Ознака: светлана тихановскаја
Свет 09.03.21 | 08:14

Самопрогласената лидерка на Белорусија во егзил сака да се сретне со Бајден

Поранешната кандидатка за претседател на Белорусија, Светлана Тихановскаја има намера да ги посети САД и се надева дека ќе се сретне со претседателот Џо Бајден. Контактираме...

Свет 31.12.20 | 09:50

Тихановскаја не се предава: Протестите во Белорусија не се завршени, имаат нова форма

Поранешната белоруска претседателска кандидатка, Светлана Тихановскаја, која ден по изборите побегна во Литванија, изјави дека протестите на опозицијата во нејзината...

Свет 03.12.20 | 14:03

Кандидатката за претседател на Белорусија која не победи на изборите сака да ја води земјата

Поранешната кандидатка за претседател на Белорусија, Светлана Тихановскаја, која не ги призна изборните резултати, изјави дека е подготвена да ја предводи земјата...

Свет 08.10.20 | 11:10

Русија издаде потерница за белоруската опозиционерка, Светлана Тихановскаја

Кандидатот на опозицијата на изборите во Белорусија, Светлана Тихановска, реагираше на нејзиното вклучување во базата на податоци за лица кои ги бара Министерството...

Свет 06.10.20 | 08:53

Меркел во Берлин ќе ја пречека белоруската опозиционерка Светлана Тихановскаја

Германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин треба да се сретне со лидерката на белоруската опозиција Светлана Тихановскаја, која еден ден по изборите пребегна во...

Свет 19.08.20 | 09:44

Ве повикувам да не ги признаете овие лажни избори, противничката на Лукашенко не се откажува

Лидерката на белоруската опозиција, Светлана Тихановскаја, го повика Европскиот совет да не ги признава резултатите од претседателските избори во нејзината земја,...

Свет 18.08.20 | 13:34

Тихановскаја се враќа во Белорусија

Светлана Тихановскаја, која беше втора на неодамнешните претседателски избори во Белорусија, и сега е пребегана во странство, наскоро ќе се врати во земјата, изјави...