Ознака: Талир
Македонија 09.07.21 | 12:01

Судењата за предметите на СЈО се враќаат од почеток: „Талир“, „Траекторија“ и „Шпански скали“ ќе почнат одново

Сите судења каде судија е Горан Бошевски или е дел од судечкиот совет се одложени до назначување на нов судија, информираат од Основниот кривичен суд. Денешното рочиште...

Македонија 17.06.21 | 12:49

Мицкоски: „Талир“ се води на насилен пат, за сметката и имотот на ВМРО-ДПМНЕ да бидат блокирани и Заев да има некаква предност на избори, зошто друга нема

Само наивен човек може да верува дека Кацарска стигна таму каде што стигна затоа што е квалитетен судија, а јас сум се само не наивен. Во политиката ништо не се случува...

Македонија 09.06.21 | 20:24

Поради истечен мандат на поротник, ВМРО ДПМНЕ го напушти судењето за „Талир“ и „заработи“ казна од 3000 евра

Судијата Осман Шабани кој го води предметот „Талир“ за финансирањето на ВМРО-ДПМНЕ на денешното рочиште ја казни партијата со 3000 евра. Казната дојде откако претставникот...

Македонија 08.06.21 | 19:15

Мицкоски: Судија поротник кој треба да оди во пензија со сила го држат за да го осудат ВМРО во случајот „Талир“

Судија поротник кој треба да оди во пензија со сила го држат за да го осудат ВМРО во случајот „Талир“, додека криминалци остануваат неказнети, се плашат од ВМРО затоа...

Македонија 08.06.21 | 13:56

Илиевски: Дали судијата-поротник не го знае законот или свесно прави кривично дело?

Дали судијата-поротник не го знае законот или свесно прави кривично дело, прашува Богдан Илиевски во случајот со Митко Сандев чие одење во пензија се одложува, како...

Македонија 08.06.21 | 12:51

Заев наредува, Џолев спроведува: Насила се држи судија поротник поради случаите против ВМРО-ДПМНЕ

Самоволието во правосудните органи на Зоран Заев и неговиот пулен во Судот, претседателот на Судот, Иван Џолев, деновиве може да се види уште еднаш на дело како тоа изгледа,...

Македонија 07.06.21 | 20:09

Митко Сандев, судијата поротник во случите „Талир“, се крие зад шефот на Кривичен суд

Судијата поротник во случаите „Талир 1“ и „Талир 2“, Митко Сандев, поради кои е замрзнат имотот на ВМРО-ДПМНЕ, одби за „Нетпрес“ да одоговори на прашањата по темата...

Македонија 07.06.21 | 16:57

Запомнете го името на Митко Сандев, судија поротник кој денеска му служи како алатка на Судот, а директно и на Заев

Претседателот на ВРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за судските предмети „Талир 1“ и „Талир 2“ денеска изјави дека се работи за тотално незаконски случаи, се со цел за да...

Македонија 07.06.21 | 14:23

Власта врши притисок врз судијата поротник во Талир да не оди во пензија

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски откри дека власта врши притисок врз Митко Сандев, судија-поротник во случајот Талир. Сандев надвор од својата волја и со притисок...

Македонија 04.06.21 | 17:37

Илиевски: Дали судија поротник смее да членува во политичка партија и нејзините тела?

Богдан Илиевски на својот фејсбук профил упати прашање. Прашање до правници: дали судија поротник смее да членува во политичка партија и нејзините тела?

Македонија 01.06.21 | 22:34

Судијата кој го замрзна имотот на ВМРО-ДПМНЕ и ја притвори Катица Јанева се подновил со хотел за 5000 евра?!

На фејсбук страницата Скандал објавена е информација дека зетот на судијата Седат Реџепагиќ, Исмет Муниновиќ купил фирма која поседува хотел во Дојран и тоа за само...

Македонија 10.09.20 | 09:14

Додека сведочеше во „Талир“, компанијата на Силјан Мицевски доби тендер од 6,4 милиони евра

Битолската градежна компанија „Пелистер“ доби тендер за ископ на јаглен и јаловина во кругот на РЕК Битола вреден 6,4 милиони евра од страна на АД ЕСМ. Договорот е склучен...

Македонија 09.09.20 | 20:21

Власта ги впрегна медиумските послушници со измислени изјави да создадат притисок од јавноста

Од денешното сведочење на двата крунски сведока на Обвинителството во случајот Талир 1, Силјан Мицевски и Владимир Чинговски, јасно е дека ниту еден од нив не ги потврди...

Македонија 05.12.19 | 21:56

Мицкоски: Партијата нема ништо со компаниите на Камчев, но има нелегално замрзнат имот и не може да функционира

Партијата нема должничко-доверителски односи со компаниите коишто беа споменати денеска во медиумите, рече вечерва во Ѓорче Петров претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан...

Црна хроника 02.04.19 | 12:12

„Талир“ на СЈО одложен за 16 април

Судењето за предметот „Талир“ на Специјалното Јавно обвинителство во кој обвинети се Никола Груевски, Кирил Божиновски и Миле Јанакиески кои се товарат за „злоупотреба...