Ознака: Свети Никола
Естрада 21.12.19 | 09:18

Цеца внимаваше на секој детаљ на куќната слава, погледнете какви чинии имаше за гостите

Фолк ѕвездата Светлана Цеца Ражнатовиќ во четвртокот го славеше Свети Никола. Пејачката за куќната слава внимаваше на секој детаљ, па така и гостите ги пречека со посебни...

Естрада 19.12.19 | 23:45

Цеца блескаше на славата, во елегантен костим ги пречека гостите

Фолк ѕвездата Светлана Цеца Ражнатовиќ денеска слави Свети Никола. пејачката за оваа прилика облече елегантен костим и заблеска. Таа беше одлично расположена и ги...

Естрада 19.12.19 | 21:53

Вељко ја презеде славата Свети Никола, Цеца на чело на масата

Светлана Цеца Ражнатовиќ, објави фотографија и видео од богатата трпезариска маса и покажа како Свети Никола се слави годинава. „Среќна слава, Вељко“, рече пејачката...

Калеидоскоп 19.12.19 | 13:35

Чудото на свети Никола кое се случило во 1956 година…

1956 година во времето на Хрушчов, во градот Самара во Советскиот Сојуз се случило чудо познато како “Зоиното стоење”, што го потресе целиот православен свет. Во време...

Калеидоскоп 18.12.19 | 22:40

Зошто Тито го мразел свети Никола и Дедо Мраз

Во првите години на СФРЈ, Дедо Мраз бил осуден како болшевичко-клерикална творба бидејќи Јосип Броз Тито го потсетувал на свети Никола, слава која воопшто не ја сакал. Познато...

Калеидоскоп 18.12.19 | 22:05

Чудото на свети Никола кое се случило во 1956 година: По овој настан е снимен и филм

1956 година во времето на Хрушчов, во градот Самара во Советскиот Сојуз се случило чудо познато како “Зоиното стоење”, што го потресе целиот православен свет. Во време...

Калеидоскоп 18.12.19 | 10:04

Обичаи за најголемата слава Свети Никола: Не потсетувајте никого на долг, не ги пуштајте гостите со празни раце…

Православните верници утре го слават Свети Никола, слава која ја одбележуваат најмногу семејства. На овој ден не се работат никакви домашни работи, не треба да се чисти,...

Калеидоскоп 17.12.19 | 14:54

Прилепчанки правеа посни сарми за Св. Никола

колу 70.000 мали посни сарми завиткаа 55 прилепчанки од четири здруженија за прославата на патронот на градот, Свети Илија кој се одбележува во четврток, на 19 декември. Празникот,...

Калеидоскоп 11.12.19 | 15:06

Се ближи празникот Света Варвара, заштитничка на жените и децата

Еден од поголемите празници што нашиот народ ги празнува со домашни служби е и празникот на светата великомаченица Варвара. Повеќе села и топоними низ цела Македонија...

Калеидоскоп 04.11.19 | 18:51

Стара приказна која раскажува зошто Свети Никола е најпочитуван кај народот

Свети Никола е голем празник, а како слава го има секое второ македонско семејство. Трпезата е посна, а Свети Никола се смета за заштитник на морињата. Христијаните веруваат...

Музика 20.12.18 | 21:48

Почекаа сите да заминат: Цеца и гостите го направија ова!

Цеца Ражнатавиќ синоќа со семејството и пријателите го прослави Свети Никола, а славењето, традиционално е организирано во вилата во која што таа живее. Бројни гости...

Балкан 20.12.18 | 09:37

Најпијаниот возач за Свети Никола: Кога дувнал, мислеле дека се расипал дрегерот

И покрај тоа што статистиката покажува дека најмногу сообраќајни несреќи се случуваат како резултат на возење во алкохолизирана состојба, неодговорните возачи и понатаму...

Калеидоскоп 18.12.18 | 19:06

Чудото на Свети Никола кое се случило во 1956 година: По овој настан е снимен и филм

ЧУДОТО НА СВЕТИ НИКОЛА, КОЕ СЕ СЛУЧИЛО 1956 ГОДИНА (По овој настан е снимен филм) 1956 година во времето на Хрушчов, во градот Самара во Советскиот сојуз се случило чудо познато...

Сервиси 18.12.18 | 11:45

Вечерва е заслуг, а утре е Свети Никола

Православните верници утре го слават Свети Никола, слава која ја одбележуваат најмногу семејства. На овој ден не се работат никакви домашни работи, не треба да се чисти,...

Сервиси 18.12.18 | 10:26

Вечерва е заслуг, а утре е големиот Св. Никола- обичаи и верувања

Православните верници утре го слават Свети Никола, слава која ја одбележуваат најмногу семејства. На овој ден не се работат никакви домашни работи, не треба да се чисти,...

Кујнски тефтер 17.12.18 | 17:18

Една прилепчанка ако не завитка 1.000 сарми, таа не е прилепчанка

Општина Прилеп традиционално по 13 пат, годинава е организатор на чествувањето на градската слава „Свети Никола“. Домаќин на чествувањето, поточно кум на градската...

Сервиси 16.12.18 | 19:31

Се ближи Свети Никола – најчестата куќна слава: На овој ден не треба…

Православните верници на 18-ти и 19-ти месецов го слават Свети Никола, слава која ја одбележуваат најмногу семејства во земјава. На овој ден не се работат никакви домашни...

Сервиси 14.12.18 | 21:42

Како правилно се слави Свети Никола според традицијата и обичаите

Овој месец се слави Свети Никола, најчестата слава во Македонија. Во народното паметење овој лик останал како заштитник на патниците, посебно на оние што патуваат по...