Ознака: сведочење
Македонија 03.10.20 | 16:05

Ахмети се брани: Не бегав од новинарите, имав многу обврски

Лидерот на ДУИ Али Ахмети вчера ги избегна новинарите и пред закажаниот термин даде исказ пред обвинителката Фатиме Фетаи за случајот „Попис“, поради презафатеност. Тој...

Црна хроника 25.09.20 | 09:29

Припадник на Алфите треба да сведочи за одбраната во случајот „Монструм”

За денеска во Кривичниот суд Скопје е предвидено својот исказ да го дадат последните сведоци предложени од одбраната во случајот „Монструм“. Според најавите од претходното...

Македонија 03.09.20 | 17:27

Ахмети: До завршувањето на процесот, не можам да кажам ништо

До завршувањето на овој процес не можам да споделам никаква информација со јавноста, затоа што така е предвидено со закон. Кога ќе добие епилог процесот, тогаш ќе можеме...

Македонија 01.09.20 | 10:55

Ахмети ќе сведочи во Хаг: Османи тврди дека е повикан како сведок

Пред државни микрофони не одговарам на партиски прашања, но Али Ахмети е повикан во Хаг како сведок – истакна денеска министерот за надворешни работи, Бујар Османи...

Црна хроника 20.02.20 | 11:47

Боки: Ако постапев како Кичеец или да кажев дека Катица е виновна ќе ме ослободеа

Обвиниетиот Бојан Јовановски на крајот на своето обраќање до судечкиот совет рече дека ќе било поинаку доколу кажел нешто за останатите во овој случај. Да постапев...

Црна хроника 14.01.20 | 14:07

Заев повикан да сведочи во „Монструм“

Претседателот на СДСМ и експремиер Зоран Заев е повикан да сведочи на следното рочиште за случајот „Монструм“. На барање на обвинителот Гаврил Бубевски, исто така,...

Црна хроника 06.11.19 | 14:14

Автобусот на Дурмо турс имал вграден уред со кој се манипулирала брзината на движење на тахографската лента

Во автобусот на Дурмо турс имаше вградено уред со кој се манипулирала брзината на движење на тахографската лента, изјави на денешното рочиште за автобуската несреќата...

Свет 27.10.19 | 13:01

Рикер сведочел против Трамп

Поранешниот американски амбасадор во Македонија Филип Рикер вчера беше спроведен да сведочи во Конгресот на САД, во рамките на истрагата која се очекува да води кон...

Црна хроника 24.10.19 | 12:51

Заев: Најприслушувни бевме јас и Црвенковски, но и новинари, професори и експерти

Премиерот Зоран Заев денеска сведочеше во предметот „Таргет Тврдина“ откако претходно пред судот даде заклетва дека ќе ја говори вистината. Тој истакна дека за првпат...

Црна хроника 24.10.19 | 12:35

Заев пристигна во Кривичен, сведочи за „бомбите“

Премиерот Зоран Заев попладнево дојде во Основниот кривичен суд во Скопје за да сведочи на судењето за незаконското следење на комуникациите „Таргет Тврдина“. Случајот...

Македонија 05.10.19 | 19:04

КОД дојде до запленети фотографии што Верушевски ги добивал додека бил во притвор

КОД дојде до запленети фотографии што Веруевски ги добивал додека бил во притвор за „Пуч“. Верушевски уште тогаш барал да се изврши вештачење за да се утврди точно...

Македонија 03.09.19 | 15:59

Сиљан Мицевски го брани Боки 13

Сиљан Мицевски е убеден во тоа дека проектот за изградба на куќарки за пензионери ќе бил успешен. Ја имал поддршката и од градоначалникот на Охрид Јован Стојановски,...

Црна хроника 19.02.19 | 14:45

Јане Ченто: Власта ми нудеше да бидам заштитен сведок и да сведочам лажно

Јане Ченто, обвинет за случувањата во Собранието на Република Македонија од 27 април, во своите завршни зборови рече дека од страна на одредени полициски и обвинителски...

Црна хроника 06.12.18 | 19:16

Нинџа пред судот даваше исказ за 27 април

Во својот исказ денеска пред судот обвинетиот Александар Василевски Нинџа ги разоткри поранешните функционери на ВМРО ДПМНЕ кои давале насоки за упадот и настаните...