Ознака: Талат Џафери
Македонија 02.08.22 | 10:58

Џафери: Имаме една заедничка држава и сите сме одговорни да ја чуваме и развиваме

Имаме една заедничка држава и сите сме одговорни да ја чуваме и развиваме, за нас и за идните поколенија. Тоа е наш долг кон сите оние кои се бореа за таква граѓанска држава,...

Македонија 01.08.22 | 13:15

Талат Џафери во Пелинце за Илинден, ќе настапат „Танец“ и албанскиот Ансамбл на албански народни ора и песни

Собраниска делегација, предводена од претседателот Талат Џафери, во состав: Лидија Тасевска и Мирослав Јовановиќ, свечено ќе ја одбележи 78-годишнината од Првото заседание...

Македонија 28.07.22 | 12:24

Џафери не се подготвува за предвремени избори а рано му било да размислува за референдум

Претседателот на Собранието Талат Џафери на денешната средба со новинарите рече дека не се подготвува за предвремени избори, потсетувајќи ја притоа опозицијата дека...

Македонија 27.07.22 | 21:39

Нова вербална пресметка меѓу Џафери и Мицевски: Срамота е ова што го правиш не сме дома кај тебе

Жестока расправија изби меѓу координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски со претседателот на Собранието Талат Џафери. На реакцијата зошто Џафери...

Македонија 14.07.22 | 18:27

Божиновски: Свирењето им било простачко, ко ќе ги пцуе Талат им е музика за уши

Свирењето им било простачко. Ко ќе ги пцуе Талат им е музика за уши. Само прогресивно другарчиња, напиша на својот фејсбук профил Божидар Божиновски.

Македонија 14.07.22 | 15:22

Џафери: Пораката на Фон дер Лајен е јасна – во предлогот стои македонски јазик и се почитува националниот идентитет

Претседателот на Собранието, Талат Џафери на Фејсбук објави дека пораката на претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен при обраќањето пред пратениците...

Македонија 11.07.22 | 12:55

Францускиот предлог ќе оди директно на пленарна седница

Францускиот предлог ќе оди директно на пленарна седница, но сѐ уште не знае кога точно ќе најде пред пратениците. Претседателот на Собранието, Талат Џафери одржа координација...

Македонија 11.07.22 | 10:12

ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува на координацијата кај Џафери: Eдинственото барање е францускиот предлог да се врати во Владата

Сакам да највам како координатор на Пратеничката група на ЦМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова за Македонија“ дека на денешната координација свикана од Претседателот...

Македонија 09.07.22 | 09:37

Џафери: Да се обединиме за суштинските прашања

Претседателот на Собранието, Талат Џафери денеска упати честитка до припадниците на исламската вероисповед по повод празникот Курбан Бајрам. Џафери во честитката...

Македонија 09.07.22 | 08:42

В понеделник координација во Собранието за францускиот предлог, ќе се знае кога ќе биде пленарната седница

Во понеделник би можело да се знае кога ќе биде дебатата за францускиот предлог во македонското Собрание. На редовната понеделничка координација во Собранието треба...

Македонија 08.07.22 | 15:12

Трајанов: Добивме нецела страница, тоа е несериозно, Џафери не може да прифати Информација која не ги задоволува деловничките критериуми

Нецела страница добивме вчера, мислам дека е тоа несериозен и неодговорен пристап. Претседателот на Собранието Талат Џафери не може ова да го прифати како информација...

Македонија 08.07.22 | 12:56

Џафери: В понеделник би можело да се знае кога ќе расправаме за Информацијата за францускиот предлог

На редовната понеделничка координација во Собранието ќе се разговара за тоа кога би можело да се одржи пленарната седница за Информацијата за содржината на предлог...

Македонија 06.07.22 | 11:37

Џафери: Протест да, хулиганство не

Претседателот на Собранието Талат Џафери признава и поддржува сечие право на протест и искажување став, а ги осудува навредите и омразата кон припадници на друга заедница,...

Македонија 30.06.22 | 23:36

Пратениците не изгласаа недоверба на Џафери

Вечерва во Собранието на Македонија не беше изгласана Интерпелација за работата на претседателот на Собранието, Талат Џафери. Вкупно гласаа 104 пратеника, „За“ гласаа...

Македонија 30.06.22 | 19:54

Ковачки: Однесувањето на Џафери е нецивилизирано, Етичкиот кодекс е прекршен по повеќе основи

Драган Ковачки, пратеник во македонското собрание од ВМРО-ДПМНЕ на денешната собраниска седница за интерпелација на собранискиот спикер Талат Џафери, вели дека Џафери...

Македонија 30.06.22 | 18:39

Стојаноски: Скандалозното однесување на Џафери ги поттикнува и другите пратеници да се однесуваат како него

На денешната седница во Собранието пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Бојан Стојаноски обраќајќи се кон претседателот на Собранието на Талат Џафери му потенцираше...

Македонија 30.06.22 | 13:55

Џафери се однесува како да е во кабаре, рече Стојаноска, а Џафери возврати: Играјте ако се чувствувате како во кабаре

Денеска во Собранието се одржува седница по повод Интерпелација за работата на претседателот на Собранието, Талат Џафери. Во своето излагање, пратеничката од редовите...

Македонија 30.06.22 | 13:37

Лефков: Позади оваа интерпелација стои повеќе од половина Македонија, недоличното и противуставно однесување на Џафери е за заштита на криминалот на владата

Позади ова интерпелација стои повеќе од половина Македонија. Повеќе од половина Македонија е потпишана на оваа интерпелација, вели пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Миле Лефков...

Македонија 30.06.22 | 12:32

Стојановска до Џафери: Ме третирате како забавувачка во кабаре, вие сте женомрзец

Ако сакаме да ја споредиме работата на претседателот на Собранието, тоа е една чаша со пиво кога ќе се преполни и ќе почне да претекува, објаснува пратеничката од редовите...

Македонија 30.06.22 | 12:25

Џафери: Јас ги заклучив, ама вие ги отворивте вратите и ги доведивте животите на луѓето во опасност

Претседателот на Собранието, Талат Џафери денеска во своето обраќање по повод поднесената Интерпелација, за делот каде тој ги заклучил вратите за пратениците од опозицијата...