вклучуваат камили и лами, за да направат тест за кој тие тврдат дека...

Свет 22.02.21 | 09:55

За влез во Полска, задолжителен негативен ПЦР-тест за странските државјани

Полска оваа недела треба да најави ново правило, а тоа е дека секој странски државјанин пред да влезе во земјата ќе треба да приложи негативен тест на коронавирус, изјави...

Психологија 31.01.21 | 14:45

Која половина од мозокот ја користите повеќе: Тест на личност кој открива што другите мислат за вас

Тестовите на личноста откриваат многу за нас, какви се нашите карактери, кои се нашите црти, па дури и какви сме во кревет! Овој тест одговара на прашањето дали повеќе...

Свет 18.01.21 | 09:30

Норвешка воведe задолжителен корона тест на граничните пунктови

Норвешка од денеска воведува задолжително тестирање за Ковид-19 на гранични пунктови за сите кои влегуваат во државата, а во последните 14 дена биле во земја со црвен...

Балкан 14.01.21 | 15:07

Од денеска без тестови: Србија го укина ПЦР тестот за граѓаните од пет земји во регионот

Укинувањето на задолжителниот ПЦР тест за сите што доаѓаат во Србија од Македонија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Албанија и Бугарија е уште една добра одлука за економска...

Свет 12.01.21 | 13:04

Велика Британија ќе прима патници само со негативен корона тест

Со цел да се намали ширењето на корона вирусот во Велика Британија, сите патници кои пристигнуваат од странство, од 15 јануари ќе мораат задолжително да приложат негативен...

Свет 02.01.21 | 21:25

Турски лекар разви тест кој идентификува коронавирус од урина

Турски лекар, специјалист за физикална терапија и рехабилитација, Мехмет Сехан Курулмус разви сет кој го детектира коронавирусот во примерок од урина, јавува Агенцијата...

Балкан 01.01.21 | 10:49

Словенија повторно дозволува скијање и возење на ски-лифт, но само со негативен тест

Од денеска е дозволено скијање и употреба на ски-лифтовите во словенечките скијачки центри, но само со негативен тест за корона вирус, што може да се направи на граница...

Свет 30.12.20 | 09:23

Компанија им ветила на работниците празничен бонус од 650 долари, но потоа непријатно ги шокирала

Вработените на американската ИТ компанија „ГоДеди“ (GoDaddy) пред Божиќните празници добиле мејл од нивниот работодавец дека со платата ќе добијат бонус од 650 долари. Работодавачот...

Свет 24.12.20 | 10:07

Таа е прва: Kомпанија воведе забрана за работа без тест за коронавирус

Пекарата Фелбер е првата компанија во Австрија која воведе забрана за работа за работници кои немаат тест за коронавирусот. Компанијата ја донесе одлуката врз основа...

Свет 22.12.20 | 17:04

Баварија воведува тест за новиот коронавирус за сите лица кои се враќаат од ризични региони

Од полноќ германската покраина Баварија воведува тест за новиот коронавирус за сите лица кои се враќаат од ризични региони. Според одлуката на баварската Влада, тестот...

Балкан 21.12.20 | 11:01

Србија ги повлекува од аптеките брзите Ковид тестови за домашна употреба

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, соошти дека се повлечени од продажба домашните тестови за корона вирус, што се појавија и се продаваа во аптеките ширум земјата. Како...

Здравје 20.12.20 | 08:48

Едноставен начин како секојдневно и бесплатно да проверите дали можеби имате корона

Постои лесен и јбрз начин да дознаете дали има некаква промена во вас и дали телото ви дава некакви сигнали, пишува „Србија данас“. Познато е дека еден од главните симптоми...

Балкан 17.12.20 | 09:16

Патниците на аеродромот во Љубљана ќе може да се тестираат за Ковид-19, резултатите за неколку часа

Патниците кои пристигнуваат на аеродромот во Љубљана ќе може да бидат тестирани за корона вирус директно на аеродромот. Инсталирањето место на нашиот аеродром ни дава...

Македонија 04.12.20 | 08:52

Граѓаните со денови чекаат за да закажат тест за Ковид, па уште неколку дена го чекаат резултатот

Во вчерашното издание на дебатната емисија „Заспиј ако можеш“ членот на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ и стоматолог д-р. Марија Андоновска, зборуваше за моменталната...

Ракомет 30.11.20 | 13:39

Лазаров се враќа на тренинзите, го победи коронавирусот

Најдобриот македонски ракометар Кирил Лазаров се врати на тренинзите откако доби негативен тест на Ковид-19. Лазаров беше позитивен пред дуелот против Целје во Лигата...

Свет 14.11.20 | 15:18

Нови мерки: Влез во Словачка само со негативен ПЦР тест

Од 16 ноември, понеделник, граѓаните на најголемиот дел земји од Европската Унија ќе може да влезат во Словачка само со негативен ПЦР тест. Тестот, истакнуваат официјалните...

Балкан 09.11.20 | 11:39

Револуционерен изум во Србија: Создаден тест за Ковид-19 што може да го предвиди текот на болеста

Во Србија е прозиведен тест за корона вирусот, именуван „Наиса“, кој е дури за 500 пати попрецизен од останатите тестови. Како што пишува РТС, со тестот се утврдува точното...

Свет 08.11.20 | 20:30

Повеќе од 1,2 милиони Словаци беа тестирани во еден ден

На првиот ден од вториот круг на масовно тестирање за коронавирусот, вчера во Словачка биле тестирани 1.297.571 граѓани, од кои 0,63 проценти биле позитивни. Како што рече...