Ознака: Свети Никола
Македонија 19.12.22 | 17:58

Г.г. Стефан забрани погреби на Свети Никола, Божик и на Велигден

Владиката г.г. Стефан забрани погреби за време на празнувањето на Св. Никола и правилото почнува да се применува од оваа година. Починатите од сабота, недела и од понеделник...

Македонија 19.12.22 | 16:53

Со благослови и посна трпеза Прилеп го прославува Свети Никола

Со благослови, осветување на славскиот колач, посна трпеза за прилепчани, во центарот на градот, пред параклисот посветен на светецот Свети Никола, Прилеп ги одбележа...

Калеидоскоп 18.12.22 | 12:28

Правила кои мора да се почитуваат кога се прави куќна слава, една работа е строго забранета и претставува голем грев

Православниот заштитник на еден македонски дом се обележува со одредени правила и обичаи. Меѓутоа, многу од обичаите немаат никаква врска со нашата традиција. Се повеќе...

Сервиси 18.12.22 | 08:14

На чекор сме до најголемата слава во Македонија: На Свети Никола никако не треба да се прават овие работи

Свети Никола е голем македонски празник, а како слава го има речиси секое второ православно семејство. Трпезата е посна, а Свети Никола меѓу другото, се смета за заштитник...

Калеидоскоп 21.10.22 | 17:12

Во Турција пронајдена гробницата на Свети Никола

Откриена е гробницата на Свети Никола откако археолози пронашле остатоци од древна црква во градот Демре во Турција. Наодите на археолозите потврдиле дека Свети Никола...

Калеидоскоп 19.12.21 | 08:20

Денеска е Свети Николај Чудотворец, еден од најпочитуваните и нај­са­ка­ни хрис­ти­јан­ски светци

Пра­вос­лав­ни­те хрис­ти­ја­ни што се водат според јулијанскиот календар денеска го праз­ну­ва­ат Све­ти Ни­ко­ла Чу­дот­во­рец, све­те­цот заштит­ник на де­цата,...

Калеидоскоп 18.12.21 | 23:41

Зошто Тито ги мразел свети Никола и Дедо Мраз?

Во првите години на СФРЈ, Дедо Мраз бил осуден како болшевичко-клерикална творба бидејќи Јосип Броз Тито го потсетувал на свети Никола, слава која воопшто не ја сакал. Познато...

Калеидоскоп 18.12.21 | 23:05

Како правилно се слави Свети Никола според традицијата – не навлекувајте грев врз домот и домашните

Свети Никола се слави најмногу во Македонија. Во целото христијанство се почитува како светител и чудотворец. Свети Никола се прославува на 19 декември и спаѓа во славите...

Калеидоскоп 14.12.21 | 23:00

Во недела се слави големиот православен празник: На овој ден никако не треба да се прават две работи

Празникот Свети Никола, кој на 19 Декември го слават православните христијани во Македонија, заедно со Свети Димитрија (Митровден) и Пресвета Богородица, се трите најмасовни...

Калеидоскоп 22.05.21 | 08:28

Денес е летен Свети Никола: Ќе се случи чудо, ако направите само една работа

Верниците на православната црква денеска го одбележуваат летниот Свети Никола, празник посветен на преносот на моштите на Светиот отец Николај – Мирликискиот чудотворец. Христијаните...

Македонија 19.12.20 | 08:52

Прилепчани остануваат со традициите и адетите, но Св. Никола ќе слават во кругот на семејството

Петнаесет години официјално Прилеп го има како заштитник. Неофицијално, е вековит голем празник. И не случајно од памтивека е изреката: половина прилепчани го слават...

Калеидоскоп 17.12.20 | 20:08

Доаѓа Свети Никола, на тој ден не ги потсетувајте должниците, дарувајте

Православните верници на 19 месецот го слават Свети Никола, слава која ја одбележуваат најмногу семејства. На овој ден не се работат никакви домашни работи, не треба...

Калеидоскоп 17.12.20 | 12:03

Во сабота е големиот празник Свети Никола: На овој ден не треба да потсeтувате на долг и треба да ги дарувате гостите

Православните верници на 19 декември го слават Свети Никола, слава која е меѓу најчестите во Македонија и која ја одбележуваат најмногу семејства. На овој ден не се работат...

Балкан 15.12.20 | 09:41

Брнабиќ: Не можеме да им влегуваме дома на луѓето и да пребројуваме колку гости имаат

Српската премиерка Ана Брнабиќ изјави дека треба да се почека уште некое време, мерките да почнат да даваат резултати. Сега имаме пораст на бројот на заболени во некои...

Сервиси 10.12.20 | 15:50

Oсветување празнично лепче за Свети Никола пет дена пред празникот

Кичевското архиерејско намесништво при градскиот храм „Свети апостоли Петар и Павле“ од Кичево ги известува верниците дека осветувањето на славскиот колач и именденското...

Здравје 09.12.20 | 13:05

Лекарите стравуваат од Свети Никола: Еве од што се плашат епидемиолозите, а не е само короната проблем

Едната половина слави, а другата оди на гости, тоа е реченица која најчесто се слуша воочи 19 декември, кога се слави Свети Никола. Оваа година актуелната епидемиолошка...

Естрада 21.12.19 | 09:18

Цеца внимаваше на секој детаљ на куќната слава, погледнете какви чинии имаше за гостите

Фолк ѕвездата Светлана Цеца Ражнатовиќ во четвртокот го славеше Свети Никола. Пејачката за куќната слава внимаваше на секој детаљ, па така и гостите ги пречека со посебни...

Естрада 19.12.19 | 23:45

Цеца блескаше на славата, во елегантен костим ги пречека гостите

Фолк ѕвездата Светлана Цеца Ражнатовиќ денеска слави Свети Никола. пејачката за оваа прилика облече елегантен костим и заблеска. Таа беше одлично расположена и ги...

Естрада 19.12.19 | 21:53

Вељко ја презеде славата Свети Никола, Цеца на чело на масата

Светлана Цеца Ражнатовиќ, објави фотографија и видео од богатата трпезариска маса и покажа како Свети Никола се слави годинава. „Среќна слава, Вељко“, рече пејачката...

Калеидоскоп 19.12.19 | 13:35

Чудото на свети Никола кое се случило во 1956 година…

1956 година во времето на Хрушчов, во градот Самара во Советскиот Сојуз се случило чудо познато како “Зоиното стоење”, што го потресе целиот православен свет. Во време...