Ознака: Тасос
Балкан 16.08.22 | 11:31

Уапсен 65-годишник осомничен за пожарите на Тасос

Грчката полиција уапсила 65-годишен маж под сомнение дека е виновен за големиот пожар што минатата седмица избувна на островот Тасос, објавија медиумите во Грција, јави...

Балкан 11.08.22 | 08:50

На осторовот летуваат и Македонци: Голем пожар на Тасос

Голем шумски пожар во источниот дел на грчкиот остров Тасос е активен од синоќа, а утрово, превентивно е евакуирано приморското село Кинира , јави дописничката на МИА...

Патувања 09.08.22 | 22:26

Затворени три популарни плажи на грчкиот остров Тасос

Поради високите температури во Грција и ризикот од пожари, затворени се три најпопуларни плажи на Тасос. Грчките власти воведоа посебни мерки за заштита на локалното...

Балкан 23.11.19 | 09:49

Силно невреме ги погоди Халкидики и Тасос

Обилните дождови и бури вчера предизвикаа сериозни проблеми во северниот дел на Грција. Најпогодени се Халкидики и Тасос, а на шест острови прогласено е вонредна состојба. Обилните...

Балкан 13.08.19 | 18:39

Горат Тасос и Евија

Голем пожар избувна во шумскиот предел на грчкиот остров Евија. Евакуиран е еден манастир, а на жителите на три села кажано им е да бидат подготвени за евакуација. Пожарот...