Ознака: тереза меј
Свет 21.03.19 | 09:59

Тереза Меј побара одложување на Брегзит до јуни

Британската премиерка Тереза Меј му испрати писмо на претседателот на Европскиот совет Доналд Туск во кое формално бара пролонгирање на Брегзит до 30 јуни. Му пишав...

Свет 18.03.19 | 13:47

Меј ќе организира трето гласање за Договорот за Брегзит

Британската премиерка Тереза Меј наредниве денови ќе се обиде по трет пат да ги убеди пратениците во Долниот дом на Парламентот во Вестминстер да го одобрат Договорот...

Свет 12.03.19 | 21:21

Британскиот Парламент го отфрли Договорот за Брегзит

Долниот дом на британскиот Парламент вечерва со 391 глас „против“ и 242 гласа „за“ вторпат го отфрли Договорот за Брегзит, што претставува нов тежок удар за обидите на...

Свет 12.03.19 | 20:01

Меј до пратениците: Гласајте за Договорот или можно е да нема Брегзит

Британската премиерка Тереза Меј вечерва ги повика пратениците во Долниот дом на Парламентот во Лондон да гласаат за Договорот за Брегзит што нејзината Влада го постигна...

Свет 11.03.19 | 13:02

Тајмс“: Меј размислува за одлагање на гласањето за Договорот за Брегзит

Британската премиерка Тереза Меј разгледува можност за одлагање на гласањето во Парламентот во Лондон за Договорот за Брегзит, превидено за утре, во услови на ќорсокак...

Свет 14.02.19 | 09:55

Меј: Нема одложување на брегзит, на 29 март ја напуштаме ЕУ

Британската премиерка, Тереза Меј изјави дека нејзината влада не го сменила ставот и не сака да го одложи датумот за брегзит – 29 март, кога Велика Британија би требала...

Свет 16.01.19 | 21:18

Преживеа Владата на Тереза Меј

Владата на британската премиерка Тереза Меј ја доби довербата од Парламентот. За недоверба во Владата гласаа 325 пратеници, додека 360 биле против. Меј вчера доживеа тежок...

Свет 16.01.19 | 15:16

Тереза Меј: Или договор или да останеме во ЕУ

Британската премиерка Тереза Меј рече дека постојат два начина да се избегне ситуацијата во која не би бил договорот за брегзит – или да се избегне договорот или да...

Свет 14.01.19 | 14:41

Меј: Велика Британија ќе излезе од ЕУ на 29 март

Велика Британија ќе ја напушти Европска унија на 29 март, изјави премиерката Тереза Меј за време на расправата за Договорот што го постигна со ЕУ. Таа истакна оти не верува...

Македонија 13.01.19 | 14:55

Меј: Гласањето за Договорот од Преспа е историски момент за Македонија

Позитивното гласање за Преспанскиот договор е историски момент за Македонија. Честитки до македонскиот Парламент и до Владата на премиерот Зоран Заев, напиша на Твитер...

Свет 17.12.18 | 19:39

Тереза Меј го закажа гласањето за Брегзит за јануари

Британските парламентарци ќе имаат можност да гласаат за договорот за излегување на Велика Британија од ЕУ во третата недела од јануари, соопшти премиерката Тереза...

Свет 12.12.18 | 22:27

Британскиот парламент ќе гласа доверба на Тереза Меј

Британскaтa премиерка, Тереза Mej, денеска ќе се соочи со гласање за доверба во парламентот, објави Би-би-си. Како што пренесува Би-би-си, членовите на нејзината конзервативна...

Свет 12.12.18 | 22:11

Тереза Меј го преживеа гласањето, останува премиерка

Тереза Меј го преживеа гласањето за нејзина доверба и останува на функциите лидер на Конзервативната партија и британски премиер. На Меј ѝ беа потребни 159 гласови за...

Свет 12.12.18 | 09:40

На Тереза Меј може денеска да и се гласа за недоверба

Парламентарната фракција на британските конзервативци може вечер да гласа за недоверба на лидерката на партијата и премиерка Тереза Меј, соопшти пратеник од Конзервативната...

Свет 11.12.18 | 20:09

Сама на црвениот тепих: Тереза Меј остана заклучена во автомобилот, Меркел трпеливо ја чекаше

Пред денешната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, британската премиерка Тереза Меј на кратко остана заклучена во автомобилот во моментот кога требаше...