Ознака: тероризам
Свет 27.01.21 | 23:30

Американските власти предупредија на опасност од можен домашен тероризам

Министерството за безбедност на САД издаде итно предупредување за опасност од можен домашен тероризам, односно насилство од страна на противниците на администрацијата...

Балкан 21.01.21 | 18:32

Уапсени три лица поврзани со тероризам, откриено нелегално оружје и експлозив

Најмалку три лица се уапсени во четвртокот во Босна и Херцеговина по налог на одделот за борба против тероризмот при државниот обвинител кој ги сомничи за илегална...

Македонија 09.01.21 | 14:15

Ha нитy eднo лицe кoe yпaднa во Koнгpecот нe мy се cyди за тepopизам: Лaжни вecти нa Дojче Веле – aлиби зa Pycковска

„Дојче Веле“ на македонски шири лажни вести во текстот насловен „ Подарок од Трамп за Вилма“. Во шпекулативниот текст исполнет со манипулации авторот Љупчо Поповски...

Свет 02.01.21 | 13:56

Во Турција уапсени 267 лица поради сомневања за тероризам – планирале напади за Нова година

Во Турција поради сомневања за тероризам биле уапсени 267 лица, јави Анадолија. Повеќето од приведените, односно 161 лице биле странци за кои заедно со останатите се верува...

Македонија 12.12.20 | 17:34

Јане Ченто до Рускоска: Обвинителке, можеби требаше и вие како вашите родители да ја изберете Македонија

По вчерашното интервју на обвинителката Вилма Рускоска, ѝ се обрати Јане Ченто, кој веќе четврта година е во затвор за настаните од 27 април. Одвоете 3 минути и 17 секунди...

Балкан 06.11.20 | 08:59

Пипците на терористите од Виена допираат и во Германија

Германските безбедносни сили почнаа претреси во три германски држави во врска со нападот во Виена претходно оваа недела, објави утрово на Твитер Федералната канцеларија...

Свет 30.10.20 | 09:36

Снимен моментот кога полицијата го застрелува напаѓачот во Ница

Очевидец успеа да сними видео во кое се гледа моментот кога француската полиција пука во црква во Ница, каде човек од Тунис брутално нападна три лица. Полицијата соопшти...

Балкан 21.10.20 | 12:44

Случајот „Златна зора“ не е готов

Апелациониот суд во Атина, кој претседаваше со судењето на членовите на „Златна зора“, повторно заседаваше за да одлучи за суспензија на некои од изречените казни...

Свет 25.09.20 | 21:28

Франција тврди дека нападот со нож бил „исламистички тероризам“

Нападот со нож што се случи во Париз претходно во текот на денот беше „јасно дело на исламистички тероризам“, рече во петокот францускиот министер за внатрешни работи...

Црна хроника 12.09.20 | 18:28

Д-р Жан Митрев за Сител: Филан избра погрешен пат и за тоа ќе сноси одговорност

Д-р Жан Митрев за Сител открива дека неговиот син Филан кој во судот во Франкфурт е обвинет за тероризам, живеел во Германија и тој немал контакт со него последниве неколку...

Црна хроника 11.09.20 | 22:36

Облечен „салафистички“ со бујна брада, Филан Митрев, од судницата порача: Бев наивен

Осомничениот влезе во судницата облечен според салафистички дрес-код. Со сива јакна, бела маица, долга и бујна брада која не може да ја покрие ниту една заштитна маска....

Црна хроника 11.09.20 | 21:04

Жан Митрев се оградува од обвинетиот терорист во Германија: Тоа не е мојот син!

„Тој не е мојот син“, вели Жан Митрев, сопственикот на истоимената клиника, по објавувувањето на информациите дека 25-годишниот Филан Митрев, лани во ноември бил уапсен...

Црна хроника 11.09.20 | 20:50

Синот на д-р Жан Митрев обвинет за тероризам во Германија

Во регионалниот суд во Франкфурт започна судскиот процес во кој обвинет за тероризам е германскиот државјанин Филан М. кој е по потекло од Македонија. Како што потврдија...

Црна хроника 01.09.20 | 13:31

ОЈО уапсените во акцијата на МВР ќе ги гони за „тероризам“ и „терористичка организација“

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против...

Балкан 04.08.20 | 16:00

Албанија екстрадира во Германија Таџикистанец баран поради тероризам

Албанските власти денеска го екстрадираа во Германија, Таџикистанецот Комрон Зукхуров, припадник на терористичката организација исламска држава, баран со меѓународна...

Македонија 13.07.20 | 17:39

Од Македонија очекуваме конкретни напори за искоренување на ФЕТО, изјави турскиот амбасадор

Борбата против структурите на движењето на исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен во странство ќе продолжи да биде една од примарните точки на агендата на Турција. Досега...

Балкан 03.07.20 | 17:22

Шест години затвор за екс директор на Амнести Интернешнал за Турција

Турски суд денеска го осуди поранешниот извршен директор на Амнести Интернешнал (АИ) за Турција, Танер Килич на повеќе од шест години затвор, а уште тројца активисти...

Македонија 14.02.20 | 13:48

Милошоски: За СДСМ Мукоски беше терорист, а сега е реформист

Само што започна седницата на која треба да се гласа законот за јавно обвинителство, повторно е прекината, откако Емилија Александрова побара пауза, поради, како што...

Свет 12.12.19 | 10:20

Французите најмногу стравуваат од тероризмот, а потоа од сиромаштијата

Тероризмот останува главната грижа на Французите, но со драстично намалување во споредба со минатата година. Веднаш потоа следи грижата за сиромаштија, покажува истражувањето...

Балкан 05.12.19 | 17:06

Ердоган: Сојузниците од НАТО не смеат да ја остават Турција сама во борбата против тероризмот

Сојузниците не смеат да ја напуштат Турција во борбата против тероризмот, порача денеска турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган. Овој став Ердоган го соопшти откако...