Ознака: тексас
Свет 05.08.22 | 09:34

„Помалку драг кралици и повеќе Чак Норис“ порача Орбан и доби овации во Тексас

Со овации и громогласен аплауз беше поздравен вчерашниот говор на унгарскиот премиер Виктор Орбан на конференцијата на американските конзервативци во Далас, Тексас. Во...

Свет 03.07.22 | 11:48

Вооружен напаѓач во Тексас убил двајца и ранил четири лица, меѓу кои и тројца полицајци

Вооружен маж убил две и ранил уште четири лица во областа Далас – Форт Ворт во Тексас. Тројца од повредените биле полицајци. На крај на инцидентот, напаѓачот си го...

Свет 28.06.22 | 20:31

Бројот на починати мигранти во камион во Тексас се искачи на 50

Сиромаштија и очај доведоа до смртта на најмалку 50 мигранти кои беа пронајдени оставени во камион близу Сан Антонио, Тексас, изјави мексиканскиот претседател Андрес...

Свет 28.06.22 | 08:37

Во Тексас во камион пронајдени 46 мртви мигранти

Телата на најмалку 46 мигранти се откриени во камионска приколка во Сан Антонио, во американската сојузна држава Тексас, што е еден од најсмртоносните инциденти во трговијата...

Свет 22.06.22 | 13:49

Расистичка порака на фискална сметка го згрозила келнерот, гостинот избркан за цел живот

Ресторан во Тексас трајно му го забранил доаѓањето на гостин кој оставил расистичка порака до келнерот на фисдкална сметка на која напишал „не даваме бакшиш на терористи“,...

Свет 26.05.22 | 21:38

Сопругот на учителката-херој почина од срцев удар два дена по масакрот во Тексас

Сопругот на Ирма Гарсија, една од двете учителки убиени во масакрот во училиштето во Тексас, два дена по трагедијата почина од срцев удар. Информацијата на „Твитер“...

Свет 26.05.22 | 12:05

Полицаец дозна дека ќерка му е убиена кога дојде да помогне во училиштето: Тажна снимка што го потресе светот

Заменикот шериф дошол да помогне во истрагата за масакрот во училиштето во Тексас, во кој тинејџерот Салвадор Рамос уби 19 деца и две учителки, за таму на лице место да...

Свет 25.05.22 | 11:24

Сопругот на улителката-херој бил СВАТ-специјалец кој правел обуки за вакви случаи

Осумнаесетгодишниот Салвадор Рамос уби најмалку 21 лице, меѓу кои 19 деца, ученици во основното училиште Роб во Јувалде, Тексас. Ева Миралес, наставничка во училиштето,...

Свет 25.05.22 | 11:08

Убиените деца се на возраст од 7 до 11 години, штитејќи ги загинаа и две нивни учителки

Вкупниот број на жртви во масакрот во основно училиште во Увалде, Тексас, се искачи на 21, а загинаа 19 ученици и две учителки. Станува збор за Ева Мирелес (44), која таму работела...

Свет 25.05.22 | 09:29

Бајден: Кога побогу ќе му застанеме на патот на лобито за оружје?

Американскиот претседател Џозеф Бајден ѝ се обрати на нацијата од Белата куќа, по вчерашниот масакр во училиште во Тексас во кој, според последните информации, се убиени...

Свет 25.05.22 | 07:31

Maсакр во Тексас: 19 деца загинаа при пукање во училиште

Најмалку 19 деца загинаа при пукање во основно училиште во Тексас во текот на вчерашниот ден, јавија американски медиуми, пренесе ДПА. Во инцидентот загинаа и две возрасни...

Свет 24.05.22 | 23:06

Пукање во основно училиште во Тексас, двајца загинати, 14 повредени

Во основно училиште во Тексас се случи пукање во кое најмалку две лица загинаа, а 14 се повредени. Меѓу нив има ученици. Престрелката се случила во 12:17 часот по локално...

Свет 18.03.22 | 09:45

13-годишно момче во Тексас со камион уби девет лица

Tринаесетгодишно момче управувало камион кој се судрил со комбе што превезувало тим за голф од колеџ во Западен Тексас, при што загинале девет лица, соопштија властите. Според...

Свет 08.01.22 | 11:46

Си го пикнала синот в багажник зошто бил позитивен на ковид

Мајка е уапсена откако го заклучила својот син во багажникот од автомобилот. Станува збор за учителката Сара Бим од Тексас која го „изолирала“ синот кој бил позитивен...

Свет 27.12.21 | 22:53

Тројца убиени во пукање во Тексас, напаѓачот е во бегство

Три лица загинале, додека едно лице е тешко рането во пукање во продавница на бензиска пумпа во градот Гарланд во американската сојузна државa Тексас, а осомничениот...

Свет 13.12.21 | 09:14

Пукање на комеморација за убиено момче – еден загинат, 14 повредени во Тексас

Еден човек е убиен, а 14 се повредени откако лице од автомобил отворило оган во американскиот град Бејтаун, држава Тексас. Тројца од ранетите се во критична состојба,...

Свет 19.10.21 | 20:56

Се запали авион во Тексас, сите патници преживеаја

Авион со 21 патник и членови на екипажот се запали денеска при полетување во близина на аеродромот во Брукшир во американската сојузна држава Тексас, при што сите преживеаја,...

Свет 12.10.21 | 09:40

Гувернерот на Тексас забрани задолжително вакцинирање против Ковид-19

Гувернерот на Тексас, Грег Абот вчера издаде извршна наредба со која им се забранува на компаниите и другите субјекти да наметнуваат обврска за вакцинација против Ковид-19. Со...

Свет 26.08.21 | 10:49

Тексас најави дека вакцинираните лица ќе имаат приоритет за лекување во болниците

Властите на американската сојузна држава Тексас најавија дека доколку болниците се преполнат, приоритет за лекување ќе им се дава на вакцинираните лица. Ако во северен...

Свет 25.05.21 | 08:46

Тексас ќе одобри носење оружје без дозвола или обука

Властите во Тексас одобрија предлог-закон со кој на граѓаните на возраст од 21 година и повеќе им се дозволува да носат пиштоли без дозвола или придружна проверка и обука. Откако...