Ознака: татковци
Свет 05.02.20 | 12:56

Се планираат измени: Ќе се продолжи породилното отсуство за татковците

Финската Влада, предводена од најмладата премиерка на светот, 34-годишната Сана Марин, планира измени на законот со кој двојно ќе се зголеми должината на платеното породилно...

Црна хроника 14.10.19 | 10:53

Два сина си ги нападнале татковците

Во два наврати вчера во полиција биле пријавени напади од син кон татко. Првиот случај е во Велес, каде во двор од семејна куќа на ул.„Благоја Страчковски“, синот Д.Р.(31)...

Семејство 29.03.19 | 10:59

Едниот близнак не личел на никој во семејството, ДНК покажала зошто

Жена во градот Ксиамен во Кина наводно родила близнаци од различни татковци. Според кинеската новинска агенција „Стрејт хералд“, информацијата доаѓа од директорката...

Семејство 26.03.19 | 14:23

На породилно ќе одат и татковците

Освен деветмесечното породилно отсуство за мајките – и татковците ќе добијат зелено светло да не доаѓаат на работа веднаш штом добијат принова во семејството. До крајот...

Семејство 08.03.19 | 12:04

Татковци и ќерки ги расплакаа мајките во битолска градинка

„Татковци и ќерки – една вистинска љубов“, напиша на „Фејсбук“ Александар Тодоровски, споделувајќи го видеото во кое тој заедно со уште четворица татковци од Битола...

Свет 11.02.19 | 09:31

Расте бројот на татковци во ЕУ кои земаат породилно отсуство

Според студијата на “Еурофанд“, нарачана од Европската комисија, бројот на мажи кои земале породилно отсуство во земјите од ЕУ по раѓањето на нивните деца е во постојан...

Свет 25.01.19 | 10:06

И татковците ќе мораат да земаат породилно отсуство

Одлучувачките тела на ЕУ (Парламентот и Советот) доцна вчера постигнаа договор за директивата наречена „рамнотежа меѓу приватниот и професионалниот живот“ која за...