Ознака: табановце
Црна хроника 13.10.20 | 11:19

Албанец баран од Интерпол уапсен на Табановце

Вчера во 16.00 часот на граничен премин „Табановце“, при пасошка контрола, било констатирано дека З.А.(35) од Р.Албанија се наоѓал на СТОП-листа на Интерпол и за него била...

Македонија 12.10.20 | 17:50

Откако владата го укина ПЦР-тестот 2133 патници влегоа преку Табановце

Од полноќ до 15.30 часот денеска на граничниот премин  Табановце во државава влегле 2133 патници, од кои 1496 странски и 637 македонски. Излез од државата, пак, оствариле вкупно...

Економија 22.09.20 | 19:12

На Табановце презентирани зелени коридори и „one stop shop“ за олеснување на трговијата во услови на здравствена криза

Активностите на Поткомитетот за царина и потекло во рамки на ЦЕФТА, со кој оваа година претседава Царинската управа на Република Македонија, вклучија организирање...

Балкан 06.08.20 | 16:21

Го вратиле од Табановце зошто немал корона тест, влегол преку див премин, го фатиле на враќање

СВР Куманово поднесе кривична пријава против М.Д.(26) од Р.Србија, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „непостапување според здравствените прописи...

Македонија 02.07.20 | 14:07

Можно е пак да се затвори границата со Србија: Утре ќе се знае дали ќе ставиме рампа на Табановце

Министерството за здравство информира дека, со оглед на развојот на ситуацијата со корона вирусот во соседството, Комисијата за заразни болести на утрешниот состанок...

Македонија 21.06.20 | 16:16

Две деца позитивни на Ковид-19, семејството во земјава влегло преку Табановце

Позитивни на коронавирус се две деца на возраст од 5 и една и пол година, кои штотуку влегле на граничниот премин Табановце враќајќи се од Германија. Децата веднаш се...

Македонија 17.06.20 | 13:15

На ГП Табановце за 24 часа, 2.444 патници

Во изминатите 24 часа на Граничниот премин Табановце имало вкупно 2.444 патници, од кои 1.192 домашни и 1.252 странски државјани, информираа денеска надлежните од ГП Табановце. Претпладнево...

Македонија 18.03.20 | 23:34

Чулев: Полициските службеници даваат надчовечки напори за намалување на последиците од епидемијата

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев денеска оствари работна посета на граничниот премин Табановце каде се сретна со ангажираните полициски службеници за преземање...

Сервиси 11.03.20 | 21:46

Од утре се затвора граничниот премин Прохор Пчински, патниците ќе се пренасочуваат на Табановце

Граничниот премин Прохор Пчински од утре, 12. март, четврток од 7.00 часот согласно насоките од Владата на Република Србија, а во врска со Ковид 19 ќе биде затворен за патници...

Здравје 03.03.20 | 12:41

Резултатите од тестирањата на коронавирус на македонските пациенти се проверуваат во Германија

Резултатите од тестирањата на коронавирус на македонските пациенти се проверуваат во лабораторија во Германија, која е супервизија на нашата лабораториија. Нови пациенти...

Црна хроника 23.02.20 | 11:09

Скопјанец превезувал 43 мигранти

На 22.02.2020 околу 21.40 часот во близина на бензинска пумпа на автопат „Пријателство“ во правец од ГП Табановце- Куманово полициски службеници од Полициска станица Сопот...

Црна хроника 05.02.20 | 11:47

Српски државјанин кој се наоѓа на СТОП-листата приведен на ГП „Табановце“,

Српски државјанин кој се наоѓа на СТОП-листа вчера бил приведен на граничниот премин „Табановце“. Како што соопшти МВР, при проверка било констатирано дека лицето...

Црна хроника 26.12.19 | 11:00

Уапсен скопјанец баран за во затвор

Скопјанец на возраст од 28 години бил уапсен на граничниот премин „Табановце“ вчера околу 23 часот. Како што информираат од МВР, при проверка во евиденцијата била утврдено...

Црна хроника 21.11.19 | 11:12

Отворена истрага за пронајдената дрога и оружје во камион на Табановце

Основното јавно обвинителство Куманово поведе постапка против 66-годишно лице, со двојно државјанство – на Македонија и Србија, поради основано сомнение дека ги сторило...

Црна хроника 13.11.19 | 19:21

Маж од Лојане силувал мигрантка, потоа ја пренеле во Србија

Двајца мигранти од Иран, Н.А.(35) и Х.М.(38), вчера во Транзитениот центар во Табановце,  двајцата мигранти од Иран, пријавиле дека неколку лица во с.Лојане, општина Липково...

Сервиси 21.09.19 | 11:07

Километарски колони на Табановце со „уан стоп шоп“, за излез од Македонија се чека два часа

Километарски колини има на граничниот премин „Табановце“ каде што за излез од Македонија се чека скоро два часа. Пред неполн месец почна да функционира на заедничкиот...

Црна хроника 14.09.19 | 17:36

Шестнаесет мигранти фатени вчера во „Порше“ кај Табановце

Вчера рано наутро на автопатот Куманово – Граничен премин „Табановце“, полициски службеници дале знак за запирање на патничко возило „порше“ и на патничко возило...

Црна хроника 09.09.19 | 12:11

Апсење ноќеска на Табановце: „Падна“ Албанец баран од Интерпол

Ноќеска околу 02 часот на Граничниот премин Табановце на излез од Македонија, бил лишен од слобода Г.К. (33) од Р. Албанија затоа што при проверка во оперативна евиденција...

Сервиси 31.08.19 | 13:37

На Табановце се чека до 45 минути за излез од земјава

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини претпладнево е зголемен. Забележана е зголемена фреквенција на возила на ГП Табановце каде...

Сервиси 29.08.19 | 12:42

На ГП Табановце за излез се чека 30 до 45 минути

На граничниот премин Табановце има зголемена фреквенција на возила и времето на чекање за излез од државата е од 30 до 45 минути. На останатите гранични премини, од македонска...