Ознака: Св. Климент Охридски
Скопје 05.01.22 | 13:38

Бадник утре ќе се прославува пред Соборниот храм „Св. Климент Охридски“ со изменета форма поради пандемијата

Утре пред Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје по јубилеен 30-ти пат ќе се одржи прослава на Бадник. Од Одборот за традиционална прослава на Бадник, кој...

Македонија 08.12.21 | 14:50

Претставник на Кабинетот на Претседателот положи цвеќе по повод „Св. Климент Охридски“

Претставник на Кабинетот на Претседателот на Република Македонија по повод празникот 8 Декември – „Св. Климент Охридски“, денеска положи цвеќе пред споменикот...

Култура 08.12.21 | 14:03

Врачена државната награда „Св. Климент Охридски” за 2021 година

Во Собранието на Република Македонија денеска беше врачена државната награда „Св. Климент Охридски” за 2021 година. Добитници годинава се универзитетската...

Македонија 08.12.21 | 12:33

Бугарите си го присвоија и Св.Климент како бугарски просветител, Заев и комисијата за историја молчат

„Православната црква го слави големиот бугарски духовник и просветител Св.Климент архиепископ Охридски. По тој повод, во сите епархии на Бугарската православна црква...