Ознака: тања каракамишева – јовановска
Македонија 12.08.20 | 18:47

Дали Пендаровски му дава дополнителни 20 дена на Заев за „пазар“ за мнозинство?

Најавата дека утре претседателот Стево Пендаровски ќе му го даде мандатот за формирање на Влада на Зоран Заев не изненади никого. Пендаровски на чело на државата дојде...

Македонија 29.04.20 | 12:09

Професорката Каракамишева – Јовановска бара јавна осуда на Денко Малески

Професорката на Правниот факултат во Скопје Тања Каракамишева – Јовановска бара јавна осуда за Денко Малески кој во изјава за една бугарска национална телевизија...

Македонија 16.02.20 | 13:51

Каракамишева: Џефери нема право ниту деловничко овластување да го поништи гласањето

Професорката Тања Каракамишева смета дека Таљат Џафери направил  уште еднаш во криминален поход на кршење на Деловникот на Собранието и флагрантно кршење на постапката...

Македонија 03.02.20 | 23:28

Каракамишева: Груевски требаше да го уапси Заев

Професорката Тања Каракамишева смета дека Никола Груевски требаше да го упаси Зоран Заев кога му постави ултиматум дека ако не се повлече ќе почне да објавува т.н бомби. Според...

Македонија 02.01.20 | 11:48

Каракамишева ја испрати иницијативата за оценка на Законот за јазици до Венецијанска комисија и до амбасадите

Членот на Македонија во Венецијанската комисија, Тања Каракамишева го испрати на оценка Законот за јазици до амбасадите и до самата Комисија. Претходно, професорката...

Македонија 28.12.19 | 20:14

Каракамишева за Ковачки: Доста ни е од рекетари, наркомани и пијандури во политиката – време е за професионалци

Професорката по Уставно право Тања Каракамишева го поздрави предлогот на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за технички министер за внатрешни работи да...

Македонија 19.12.19 | 14:32

Иницијативата за оценка на уставноста на Законот за употреба на јазиците пред Уставниот суд

Професорката по Уставно право и политички систем на Правниот факултет и член на Венецијанската комисија, Тања Каракамишева, денеска ја поднесе Иницијативата за оценка...

Македонија 24.01.19 | 18:01

Вашата нервоза нема да ја избрише фуснотата со која на криминален и шверцерски начин го објавивте законот во Службен весник

Наместо да се засрами од својата недолична изјава за тоа дека сум била деструктивен елемент во Венецијанската комисија заменик-претседателот Османи продолжува со...

Македонија 24.01.19 | 17:51

Османи: Каракамишева не е достојна за да ја претставува земјава во меѓународни институции

Вицепремерот Бујар Османи ги демантира трвдењата на професорката Татјана Каракамишева дека до Владата е стигнато писмо од Венецијанската комисија во кое се вели дека,...

Македонија 24.01.19 | 09:27

Каракамишева: Ако има само претседателски избори, тоа ќе биде класично полнење на кутии

Не верувам дека заедно со претседателските избори ќе има предвремени парламентарни. Ситуацијата и во СДСМ и во ДУИ не е таква за да одат на предвремени парламентарни...

Македонија 23.01.19 | 17:25

Да имавме слободно новинарство ќе знаевме што има Венецијанската комисија да им каже на Османи и Заев

Само што добив информација од генералниот секретар на Венецијанската комисија, г-дин Томас Маркерт, дека согласно правилата на Комисијата, владин притисок од каков...

Македонија 21.01.19 | 19:34

Каракамишева: Господине Бујар, Венецијанската комисија не е вашето гранапче во Мала Речица

Му благодарам на заменик-претседателот на Владата, Бујар Османи што си го покажа своето вистинско лице нарекувајќи ме “деструктивен елемент за кој ќе гледале со...

Македонија 21.01.19 | 11:57

Еве колку Албанци има во Македонија – далеку под 20 проценти

Согласно ажурираните податоци за издадени државјанства, во Македонија има нешто повеќе од 2,4 мил. издадени државјанства, од кои 1.883.612 (72,66%) се декларирале како Македонци,...

Македонија 18.01.19 | 14:19

За „Стоилов е националистичка свиња“ ништо, за Каракамишева притисоци од Власта и пред децата

Професорката по уставно право и голем активист против уставните измени, денеска заработи кривична пријава за „Фејсбук“ статус. Поканата за во полиција ѝ ја доставиле...

Македонија 18.01.19 | 12:48

Тројца полицајци донесоа покана да се пријавам во станица – за статус

Професорката Тања Каракамишева добила пријава за расистички и ксенофобичен статус од страна на Хелсиншки комитет. Само што излегов од полициска станица Центар. Вчера...

Твитови 17.01.19 | 10:09

Каракамишева: И шибицарите на Камен мост знаат повеќе политика од СДСМ!

Ова што го прави СДС последните 2 год. нема врска со политика.Ова е класичен пазар на малоумни трговци кои не знаат ни цена да закачат на тоа што го продаваат затоа што...

Македонија 15.01.19 | 11:13

Каракамишева: Правници, професори, аналитичари од СДСМ, не се срамите од ова што ви го прави вашиот владин партнер?

Професорката Татјана Каракамишева на својот Фејсбук профил упати јавно прашање до нејзините колеги правници, поддржувачи на власта, дали не се страмат од ова што им...

Македонија 12.01.19 | 21:09

Каракамишева: Македонци, битката само што почна!

„Доброто во целото ова зло е што ваква национална катарза ни се случува прв пат во поновата историја. Во овие неколку години јасно се одвои здравото од гнилото национално...

Македонија 11.01.19 | 13:49

Ќе успееме ако масовно тужиме: Каракамишева со инструкции за тужбата против Владата

Откако вчера ја објави тужбата против Владата на Република Македонија, поради како што вели, геноцидното кршење на личните и неприкосновени права на Македонците во...

Македонија 10.01.19 | 13:19

Kaракамишева ја објави тужбата против Владата на Република Македонија

Професорката Татјана Каракамишева повика на што поголема масовност во тужбата против Владата на Република Македонија поради геноцидното кршење на личните и неприкосновени...