Ознака: Талат Џафери
Фудбал 16.05.21 | 20:34

„Уриме Шкендија“ – Али Ахмети, Талат Џафери, Теута Арифи, Артан Груби на стадион во Тетово

Ако на народот му е забрането, тоа не значи дека е забрането и за функционерите од владејачките партии. На денешниот фудбалски натпревар меѓу Шкендија и Шкупи во публика...

Македонија 13.05.21 | 11:11

Џафери: Рамазан Бајрам нека биде поттик за правење добри дела

Овој празник кој е посветен на милоста, љубовта и меѓусебното опростување, нека донесе полни срца и ум со убави и позитивни мисли и нека биде тоа поттик за правење на...

Македонија 02.05.21 | 08:53

Честитка од Џафери за Велигден, желби за добро здравје, среќа, успеси и радости

Претседателот на Собранието Талат Џафери упати честитка до граѓаните од православната вероисповед за големиот христијански празник, Христовото воскресение – Велигден,...

Македонија 01.05.21 | 12:54

Честитка од Џафери за 1 Мај: Силно да се залагаме за почитување на работничкиот труд

По повод 1 Мај, Меѓународниот ден на трудот, претседателот на Собранието Талат Џафери, упати честитка во свое лично име и од име на колегите пратеници во Собранието на...

Македонија 27.04.21 | 21:34

Џафери: Лидерска нема да свикам, а шеф не ми е никој, ниту Заев ниту Ахмети

Претседателот на Собранието, Талат Џафери е дециден дека нема да свика лидерска средба. Смета дека таквата пракса, на вонинституционално договарање и одлучување, не...

Македонија 27.04.21 | 20:59

Јанушев: Тоа што на опозицијата ѝ се одзема право на збор за интерпелација на Спасовски е надвор од здрав разум

Изминатиов период бевме сведоци на повеќе преседани. Со сите јалови обиди кои ги имаат, само покажуваат дека прават стратешки грешки. Сакаа да кажат дека се овде за граѓаните,...

Македонија 26.04.21 | 21:37

Џафери и Заев да не си играат со оган, ќе им пукне петардата во рака, им порача Мицкоски

Јас уште после оние украдени би рекол корона избори кои ги злоупотреби Заев и едвај извади нерешен резултат со блага негова предност не би рекол дека оваа влада е стабилна...

Македонија 26.04.21 | 13:48

Владата преку Талат Џафери го контролира Собранието: На пратениците на ВМРО-ДПМНЕ не им е дозволено да зборуваат за интерпелацијата на Спасовски

Продолжува трендот на самоволие и непочитување на процедурите од страна на мнозинството, рече координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски образложувајќи...

Македонија 26.04.21 | 12:49

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија седницата за интерпелација на Спасовски, најавија интерпелација за Џафери

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ја напушти денешната седница за интереплација на министерот Оливер Спасовски, и нема да присуствува на гласањето на интерпелацијата,...

Македонија 25.04.21 | 20:19

Една расцепена глава е трагедија, 89 убиени се статистика во предизборна кампања на ДУИ

Ахмети и Џафери убија најмалку 89 во 2001, пратеници се веќе 20 години, насмеани дотерани. Овие од 27 ми не убија никого, 200+ години затвор. Поука? Една расцепена глава е трагедија,...

Македонија 24.04.21 | 20:17

АА-ААА бара оставки поради башибозлукот на Џафери и Караџовски

Овој театар што се изведува во парламентот, во храмот на демократијата, е индикатор за едно кревко парламентарно мнозинство и е една анемична тентатива за дефокусирање...

Македонија 24.04.21 | 08:03

ВМРО-ДПМНЕ: Џафери да покаже врз основа на кој документ си земал право Караџовски да ослободува од протоколи пратеници од власта и да суспендира закони

Џафери тврди дека Караџовски извршил измена на протоколите и дозволил позитивни пратеници да присуствуваат во собрание, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Караџовски нема правен...

Македонија 23.04.21 | 22:58

Џафери: Д-р Караџовски потпиша решение дека пратеници со ковид-19 можат да дојдат во Собранието

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, во вечерашното гостување во „Само интервју“ на Канал 5 рече дека на 18 април добил решение дека може и пратеници со ковид-19...

Македонија 23.04.21 | 19:59

Џафери: Голем интерес за вакцинација кај пратениците, за три недели ќе се нормализира работата на Собранието

Претседателот на Собранието Талат Џафери, во интервју за емисијата „Само вистина“ на телевизијата Канал 5, изјави дека кај пратениците имаlo голем интерес да се вакцинираат. Џафери...

Македонија 23.04.21 | 10:54

Џафери: Моја беше одлуката прво да се вакцинираат службениците во Собранието, а потоа пратениците

Јас и колегите како и службениците ќе примиме вакцина која што во моментот е достапна за сите граѓани на нашата држава, рече собранискиот спикер Талат Џафери. Собранието...

Македонија 22.04.21 | 13:19

Џафери ќе договора термин за дебата за интерпелацијата на Спасовски

Интерпелацијата за министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, која е на дневен ред на денешната 39. седница, ќе се одржи откако, како што најави денеска претседателот...

Македонија 21.04.21 | 15:07

Кривичните пријави за пратениците со скафандери и Џафери веќе се распрeделени кај јавен обвинител

Кривичните пријави поднесени од ВМРО-ДПМНЕ и Левица против собранискиот спикер Талат Џафери и двајцата пратеници од власта кои во скафандер дојдоа на гласање се распределени ...

Македонија 20.04.21 | 15:13

ВМРО-ДПМНЕ поднесе кривична пријава против пратениците со скафандери и спикерот Џафери

Македонија мора да биде држава во која што законите и Уставот важат подеднакво за сите. Поради основано сомневање за прекршување на Кривичниот законик, а особено во...

Македонија 20.04.21 | 11:28

Поднесена кривична пријава против сакфандер-пратениците и спикерот Џафери

Пријава до Државниот санитарен и здравствен инспекторат – со известување за прекршување на мерката строга изолација (карантин), како и кривична пријава до Основното...

Македонија 19.04.21 | 11:40

Џафери: Ни во воена состојба пратениците не се ограничени во движењето

Пратениците имаат право да дојдат и да гласаат во посебни услови утврдени со протокол, кој е донесен во јули 2020 година, кога јас бев во болница, вели за Дојче Веле претседателот...