Ознака: Талат Џафери
Македонија 10.02.20 | 22:47

Дескоска го брани фалсификатот: Имаше технички грешки кои ги исправивме, немаше консултации

Министерката за правда, Рената Десковска на прес конференција во Собранието појасни дека вчера на владина седница поминале Законот за ЈО и Законот за Совет на јавни...

Македонија 10.02.20 | 21:49

Законот за јавно обвинителство е повлечен, нова седница со нов закон во 22 часот

Владата го повлече предлог законот по скратена постапка од 10 февруари. Констаирам дека предлог-законите за јавно обвинителство и за советот на јавните обвинители се...

Македонија 10.02.20 | 19:00

Ахмети, Џафери и Заев вечерва на средба и обид за замена на предлог законот за ЈО

Претседателот на Собранието Талат Џафери и претседателот на СДСМ Зоран Заев биле на средба во канцеларијата на Али Ахмети на која се разговарало во врска со нацрт-законот...

Македонија 10.02.20 | 15:44

Џафери ја прашал ДИК кога најдоцна може да се распушти Собранието, одговорот бил до 16 февруари

Одговорот од ДИК кога е оптималниот рок за распуштање, според Џафери, бил дека тоа треба да биде на 55 дена пред изборите што значи дека Парламентот би можел да се распушти...

Македонија 08.02.20 | 09:19

Собранието пред распуштање, договор за законот за ЈО уште нема

Пет дена пред очекуваното распуштање на Собранието, власта и опозицијата сè уште ги немаат усогласено ставовите за законот за јавното обвинителство. Претседателот...

Македонија 05.02.20 | 11:24

Џафери контра Заев: Невозможно е Собранието да се распушти подоцна, Уставот е јасен

Претседателот на Собранието Талат Џафери не се согласува со ставот на претседателот на СДСМ дека Собранието може да се распушти и подоцна за да се донесат неколкуте...

Македонија 30.01.20 | 20:02

Ако има договор меѓу власта и опозицијата и ако има 80 пратеници, Џафери ќе свика седница за законот за ЈО

Ако до Парламентот биде доставен усогласен предлог-закон за јавно обвинителство и по содржина и со договорено мнозинство од 80 гласови, тој веднаш ќе биде ставен на собраниска...

Македонија 30.01.20 | 11:14

Џафери: Ратификацијата на протоколот за НАТО ќе биде на 11 февруари

Претседателот на Собранието, Талат Џафери денеска најави дека доколку до Парламентот биде доставен усогласен Предлог-закон за јавно обвинителство и по содржина и со...

Македонија 28.01.20 | 12:49

На Шпанија не и се брза: НАТО во февруари тешко ќе го видиме и со предвремена ратификација

Полноправното членство во НАТО по се изгледа ќе почека. Причина за тоа е последната членка на Алијансата која треба да го ратификува, а тоа е Шпанија. Како што денеска...

Македонија 23.01.20 | 11:26

Џафери најавува седница за НАТО на 11 февруари, а следниот ден парламентот ќе се распушти

Претседателот на парламентот Талат Џафери планира на претпоследниот работен ден на овој собраниски состав – 11 февруари да се одржи и претпоследната пленарна седница,...

Македонија 15.01.20 | 19:13

Џафери-Вархеји: На октомврискиот самит беше направена грешка и новата методологија е начин таа да биде исправена

Претседателот на Собранието Талат Џафери попладнево се сретна со еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување на ЕУ Оливер Вархеји. Нагласувајќи...

Македонија 08.01.20 | 12:34

Џафери: Нема потреба од предвремена ратификација на Протоколот за НАТО

Сега е многу полесна и јасна процедурата за ратификација на протоколот за НАТО, вели собранискиот спикер Талат Џафери, за Tелма. Очекуваме во најкус можен рок Шпанија...

Македонија 06.01.20 | 13:46

Џафери со божиќна честитка: Празниците се посебни денови кои носат во себе посебна магија која создава во сите нас убави и позитивни мисли

Претседателот на Собранието Талат Џафери, во чест на големиот празник Христовото раѓање – Божик, од свое лично име и од име на пратениците на Собранието на Република...

Македонија 01.01.20 | 21:55

Талат Џафери не исклучува коалиција со ВМРО-ДПМНЕ

Претседателот на Собранието Талат Џафери, во интервју за, КОХА, не ја исклучува можноста за коалиција со ВМРО-ДПМНЕ. Прашан “Дали се уште за ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ е исклучена...

Македонија 27.12.19 | 14:24

Џафери доби Признание за поддршката на лицата со попреченост

Декларацијата за правото на политичко учество на граѓаните со попреченост е конкретен резултат на заедничката посветеност на сите пратеници без оглед на партиската...

Македонија 26.12.19 | 13:05

Процедурата различно се чита: Дали ако на 3 јануари Заев се повлече, избори мора да има?

Со наближувањето на терминот за формирање на техничката влада се вратија сеќавањата на 2016 година кога овој формат првпат беше воспоставен како резултат на договорот...

Македонија 26.12.19 | 12:32

Ратификување на протокол за НАТО со одложено дејство не може да има, тврди Џафери

Претседателот на Собранието Талат Џафери е оптимист дека до крајот на мандатот на овој парламентарен состав ќе се изгласа членството на земјата во НАТО. Според него,...

Македонија 26.12.19 | 11:47

Џафери: Додека не се распишат изборите можно е да бидат одложени

Претседателот на Собранието Талат Џафери на денешниот брифинг со новинари изјави дека сѐ додека не се распишат изборите можно е да бидат одложени. Џафери потенцира...

Македонија 26.12.19 | 11:04

Џафери: Нема последици ако Законот за одбрана не се донесе до официјалното членство во НАТО

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска објасни дека е добро да се донесе Законот за одбрана, но оти тоа може да се случи до официјалниот прием на земјата во...

Македонија 23.12.19 | 18:39

Џафери бара преносот од седницата да оди во живо за граѓаните да ја видат полупразната сала

Половина час претседателот на Собранието, Талат Џафери ги чекаше пратениците од опозицијата да се вратат во пленарната сала за да продолжи утврдувањето на дневниот...