Ознака: Теона Митевска
Филм 02.05.19 | 14:26

„Господ постои името и е Петрунија“ почна да се прикажува во Париз

Медиа деск Македонија соопшти дека филмот на Теона Митевска, „Господ постои името и е Петрунија“ почна да се прикажува во повеќе кино сали во Париз. #Петрунија започна...

Култура 14.03.19 | 13:53

„Господ постои, името ѝ е Петрунија” ќе се прикажува во 28 земји: Прва ќе го види македонската публика вечерва во „Синеплекс“

По огромниот успех на македонскиот филм „Господ постои, името ѝ е Петрунија” на Теона Стругар Митевска на 69-тото издание на престижниот филмски фестивал Берлинале...

Култура 10.02.19 | 14:55

Аплаузи на прес конференцијата во Берлин за екипата на македонскиот филм „Господ постои, се вика Петрунија“

На филмскиот фестивал во Берлин денеска рано, во 9 часот се одржа проекцијата на филмот „Господ постои, се вика Петрунија“ на македонската режисерка Теона Стругар Митевска,...

Култура 30.01.19 | 14:02

Медиа Деск Македонија на „Берлиенале“ 2019

МЕДИА Дескот Македонија информира дека филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ во режија на Теона Стругар Митевска е првиот македонски филм поддржан од МЕДИА и...

Култура 10.01.19 | 13:34

Филмот „Господ постои, името и е Петрунија“ во главна конкуренција на Берлиенале

Агенцијата за филм на Република Македонија на денешната средба со новинарите соопшти дека Македонија за прв пат во историјата на македонската кинематографија ќе земе...