Ознака: течен гас
Свет 29.11.22 | 20:47

На Германците сега не им пречат „човековите права“: Катар и Германија склучија 15-годишен договор за снабдување со гас

Катар и Германија потпишале 15-годишен договор за снабдување на Германците со природен течен гас. Овој договор доаѓа во услови на глобална енергетска криза предизвикана...

Свет 25.10.22 | 16:02

Танкери полни со течен гас заглавени чекаат крај брегот на Европа поради немање капацитети за складирање

Огромни танкери полни со течен природен гас (ЛНГ) се заглавени во близина на бреговите на Шпанија, Португалија, Велика Британија и други европски земји во моменти кога...

Свет 05.10.22 | 17:37

Германија се жали дека САД и продава течен за гас за премногу високи цени

Германскиот министер за економија, Роберт Хабек се пожали на „астрономските“ цени што ги бараат „пријателски“ земји, првенствено САД, за испорака на гас, што е замена...

Балкан 19.08.22 | 20:31

Преодната влада на Бугарија ќе земе само една од седумте танкери со гас договорени од Петков

Вршителот на должноста министер за енергетика на Бугарија, Росен Христов, на брифинг најави дека само еден танкер за течен гас на американската компанија „Шиниер“...

Балкан 28.07.22 | 16:00

Teчниот гас за Бугарија набавен од Грција ќе биде за 40 долари поевтин

Бугарскиот премиер во оставка Кирил Петков го прекина владиниот состанок за да соопшти дека е обезбедено пристаниште во Грција за истовар на првиот од седумте обезбедени...

Балкан 12.05.22 | 09:39

Петков: Бугарија во текот на јуни ќе има два брода со течен гас од САД 

Бугарскиот премиер Кирил Петков по враќањето од САД најави дека во јуни неговата земја ќе има два брода со течен природен гас од САД, чија цена ќе биде малку под онаа...

Македонија 27.03.22 | 08:12

Солидарност во време на криза – и земјава дел од Платформата за заедничко купување течен гас

Владата вчера соопшти дека земјава, како и другите држави од Западен Балкан, ќе биде вклучена во Платформата за заедничко купување течен гас (LNG) и хидроген што го договорија...

Македонија 26.03.22 | 11:46

Османи: Колку ќе имаме потреба од гас и нафта, толку ЕК ќе набави во наше име

Од она што можам да го издвојам, а веќе информиравме уште ноќеска, Европскиот совет донесе одлука за колективна набавка на гас и други извори на енергија во име на земјите...

Македонија 26.03.22 | 11:07

Солидарност: ЕУ ќе набавува гас за нас од САД

Македонија, како и другите земји на Западен Балкан, ќе биде вклучена во Платформата за заедничко купување течен гас (LNG) и хидроген што вчера го договорија ЕУ...

Свет 14.03.22 | 23:09

Египет ги укинува попустите за транзит на течен гас преку Суецкиот канал

Раководството на Суецкиот канал најави дека од утре ќе ги укине попустите на танкерите кои превезуваат течен природен гас. До 1 јули попустот за танкери кои превезуваат...

Свет 12.01.22 | 10:45

САД во 2022 година ќе станат најголемиот извозник на течен природен гас во светот

САД во 2022 година ќе станат најголемиот извозник на течен природен гас во светот надминувајќи ги Австралија и Катар. Ваквата проценка на рејтинг агенцијата „Фич“ се...