Ознака: ТВ Телма
Македонија 02.06.21 | 21:18

Атанас Кировски заминува од Телма, се шушка го спремаат за директор на МРТВ

Атанас Кировски, актуелниот директор на телевизија Телма, си заминува од телевизијата, од, како што вели за Фактор, лични причини. За идниот ангажман не открива многу...

Македонија 23.04.21 | 15:09

ВМРО-ДПМНЕ за прв пат поизразено води пред СДСМ на анкета на МЦМС и „Телма“

Водство на ВМРО-ДПМНЕ пред СДСМ покажува најновата анкета на Македонски центар за меѓународна соработка (МЦМС) и ова е пресврт кога станува збор јавното мислење на граѓаните...

Македонија 31.12.20 | 11:21

Дури ни Телма не може да скрие дека ова се најлошите 100 дена од некоја влада

Вето од ЕУ, блокада од Бугарија, негирање на македонскиот идентитет и јазик, укинување на предметот историја, пропаѓање на банка, влегувањето во рецесија, рекордери...

Македонија 30.12.20 | 12:48

Зошто Заев брзаше по секоја цена да ја озакони откупнината на гасоводот ГА-МА од Макпетрол и да плати 33 милиона евра?

Народната поговорка вели „брзата кучка слепи кутриња раѓа“. Прашањето е тогаш зошто СДСМ брзаше по секоја цена да ја озакони откупнината на гасоводот ГА-МА од партнерот...

Македонија 30.12.20 | 10:02

Урнисаниот рејтинг на Заев, Филипче и Димитров ја принуди власта да си нарачува анкети против Мицкоски

Оркестрираниот напад кон лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кој доаѓа од владината Телма воопшто не е случаен.Тој доаѓа во период кога рејтингот на Зоран Заев...

Македонија 29.12.20 | 21:55

Мицкоски: Анкетата на Телма е вредна 33 милиони евра, оваа Влада е со најниска доверба во првите 100 дена од било која Влада претходно низ годините

Во гостување на дебатната емисија „Прашањето ми е следно“ на порталот Инфомакс, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, зборуваше за здравствената криза,...

Вести 29.12.20 | 11:50

Анкетата на Телма не може да ја скрие виситината: Опозицијата има поголема поддршка од власта

Најновата анкета на телевизија Телма и МЦМС, а спроведена од М-Проспект, донесе низа апсурдни резулати, што ги зовреа социјалните мрежи. Но, и со тие и такви резултати,...

Македонија 29.12.20 | 11:01

Анкетата на Телма вредна 33 милиони евра го покажува стравот на Заев од Мицкоски

Новогодишниот подарок од власта до Макпетрол вреден 33 милиони ги даде првите резултати во вид на нарачана анкета. На неа се разбира дека води Зоран Заев и СДСМ. Резултатите...

Македонија 28.12.20 | 23:51

Реакции на социјалните мрежи: За 33 милиони евра, во анкетата Заев и претседател на држава ќе го стават

Откако парламентарното мнозинство предводено од СДСМ го изгласа законот со кој на Мактпетрол треба да му се префрлат 33 милиони евра и во ист ден телевизија Телма, која...

Македонија 28.12.20 | 11:12

Ја купува ли Заев „Телма“ со „Макпетрол“?

Со денови Собранието работеше до утриниските часови со цел да се изгласа законот со кој владата треба да му додели на „Макпетрол“ АД 33 милиони евра. Ако се знае дека...

Македонија 27.12.20 | 19:48

Ванковска: Каква е разликата меѓу „Телма“ и телевизијата на Боки 13?

Каква е разликата меѓу онаа телевизија на Боки 13 и оваа, во професионална, новинарска и етичка смисла, прашува професорката Билјана Ванковска, коментирајќи ја веста...

Македонија 26.12.20 | 14:48

Стојаноска: Со 33 милиони евра за „Макпетрол“, Заев сака да добие доминација на „Телма“

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, по 21-часовна дебата во Собранието на Република Македонија, засега, го спречија или оневозможија СДСМ да му подари 33 милиони...

Македонија 25.11.20 | 12:59

Политичкото насилство на власта се трансформира во медиумско „замрзнување“ на опозицијата

Спроведувањето отворено политичко насилство во практикувањето на власта, преку замолкнување на опозицијата на чело со најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ и...

Македонија 23.11.20 | 15:13

АВМУ со реакција за цензурата на Телма кон ВМРО ДПМНЕ: Mедиумите мора да известуваат балансирано

Во врска со јавно искажаните реакции дека во дневно-информативните изданија на националната телевизија ТВ Телма отсуствуваат информации за активностите и ставовите...

Македонија 22.11.20 | 21:14

И денес работи црвениот телефон за цензура на Заев, опозицијата и денес ја нема на „Телма“

И денеска на телевизијата „Телма“ чие сопствеништво е на компанијата „Макпетрол“ кон која Владата одлучи да и се платат 32 милиони евра за гасоводот, немаше ниту еден...

Македонија 20.11.20 | 09:23

За колку пари Заев ја замолкна Телма: За половина од гасоводот на Макпетрол Владата ќе плати полна цена

Кој ќе има финансиска и политичка корист од богатата зделка меѓу Заев и Макпетрол, која се прави во матно време и во услови кога арбитражата се уште трае, кога буџетот,...

Македонија 19.11.20 | 18:37

Власта сака да ја стиши опозицијата – Телма спроведува: Денешните вести поминаа без ВМРО-ДПМНЕ

По откажувањето на закажаното интервју со лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски, денес вестите на Телма без ниту еден прилог за прес-конференциите на ВМРО-ДПМНЕ. Практиката...

Македонија 19.11.20 | 12:44

Црвениот телефон на Телма заѕвони под директива на премиерот Заев

Црвениот телефон на Телма заѕвони под директива на премиерот Зоран Заев. Теливизија Телма го откажа веќе закажаното интервју за гостување на претседателот на најголемата...

Македонија 18.11.20 | 20:48

Политички притисок и цензура: Телма го откажа веќе договореното интервју со Христијан Мицкоски

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, соопшти дека телевизијата Телма го откажала веќе договореното интервју со него што требаше да се одржи утре. Како што објави...

Македонија 15.11.20 | 14:20

Владата ја купи уредувачката политика на Телма

Тоа што не може да се купи со пари, може да се купи со многу пари. Ова е позната изрека, што беспрекорно функционира во реалноста, особено во светот на македонските олигарси...