Ознака: тереза меј
Македонија 23.03.21 | 10:39

Европските лидери „заборавија“ да му го честитаат новиот мандат на Заев на чело на СДСМ

Заев оствари средба со Меркел, Заев доби поддршка од Курц, Заев ја препозна европската иднина на земјата. Се сеќавате на овие изјави на лидерите на ЕУ во пресрет на референдумот...

Свет 13.12.19 | 09:45

Меј: Британија сега може да излезе од „политичка парализа“

Поранешната британска премиерка Тереза Меј изјави дека резултатите од изборите, на кои Конзервативната партија освои убедлива победа, покажуваат дека Британија сега...

Свет 22.07.19 | 17:06

Премиерката во заминување свика вонредна седница на британската Влада

Премиерката во заминување, Тереза Мај свика вонредна владина седница на која ќе се дискутира за реакцијата што треба да се испрати на Иран по запленувањето на танкерот...

Македонија 05.07.19 | 20:09

Заев се сретна со Тереза Меј: Да ги продлабочуваме силните билатерални односи

Претседателот на Владата Зоран Заев, за време на одржувањето на Самитот за Западен Балкан во Познањ, Република Полска, оствари средба со премиерката на Обединетото...

Свет 10.06.19 | 09:30

Стартува трката за наследник на Тереза Меј, Џонсон фаворит

Првата фаза од трката за наследник на Тереза Меј официјално започна денеска со предавањето на кандидатурите што ќе треба да бидат поддржани од осум пратеници. Поранешниот...

Свет 07.06.19 | 18:24

Британската премиерка Тереза Меј поднесе оставка

Британската премиерка, Тереза Меј и официјално ја извести Конзервативната партија дека поднесува оставка од местото претседател на партијата. Ова значи дека таа ќе...

Свет 07.06.19 | 10:06

Тереза Меј денеска поднесува оставка

Британската премиерка Тереза Меј денеска официјално ќе поднесе оставка од лидерската позиција во Конзервативната партија и од премиерската функција. Меј (62) беше именувана...

Калеидоскоп 05.06.19 | 15:02

Трамп задрема, а Меј се појави со длабоко деколте на кралската гозба

На вечерата на која присуствувале 170 гости, Трамп откако се заблагодари на љубезното гостопримство задрема додека зборуваше кралицата. Освен тоа, спротивно на протоколот,...

Свет 25.05.19 | 11:25

Трамп: Жалам за Меј – ја сакам многу

Врската на британската премиерка Тереза Меј и американскиот претседател Доналд Трамп имаше издигања, падови и уште повеќе падови во последните две години, пренесува...

Свет 24.05.19 | 12:45

Тереза Меј плачеше додека ја најавуваше својата оставка

Меј во 10 часот по локално време им се обрати на насобраните пред нејзината резиденција и најави дека заминува од премиеркста позиција на 7 јуни. Дадов се од себе. Се обидов...

Свет 23.05.19 | 08:04

Тајмс: Тереза Меј утре ќе поднесе оставка

Британската премиерка Тереза Меј утре ќе поднесе оставка поради тоа што не е прифатена нејзината позиција за тоа како да се реализира напуштањето на Европската унија,...

Свет 14.05.19 | 15:51

Меј најави оставка, почна трката за нејзин наследник

Британската премиерка Тереза Меј денеска изјави дека ќе поднесе оставка пред следната фаза на преговорите за Брегзит. Иако таа не го објави датумот кога ќе ја напушти...

Свет 09.05.19 | 12:51

Тереза Меј се спореди себе си со Ливерпул: Кога сите мислат дека е готово, можеме да победиме…

Британскaта премиерка Тереза ​​Mеј го искористила прашањето на лабуристите во парламентот да се спореди себе си со победата на Ливерпул и да покаже намера дека сака...

Свет 09.04.19 | 11:26

Терeза Меј размислува за втор референдум за брегзит

Британската премиерка Тереза Меј ја разгледува идејата да му предложи на Парламентот во Лондон да распише втор референдум за Брегзит, тврди лондонскиот весник „Дејли...

Свет 07.04.19 | 11:45

Меј: Избираме меѓу излез со договор и откажување

Британската премиерка Тереза Меј изјави дека сега постои јасен избор меѓу излез на Британија од Европската унија со договор и опција во која воопшто нема да дојде до...

Свет 05.04.19 | 11:44

Меј побара одложување на брегзитот до 30 јуни

Британската премиерка, Тереза Меј, побара од Европската Унија да го помести датумот за брегзит од 12 април на 30 јуни бидејќи британскиот парламент одбил да го усвои владиниот...

Свет 30.03.19 | 09:30

Тереза Меј се обидува договорот за Брегзит по четврти пат да го стави на гласање

Британската премиерка Тереза Мај бара начин својот договор за Брегзит по четврти пат да го изнесе пред Парламентот на гласање в понеделник. Опцијата на премиерката...

Свет 25.03.19 | 18:57

Меј го достави до Парламентот барањето за одлагање на Брегзит

Владата на Велика Британија денеска до Парламентот во Лондон достави документ со кој се предвидува одлагање на датумот за Брегзит, соопшти британската премиерка Тереза...

Свет 22.03.19 | 13:43

Меј ја поздрави одлуката за одложување на Брегзит

Британската премиерка, Тереза Меј, ја поздрави одлуката на лидерите на ЕУ за одложување на Брегзитот, наведувајќи дека сега пратениците од британскиот парламент имаат...

Свет 22.03.19 | 11:55

Меј: Време е да се спроведе одлуката на британскиот народ за Брегзит

Британската премиерка Тереза Меј изјави дека побараното одложување на Брегзит ќе му даде можност на британскиот парламент конечно да ја спроведе волјата на граѓаните...