Ознака: Таксират
Музика 22.05.22 | 16:38

Безвременскиот и магичен звук на култниот светски музички феномен Dead Can Dance на Таксират Фестивал

DEAD CAN DANCE конечно пристигнуваат во Скопје! Македонската публика за прв пат ќе има прилика да ужива во безвременскиот и магичен звук на култниот и единствен светски музички...

Музика 10.12.21 | 15:44

Триумфално финале на ТАКСИРАТ – најпосетуваниот музички фестивал во Македонија

Со премиерниот настап во Македонија на великанот на светската електронска музика, фамозниот маестро Борис Брејча завчера (среда, 8 декември) во 4 часот наутро, заврши...

Музика 06.10.21 | 10:17

Пијанистот Дино Имери и квартетот „Такси Конзилиум“ на фестивалот „Крај Вардарот џез“

Вечерва, во рамките на последната фестивалска вечер од второто издание на „Крај Вардарот Џез“ во 20 часот, во кино Фросина, МКЦ ќе настапат квартетот „Такси Конзилиум“,...

Музика 12.12.19 | 12:10

„Таксират“ меѓу првите десет фестивали во Европа во категорија „Најдобар фестивал во затворен простор“

Европските фестивалски награди, најзначајното фестивалско натпреварување на планетата вчера ги објави финалистите за годинава. Преку 350.000 фестивалски фанови ширум...

Музика 28.11.19 | 10:41

Почнува 21-то издание на Таксират фестивал

Денес, со почеток на ПИН музичка конференција & шоукејс, во Младински културен центар (МКЦ) во Скопје, почнува 21-во издание на ТАКСИРАТ, денови посветени на културата...

Музика 18.11.19 | 10:38

Свен Ват настапува на затворањето на Таксират 21

Легендарниот андерграунд техно диџеј и поп суперѕвезда, Свен Ват, од многумина нарекуван и таткото на рејверските афтерпартиња доаѓа ексклузивно од Амстердам за да...

Музика 11.11.19 | 09:57

Таксират и Д фестивал номинирани за најдобри фестивали во Европа

Европските награди за најдобри фестивали (European Festival Awards) и годинава ги вклучија номинациите за Д-Фестивал и Таксират Фестивал во категориите: Д-Фестивал за најдобар...

Музика 18.10.19 | 10:33

„Таксират“ почнува со настап на Ману Чао

21. издание на „Таксират“ почнува со еден од најголемите пријатели на „Таксират“, музички револуционер, човек, често нарекуван и антиглобалист и борец за човечки права,...

Музика 05.06.19 | 18:21

По 15 години, култните SOULFLY настапуваат во Скопје!

Таксират Фестивал во рамки на оф-програмата за своето годинашно 21-во издание, го најавува концертот на култните SOULFLY (Соулфлај) кој ќе се одржи на 5-ти август во МКЦ! Славната...

Музика 25.04.19 | 14:56

„Таксират“ и „Прво па женско“ организираат: Концерт на „Мави Феникс“ на 10 мај!

ТАКСИРАТ Фестивал веќе ја започнува споредната програма за 21-вото издание и првиот концерт пристигнува во соработка со Фестивалот за феминистичка култура и акција...