Ознака: Театар Комедија
Култура 07.12.23 | 14:23

„Демнејќи го Годо“ го напишав во време кога во Европа паѓаа последните диктатури, вели Словенецот Драго Јанчар по чиј текст се подготвува премиерата во Театар Комедија

Среќен сум што во Театар Комедија најдоа некаква кореспонденција со денешното време во мојот дамнешен текст, кој на прв поглед е нешто сосема поинакво од времето кога...

Култура 27.11.23 | 08:43

Театар Комедија гостува во Белград со мјузиклот „Боливуд“ на режисерката Наташа Поплавска

Националната установа Театар Комедија од Скопје, во рамките на иницијативата „Отворен Балкан“, оствари соработка со Народно позориште од Белград, каде што ќе гостува...

Култура 17.11.23 | 09:58

Театар Комедија и Турски театар заедно ја подготвуваат претставата „Демнејќи го Годо“ од Драго Јанчар

Театар Комедија и Турскиот театар од Скопје привршуваат со подготовката на нивната прва копродукциска театарска претстава, „Демнејќи го Годо“, работена според истоимениот...

Култура 20.10.23 | 09:40

Премиера на Синиша Евтимов во Театар Комедија: „Ало! Ало!“ е духовита пародија на историските случувања и на човековите слабости

Во Театар Комедија во Скопје вечер премиерно ќе биде изведена претставата „Ало! Ало!“ во режија на режисерот Синиша Евтимов. Како што информира Театар Комедија – Скопје,...

Култура 05.05.23 | 14:15

„Ревизор“ е гротеска на односот на граѓаните кон власта и нивната заслепеност од сјајниот костум, вели режисерот Андреј Цветановски за премиерата во Комедија

Вечерва, во 20 часот во Театар Комедија премиерно ќе биде прикажана претставата „Ревизор“ од Гогољ, во режија и адаптација на Андреј Цветановски. „Ревизор“, според...

Култура 11.04.23 | 09:08

Праизведба на „Веќе не е ни смешно“ на Сашо Кокаланов во Театар Комедија во режија на Срѓан Јаниќиевиќ

Денеска, во 20 часот во Театар Комедија премиерно ќе биде прикажана праизведба на пиесата „Веќе не е ни смешно“ на авторот Сашо Кокаланов, а во режија на Срѓан Јаниќиевиќ....

Култура 10.04.23 | 10:26

Премиера на „Веќе не е ни смешно“ од Сашо Кокаланов во Театар Комедија

Утре, на 11 април, во Театар Комедија премиерно ќе биде прикажана претставата „Веќе не е ни смешно“ на Сашо Кокаланов, а во режија на Срѓан Јанаќиевиќ. Од театарот соопштуваат...

Култура 27.03.23 | 12:56

Со 150. изведба на „Стјуардеси“ Театар Комедија го слави 11-от роденден

Со 150-та изведба на претставата „Стјуардеси“, на Светскиот ден на театарот, Театар Комедија слави 11 години од формирањето на оваа Национална установа. Театар Комедија...

Култура 16.02.23 | 14:55

Темелите се поставени само треба да се продолжи со работа, вели Дарко Јан Спасов, кој поднесе оставка на функцијата директор на Театар Комедија

Темелите се поставени, само треба да се продолжи со работа, вели за „Република“ драматургот Дарко Јан Спасов, кој од лични причини поднесе оставка на функцијата директор...

Култура 27.01.23 | 11:43

„Жени во Собрание“ од Аристофан премиерно во Театар Комедија

Претставата „Жени во Собрание“, по мотиви на Аристофан, а во режија на Ќендрим Ријани, ќе биде премиерно изведена вечерва во 20 часот на сцената на Театар „Комедија“...

Култура 26.10.22 | 09:29

Премиера на претставата ,,Женска гардероба“ во Театар Комедија

Во Театар Комедија вечер премиерно ќе биде изведена претставата „Женска гардероба“ во режија на Наташа Поплавска, по текст на современиот чешки автор Арношт Голдфлам. Станува...

Вести 25.10.22 | 09:38

Премиера на „Женска гардероба“ во Театар Комедија

На 26 октомври (среда), во Театар Комедија премиерно ќе биде изведена претставата ,,Женска гардероба“ во режија на Наташа Поплавска, по текст на современиот чешки автор...

Култура 25.10.22 | 09:37

Премиера на „Женска гардероба“ во Театар Комедија

На 26 октомври (среда), во Театар Комедија премиерно ќе биде изведена претставата „Женска гардероба“ во режија на Наташа Поплавска, по текст на современиот чешки автор...

Култура 21.03.22 | 17:51

Театар Комедија одбележува десет години постоење

Националната установа Театар Комедија по повод одбележувањето десет години постоење, објави дека досега на нивната сцена се поставени 33 премиери, а претставите имаа...

Култура 21.03.22 | 16:04

Режисерот Коле Ангеловски добива седиште во публиката со плочка со неговото име по повод 10 години од формирањето на Театар Комедија

Театар Комедија на 27 март, кога се одбележува Светскиот ден на театарот ќе прослави 10 години од формирањето на оваа најмлада теататска институција. Првите десет години...

Култура 26.02.22 | 13:42

По пауза од две години „Стјуардеси“ повторно на сцената на театар Комедија

По две години пауза, најгледаната претстава „Стјуардеси” повторно е на репертоарот на Театар Комедија, најавија од Театарот. „Стјуардеси“ игра вечерва, сабота...

Култура 29.01.22 | 20:29

Костадиновска-Стојчевска во Драмски театар и во Театар „Комедија“

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска денеска ги посети Драмскиот театар – Скопје и Театарот „Комедија“ каде што имаше можност да поразговара...

Култура 16.01.22 | 12:20

Нора Шаќири до Стефоска: Ирена ние се гледаме на суд

И Нора Шакири, која пред Магдалена Ризова Черних беше разрешена од функцијата в.д. директор на Театар Комедија и се обрати на поранешната министерка за култура Ирена...

Култура 14.01.22 | 17:53

Магдалена Ризова Черних: Имав огромни притисоци од министерката Стефоска и претседателката на УО Весна Гиновска Илкова

Магдалена Ризова Черних која денеска беше сменета од функцијата в.д. директор на Театар комедија преку соопштение наведе дека трпела „огромни притисоци“ од Стефоска...

Култура 14.01.22 | 16:07

Стефоска ја разреши Магдалена Ризова Черних од в.д. директор на Театар комедија, Дарко Спасов е новиот директор

Министерката за култура Ирена Стефоска донесе решение за престанок на должноста на Магдалена Ризова Черних како в.д. директор на Национална установа „Театар  Комедија“  поради...