Ознака: свети јован
Сервиси 19.01.21 | 18:17

Чувајте го образот, утре е Свети Јован!

Денот на Свети Јован Крстител е една од најголемите слави кај нас Православната црква и нејзините верници го прославуваат 20 јануари како ден на еден од најголемите...

Сервиси 19.01.20 | 22:50

Утре е св. Јован, главниот збор го имаат жените

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) утре е 7 јануари, Собор на св. Јован Крстител. Уште од првите векови Црквата утврдила овој ангел во тело да се прославува...

Сервиси 11.09.19 | 09:01

Бигорскиот манастир го одбележува патронот

Бигорскиот манастир го одбележува Отсекувањето на чесната глава на неговиот славен патрон и небесен застапник, великиот пророк, претеча и крстител Господов Јован. На...

Сервиси 11.09.19 | 08:53

Денеска е строг пост, eве зошто не се јаде храна во црвена боја

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 29 август, Отсекување на главата на Св. Јован Крстител, празник посветен на погубувањето на св. Јован Крстител....

Сервиси 09.09.19 | 23:34

В среда е строг пост – не се јаде лубеница, домат, црвена пиперка…

Во среда се одбележува празник посветен на погубувањето на св. Јован Крстител, што секоја година се празнува на 11 септември, а во народниот говор се среќава под различни...

Сервиси 07.06.19 | 08:41

Замислете си три желби, потребно е да го сторите тоа во одредено време

За време на владеење на царот Михаил и патријархот, околу 850 година, главата на Св. Јован е однесена во Цариград, во царската црква. Девојка која има брачна клетва треба...

Сервиси 09.03.19 | 10:23

Наоѓање на главата на свети Јован Крстител – избегнувајте ги овие работи

Православните верници денеска го одбележуваат денот на првото и второ наоѓање на главата на св. Јован Крстител. Прво (IV) и второ (452) наоѓање на главата на Јован Претеча Великиот...

Скопје 31.01.19 | 14:19

Се празнува Свети Атанасиј Велики во црквата „Свети Јован Крстител“ во Капиштец

Свети Атанасиј Велики бил голем борец за вистинското православие. Именден празнуваат: Атанас, (доаѓа од грчкото Атанасиос и значи бесмртен), Атанаска, Танас, Тане, Танаска,...

Калеидоскоп 20.01.19 | 13:10

На денот на Свети Јован Крстител треба да си го чувате образот: Секој домаќин мора да ја знае и почитува оваа тајна!

Денот на Свети Јован Крстител е една од најголемите слави кај нас Православната црква и нејзините верници го прославуваат 20 јануари како ден на еден од најголемите...