Ознака: талир 2
Македонија 11.06.22 | 20:58

Партијата ВМРО-ДПМНЕ чијшто имот се конфискува, не е обвинета странка во „Талир 2“, потенцира Мицкоски

Иако, во вештиот наод на одбраната во оваа постапка се тврди дека ВМРО-ДПМНЕ во предметниот период имала и други приходи од членарини и од буџетот кои биле доволни за...

Македонија 11.06.22 | 18:05

Мицкоски прашува: Како обвинителството и судот утврдија дека предметниот Договор е незаконит затоа што бил несразмерен?

Како обвинителството и судот утврдија дека предметниот Договор е незаконит затоа што бил несразмерен? Затоа што согласно Законот за процена на имот и Методологијата...

Македонија 11.06.22 | 15:48

Mицкоски за „Талир 2“: ВМРО-ДПМНЕ не е имотот на партијата, ВМРО-ДПМНЕ е народот македонски

Иако во вештиот наод на одбраната во оваа постапка се тврди дека ВМРО-ДПМНЕ во предметниот период имала и други приходи од членарини и од буџетот кои биле доволни за...

Македонија 11.06.22 | 08:46

„Талир 2“: Се конфискува објектот, но не и земјиштето, а што е со Жолтата зграда, прашува Мицкоски

На власта на СДСМ и ДУИ ѝ треба дефокусирање на вниманието од животот во ценовни шокови и енормна инфлација и зголемена сиромаштија и затоа во моментот се случуваат...

Македонија 10.06.22 | 14:39

Мицкоски најави жалба за „Талир 2“: Како овој договор е незаконит само за ВМРО-ДПМНЕ, а законит за партнерот во тој договор?

На власта на СДСМ и ДУИ и треба дефокусирање на вниманието од животот во ценовни шокови и енормна инфлација и зголемена сиромаштија и затоа во моментот се случуваат...

Македонија 09.06.22 | 23:24

Лефков: Обид да се замолчи опозицијата е одземањето на имотот на ВМРО-ДПМНЕ

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Миле Лефков, вечерва гостуваше во емисијата „Патот кон“ на АлсатМ даде коментар во врска со пресудата во случајот „Талир 2“,...

Македонија 09.06.22 | 21:59

Николовска до Богоев: Нема покриминална партија од  СДСМ

Јас сум правник и секогаш разговарам со аргументи и правнички, а не со паушални изјави, му порача Ружица Николовска на потпретседателот на СДСМ Стефан Богоев во вечерашното...

Македонија 09.06.22 | 21:45

Николовска: Неразумна одлуката да се конфискува имотот, тоа е политички атак врз ВМРО-ДПМНЕ

Ружица Николовска од ИК на ВМРО-ДПМНЕ и адвокатка за случајот „Талир 2“ во емисијата 24 анализа рече дека судењето изгледаше како да се суди на партијата, а не како да...

Македонија 09.06.22 | 16:47

Одземањето на имотот на ВМРО-ДПМНЕ е правен преседан, директен атак врз опозицијата

Свесни за поразот што ќе го доживеат на парламентарните избори, кога и да се одржат, СДСМ и ДУИ преку ангажираното судство извршија директен атак врз најголемата политичка...

Македонија 09.06.22 | 10:09

Пресудата за „Талир 2“ за одземање на штабовите е диктирана од СДСМ

Пресудата за случајот Талир е диктирана во СДСМ, и тоа од седиштето кое е нелегално присвоено како поранешен објект на МОН. Ова го прават не затоа што се силни туку затоа...

Македонија 08.06.22 | 16:34

Имотот не е ВМРО, туку народот, политичката одлука на судството на СДСМ и ДУИ нема да ги поколеба во борбата

Денеска ја добивме првостепената пресуда. Ова партизирано октроирано судство и обвинителство решило да го суди ВМРО-ДПМНЕ, меѓутоа, тоа не го суди ВМРО-ДПМНЕ туку го...

Македонија 08.06.22 | 15:25

Лапе задоволен од пресудата: Земјиштето не е опфатено со стореното кривично дело

Обвинителот Љубомир Лапе, застапник на обвинението во случајот „Талир 2“ рече дека е задоволен од пресудата, односно од видот на санкциите. За условната казна на поранешниот...

Македонија 08.06.22 | 15:08

Да се конфискува цел имот на една политичка партија заради некакви дејствија на две обвинети лица е надвор од секаква правна и здрава логика

Целта на судската постапка „Талир 2“ ѝ беше насочена исклучиво кон имотот на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, рече денеска пред судот правниот застапник на ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 08.06.22 | 14:31

Судот го конфискува седиштето на ВМРО-ДПМНЕ и уште дваесетина објекти низ државата, 6 години затвор за Груевски, 2 години условна за Божиновски

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и екс генералниот секретар во неговата влада, Кирил Божиновски денеска во Кривичниот суд беа прогласени виновни...

Македонија 08.06.22 | 10:36

Пресудата за „Талир 2“ е однапред донесена, целта на власта е да се уништи ВМРО-ДПМНЕ

За денеска во 12 и 30 часот е закажана пресудата за случајот „Талир 2“. Ова не би било ништо чудно ако не се знае дека завршните зборови кои треба да бидат одлучувачки за...

Македонија 08.06.22 | 08:50

Денеска пресуда за „Талир 2“

Во Кривичниот суд во Скопје денеска во 12:30 часот ќе биде објавена пресудата за случајот „Талир 2“, во кој се обвинети поранешниот премиер Никола Груевски, кој е во бегство,...

Македонија 07.06.22 | 21:12

Груевски: Талир 2 е план на власта да ме осудат и преку судовите да го заплени централниот штаб

Што е Талир 2? План на власта во нејзините активности на политичкиот прогон да ме осудат мене и Кирил Божиновски за виновни и преку судовите да го заплени централниот...

Црна хроника 07.06.22 | 18:17

Утре пресуда за „Талир 2“

Пресудата за случајот „Талир 2“ ќе биде објавена утре во 12:30 часот, соопшти попладнево судијката Даниела Алексовска Стојановска, која го води овој предмет, по завршните...

Македонија 07.06.22 | 16:30

Божиновски: Не постои ниту еден доказ дека јас сум договарал нешто околу изградбата

Обвинетиот Кирил Божиновски во завршните зборови на случајот Талир 2 се осврна на фактот дека обвинението е поднесено надвор од законскиот рок како и тоа дека се користеа...

Црна хроника 07.06.22 | 15:29

Постапувањето на Кирил Божиновски не било по негова желба туку според одлуки на телата на партијата

Адвокатот Еленко Миланов на денешните завршни зборови во случајот Талир 2 ја објасни работата на тогашниот генерален секретар Кирил Божиновски во врска со договорот...