Ознака: ТДМ
Култура 19.03.20 | 11:23

„Убавицата на ѕверот“, претставата на Театарот за деца и младинци в недела на МТВ во 12

Театарот за деца и младинци во соработка со МРТВ, секоја недела од 12 часот ќе прикажува дел од претставите кои се на нивниот репертоар. На овој начин сакаме да придонесеме...

Култура 25.12.19 | 14:15

Премиера на куклената претстава „Јованче и Марика“ вечерва во Театар за деца и младинци

Вечерва во 19 часот во Театарот за деца и младинци (ТДМ) е закажана премиерата на детско-куклената претстава „Јованче и Марика“ во режија на Давор Драгојевиќ од Подгорица,...

Култура 23.12.19 | 12:21

Премиера на куклената претстава „Јованче и Марика“ која им парира на компјутерските игри и технологијата

В среда, во 19 часот во Театарот за деца и младинци (ТДМ) е закажана премиерата на детско-куклената претстава „Јованче и Марика“ во режија на Давор Драгојевиќ од Подгорица,...

Култура 18.12.19 | 14:02

Театар за деца и младинци ја подготвува куклената претстава „Јованче и Марика“

На 25 декември во Театарот за деца и младинци (19 часот) е закажана премиерата на детската куклена претстава „Јованче и Марика“. Драматизација е на Дарко Ковачовски и...

Култура 22.10.19 | 16:25

Премиера на младинската претстава „Едвард раце ножици“ во ТДМ

Младинската претстава „Едвард Раце Ножици“ премиерно ќе се изведе вечерва во 20 часот во Театарот за деца и младинци. Режисерката Нела Витошевиќ го постави сценариото...

Култура 20.09.19 | 11:50

Во ТДМ се подготвува „Едвард раце-ножици“, претстава за младинската публика

Македонската режисерка Нела Витошевиќ гостува во Театарот за деца и младинци (ТДМ), информираа од Театарот. Витошевиќ во ТДМ ќе ја работи претставата „Едвард раце-ножици“,...

Култура 28.05.19 | 17:06

ТДМ со претставата „Грдото пајче“ ќе гостува на Фестивалот „Силјан штрокот“

Театарот за деца и младинци, в недела на 2 јуни, ќе биде гостин на театарскиот фестивал „Силјан Штркот“ што се одржува во Прилеп. Со претставата „Грдото пајче“, во Режија...

Култура 15.05.19 | 11:50

Мартин Јордановски, актер во ТДМ: Не ми е јасно како може да лажат бескрупулозно и да се надеваат дека нивните лаги ќе поминат?

Театарот за деца и младинци (ТДМ) треба да добие нова зграда и нова, поголема сцена на која ќе ги игра претставите, но од најавата засега нема ништо. Катерина Илиевска...

Култура 12.12.18 | 12:43

Театарот за деца и младинци вечерва испишува историја: „Убавицата и ѕверот“ ќе се игра по 350 пат

Вечерва, на 12 декември во 19 часот на сцената на Театарот за деца и младинци ќе се одигра претставата „Убавицата и ѕверот“ по 350-ти пат. Премиерата била на 6 февруари 1998...

Култура 11.12.18 | 14:02

Утре јубилејна 350-та изведба на „Убавицата и ѕверот“, подвижно културно наследство од највисок ранг

Утре, в среда, на 12 декември во 19 часот на сцената на Театарот за деца и младинци ќе се одигра претставата „Убавицата и ѕверот“ по 350-ти пат. Премиерата била на 6 февруари...