Ознака: тест
Патувања 23.05.20 | 10:03

Во Португалија ќе се тестира цел град од 200 илјади жители за коронавирус, заради подобра слика за туризмот

Крајбрежниот град Каскаис, во близина на Лисабон планира да биде прв град во Португалија кој ќе ги тестира сите 200 илјади жители дали се позитивни на коронавирус. Со...

Македонија 22.05.20 | 18:50

Задолжителниот државен карантин за лица кои доаѓаат од странство се заменува со домашна изолација со приложен негативен ПЦР тест

На оваа седница е изменета и дополнета и Одлуката за спроведување на задолжителен државен карантин на државјаните на Република  Македонија вратени од странство со...

Балкан 21.05.20 | 17:57

Србија ги отвора границите утре, ќе се влегува без тест за ковид-19

Српската влада на денешната седница го усвои предлогот на Кризниот штаб за отварање на граничните премини и слободен влез во Србија, без потребниот тест за коронавирус....

Балкан 20.05.20 | 16:22

Словенците кои сами ќе сакаат да се тестираат за коронавирусот ќе мораат да платат 100 евра

Словенците кои сами ќе сакаат да се тестираат за новиот коронавирус и да добијат потврда дека не се заразени ќе плаќаат по 100 евра, јави дописникот на МИА од Љубљана. Вакви...

Црна хроника 16.05.20 | 18:01

На девојчето од Лабуништа му бил земен брис за да се испита дали имало корона

На четиринаестгодишното девојче од струшкото село Лабуништа кое утрово почина на пат кон Ургентниот центар во Скопје, му бил земен бруис за да се испита дали евентуално...

Здравје 13.05.20 | 12:17

МЗ: Почна скринингот со ПСР тестови, а целта е да се идентификуваат асимптоматските носители на вирусот

Министерството за здравство информира дека денеска почна таргетираниот скрининг на одредени критични категории на пациенти за КОВИД-19. Скринингот ќе се прави со ПСР...

Свет 12.05.20 | 09:00

Вухан ќе ги тестира сите 11 милион жители за коронавирус

Оперативниот штаб на Вухан наложи за десет дена да се изврши скрининг на населението за ковид-19, откако се појавија нови случаи на заразени во градот. Во Вухан живеат...

Балкан 09.05.20 | 14:10

Еве колку ќе чини тестот кој ќе мора да го направите за да влезете во Србија

Усвоени здравствените препораки за влез во Србија! Врз основа на здравствените препораки кои беа донесени, за влез во Србија неопходен ќе биде негативен тест, не постар...

Балкан 09.05.20 | 12:10

Влез во Грција само со негативен тест за Ковид-19 направен три дена пред патувањето

Тест за Ковид-19 направен до 72 часа пред полетувањето за Грција; во авионите од, кон и во Грција нема да има празни седишта меѓу патниците; заминување од земјата без ново...

Здравје 06.05.20 | 15:59

Четворица пациенти се лекуваат во штипското Инфективно одделение

Во Инфективното одделение во Клиничката болница во Штип хоспитализирани се четворица пациенти заразени со коронавирус. Директорот на болницата, Ален Ѓеорѓијев вели...

Здравје 05.05.20 | 13:01

Од следната недела скрининг тестирање за Ковид 19, први на листата се здравствени работници, вработени во градинки, полицајци

Од следната недела почнува скрининг тестирање за корона вирусот, информираат од Министерството за здравство. -Центарот за јавно здравје во Скопје, заедно со Институтот...

Здравје 05.05.20 | 11:39

Николов: Власта го намалува бројот на тестови, а со тоа и бројот на ново дијагностицирани

Дојдени сме во таа фаза на епидемијата со корона, да секојдневно се соочуваме со човечки трагедии. Борбата со вирусот ниту е предвидлива, ниту е лесна, а бара систематски...

Балкан 04.05.20 | 23:39

Влез во Хрватска само со направен тест за коронавирус

Сите оние кои ќе сакаат да влезат во Хрватска ќе мора да имаат потврда дека се тестирани на коронавирус, изјави директорката на Клиниката за инфективни болести, Алемка...

Здравје 04.05.20 | 14:47

По 40 дена д-р Николиќ од кумановската болница е негативна на тестот за ковид-19

Гордана Николиќ, докторката од кумановската болница која се зарази со ковид-19 на работното место, по 40 дена боледување објави дека добила прв негативен резултат. Прв...

Свет 30.04.20 | 13:12

Лос Анџелес бесплатно ќе ги тестира своите жители за ковид-19

Властите на Лос Анџелес, Калифорнија, почнуваат со бесплатно тестирање на сите жители на градот за новиот коронавирус, без разлика дали имаат симптоми на зараза или...

Македонија 29.04.20 | 14:37

Заврши самоизолацијата на министерот Филипче, и вториот тест покажа дека е негативен на ковид-19

Министерството за здравство информира дека и вториот резултат од тестирањето на министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче е негативен на корона вирус. Денеска...

Свет 07.04.20 | 09:03

Научници од Њукасл развија домашен тест за „рано предупредување“ на Ковид-19

Научните експерти од Универзитетот во Њукасл создадоа тест кој се прави во домашни услови, а може да открие присуство на зараза од коронавирусот уште пред да се манифестираат...

Македонија 01.04.20 | 23:15

МЗ: Тестовите кои ги користи „Систина“ се различен тип од тестовите на сите останати институции

Во однос на објавите во дел од медиумите за бројот на позитивни случаи од тестираните пациенти во Систина, Министерството за здравство го појаснува следното: Тестовите...

Свет 31.03.20 | 10:40

Нагативен и третиот тест на канцеларката Меркел

Негативен е и третиот тест за инфекција на коронавирус кај германската канцеларка Ангела Меркел, соопштија денеска од нејзиниот кабинет,а пренесоа светските агенции. Канцеларката...

Здравје 25.03.20 | 19:14

Надлежните не покажуваат грижа: Тетовец од понеделникот бара помош, а денес на тестот за коронавирус е позитивен

Граѓаните кои имаат проблем нема кому да се обратат. Надлежните не ги слушаат нивните молби и потреби во ова исклучително тешко време. Од понеделникот молам за лекарска...