Ознака: светско првенство во катар
Свет 18.12.22 | 11:31

Зеленски лут на ФИФА – не му дозволи да се обрати пред вечерашното финале во Катар

ФИФА не му дозволи на украинскиот претседател Володимир Зеленски преку видео-порака да се обрати пред денешното финале на Светското првенство во фудбал во Катар. Неговата...

Фудбал 18.12.22 | 10:20

Хрватска заработи над 51 милион евра

Успешниот настап на Светското првенство во Катар и освоениот бронзен медал на хрватската фудбалска репрезентација ѝ донесоа заработка од 51.5 милиони евра. Хрватска...

Фудбал 17.12.22 | 18:14

Хрватска ја освои бронзата на Светското првенство

Хрватска вторпат во историјата го освои бронзениот медал на Светско првенство. Фудбалерите на Хрватска ја совлада селекцијата на Мароко во натпреварот за 3. место на...

Фудбал 10.12.22 | 22:48

Нејмар: Поразот ме парализираше, ќе ме боли уште долго време

Првата ѕвезда на репрезентацијата на Бразил, се огласи во јавноста еден ден по елиминацијата од Хрватска во четфртфиналето на СП во Катар. Бразил беше елиминиран од...

Фудбал 10.12.22 | 22:31

Кејн промаши пенал, Англија се збогува од медал – Франција со Мароко во полуфинале

Актуелниот светски првак Франција ја совлада Англија со 2-1 во возбудлив меч за да се пласира во полуфиналето на фудбалскиот Мундијал во Катар. Орелиен Чуамени во 17-та...

Фудбал 04.12.22 | 18:22

Франција преку Полска до четвртфиналето

Репрезентацијата на Франција е третиот учесник во четвртфиналната фаза на Светското фудбалско првенство 2022. „Триколорите“ попладнево во Доха во осминафиналето ја...

Фудбал 03.12.22 | 11:50

Пикси: Останувам селектор на Србија

Селекторот на фудбалската репрезентација на Србија, Драган Стојковиќ Пикси, најави дека останува на должноста и покрај неуспехот да го однесе тимот во нокаут фазата...

Фудбал 03.12.22 | 11:45

СП2022: Комплетирани осминафиналните парови

Со завршното коло во групите Г и Х комплетирани се осумте осминафинални парови на Светското првенство во Катар. Распоред на одигрување на натпреварите од осминафиналето: Сабота,...

Фудбал 27.11.22 | 22:19

СП 2022: Германија последна во Групата откако одигра нерешено со Шпанија

Германската репрезентација по 2. коло на Светското првенство 2022 година го зазема последното место во групата Е. Избраниците на Ханс-Дитер Флик вечерва одиграа нерешено...

Фудбал 27.11.22 | 22:13

Далиќ: Благодарам Македонија за поддршката која ни ја давате

Селекторот на хрватскиот национален тим, Златко Далиќ, беше задоволен од победата над Канада, а им се заблагодари и на Македонците за поддршката која им ја даваат на...

Фудбал 27.11.22 | 21:42

Крамариќ: Хрватска покажа кој кого ќе е*е!

Репрезентацијата на Хрватска ја совлада Канада со 4-1 во меч во рамките на Светското првенство во фудбал кое се игра во Катар. Хрватите направија крупен чекор кон осминафиналето....

Свет 27.11.22 | 21:11

Талибанците заработија милиони од Светското првенство во Катар

Талибанците заработија милиони на Светското првенство со обезбедување градежна опрема за изградба на стадион во Катар, тврди британски Телеграф. Високи талибански...

Фудбал 27.11.22 | 21:07

Удар во глава е причината за „исчезнувањето“ на мароканскиот голман

Првиот голман на мароканската селекција, Боно, пред натпреварот со Белгија на сП во Катар ја испеја химната на својата земја, а потоа го напушти теренот. Мароканскиот...

Фудбал 27.11.22 | 18:08

Каде исчезна Боно – Мароканците го сменија голманот по интонирањето на химната

Ретко кој забележа дека Мароко го замени чуварот на мрежата непосредно пред почетокот на натпреварот против Белгија на Светското првенство во Катар. Иако на теренот...

Фудбал 22.11.22 | 22:53

Франција лесно ја победи Австралија

Франција со убедливи 4-1 ја победи Австралија на стартот од Светското првенство, погледите беа вперени во Оливие Жиру кој со два гола се израмни со Тјери Анри по бројот...

Фудбал 22.11.22 | 22:44

Германија загуби важен спонзор поради прифаќањето на забраната на ФИФА за капитенските ленти

Големиот германски синџир на супермаркети REWE одлучи да ја прекине соработката со Фудбалската федерација на Германија (DFB), поради прифаќањето на забраната од ФИФА за...

Фудбал 22.11.22 | 19:50

Капитенските ленти во бои на виножито, Блинкен ја критикува ФИФА

Шефот на американската дипломатија Ентони Блинкен ја критикуваше денеска ФИФА, која им се закани на фудбалерите со санкции на Светското првенство во Катар доколку...

Фудбал 20.11.22 | 21:52

Вучиќ се надева на четврт-финале Србија – Хрватска на СП

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, се надева дека нашиот северен сосед ќе стигне до четврт-финалето на СП во Катар и посакува таму да се сретне против Хрватска. „Не...

Фудбал 20.11.22 | 21:16

Дали знаете како се вика маскотата на Светското првенство и што значи?

Светското првенство во Катар официјално е отворено. Снимките и фотографиите од големата церемонија го обиколија светот, а главна ѕвезда беше маскотата, лик облечен...

Фудбал 22.06.22 | 22:40

Продадени 1.2 милиони билети за Мундијалот во Катар

Организаторите на Светското првенство во фудбал во Катар потврдија дека се продадени речиси 1.2 милиони билети во првиот извештај за продажбата за необичниот Мундијал,...