Ознака: сведоштва
Македонија 26.11.21 | 12:54

Синот на вториот возач: Ѝ купил велосипед на ќерка ми од Турција, но не стигнаа ниту татко ми ниту велосипедот

Кадрим Мемеди е името на вториот возач, а неговиот син Бесар ексклузивно за телевизија Алсат даде интервју во кое вели да не се злоупотребува настанот. За смртта на татка...

Македонија 26.11.21 | 12:34

Орхан Алити: Љуљзим ја спаси вереницата, но јас не успав да го спасам мојот Висар, скршена ми беше половината

Орхан Алити, еден од седумтемина преживеани во трагичната несреќа во Бугарија, успеал да го скрши задното стакло на автобусот и да скокне. Но, за жал не успеал да го спаси...

Македонија 24.11.21 | 23:21

Стигнав прв, видов маж кој ја носи девојката на раце и татко чијшто син останал во автобусот

За тоа што се случувало трагичната ноќ раскажуваат двајца од очевидците на несреќата со автобусот, во која 45 лица загинаа, а 7 беа спасени. Во понеделник вечерта Валентин...

Македонија 23.11.21 | 12:04

Учителка од Студеничани со ќеркичката, шест од починатите деца се од ОУ „Исмаил Ќемали“ во Чаир

„Ми изгоре цело семејство”, изјави член на семејството Јахи од Скопје-Север кој во трагедијата во Бугарија изгуби 10 члена заедно со членови на семејство Мухаџери со...

Македонија 30.09.21 | 14:19

Девојче добило награда за „најдобри гради“, друго било избркано во 2 наутро зошто одбило да симулира секс

По објавената сторија во „Слободен печат“ за скандалозниот извиднички камп што викендов се одржал во близина на Скопје, а каде имало непримерни активности во кои малолетници...

Македонија 12.12.20 | 10:29

[АУДИО]„Пута 5 има мртви од тоа што се соопштува“: Наместо на итна операција, се заразила со ковид во болница, па била испуштена

Голгота на државната Клиника за неврологија. Тетовското семејство, кое се обрати до редакција на „Курир“, праќа апел за помош да се спаси нивната мајка која наместо...

Македонија 25.11.20 | 20:10

Бугарските „антифашисти“ ја прибрале баба ми во затвор, да се избања во када полна змии и жаби

Сведоштва од предци загинати во борба или оние што уште се живи и го памтат пустошот и теророт што бугарските „ослободители“ го правеле низ Македонија и врз македонскиоте...

Македонија 24.11.20 | 13:48

На два кревети примаат инфузија, на два лежат мртовци: Филипче ја има под контрола и битолската болница

На два кревети изнемоштени пациенти примаат инфузија, а на другите два лежат мртовци. Овие фотографии навистина се од хорор-филм, македонското здравство. Настанати...

Македонија 23.11.20 | 19:45

Мицкоски вели „да“ за полициски час: Само здрави луѓе ќе можат да ја покренат економијата

Потребна ни е стручна комисија, работата е излезена од контрола, смета лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски, кој вечерва гостуваше во вестите на Сител. Пресметливите...

Здравје 16.11.20 | 23:54

Ѓеоргиев: Новинари и граѓани вршат манипулација со јавноста, пациент бара вода, а има шише покрај него и поминува покрај чешма

Иако се соочуваме со планетарна криза и борба со коронавирусот, за жал паралелно со оваа борба ,се бориме и со лажните вести и манипулации, посочи директорот на штипската...

Македонија 16.09.20 | 15:14

Потресни сведоштва за третманот на владата кон децата со посебни потреби

Седум месеци затворени дневни центри за деца со посебни потреби и маргинализирани од државата. Секојдневие исполнето со неизвесност. Денот кој завршува со надеж дека...

Македонија 06.06.20 | 12:22

Излекувани лекари од кумановската болница сведочат за вирусот: По секој изговорен збор имав напад на кашлица

Коронавирусот постои, тој е тука меѓу нас и во ниту еден момент не смееме да се опуштиме, треба доследно да ги почитуваме препораките за лична заштита, држење дистанца,...

Црна хроника 06.11.19 | 12:47

Жител на Ласкарци сведочеше за автобуската несреќа: Имаше многу мртви и заглавени под автобусот, не можеме да ги извадиме

Многу лоша слика, што никогаш не сум видел. Имаше многу мртви и заглавени под автобусот што не можеме да ги извадиме, изјави еден од очевидците, жител на селото Ласкарци...

Црна хроника 31.10.19 | 16:16

Факт е дека сите се возевме со „Дурмо турс“ затоа што побрзо стигаше од другите

Сè било како и вообичаено во автобусот на „Дурмо турс“ сè до моментот кога од средната преминал на последната сообраќајна лента, без знаци на запирање ги скршил заштитните...

Економија 07.09.19 | 16:01

Мицкоски: Чујте ја вистината за лозарите!

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на својот Фејсбук профил сподели видео со кое објаснува како Заев и власта блескаат. Еве како Заев и власта блеска, со...