Ознака: св. кирил и методиј
Балкан 24.05.24 | 14:17

Македонците во Србија го чествуваа Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј

Традиционално како и изминатите години македонската заедница во Србија и годинава го одбелжа  24 мај-Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј. Како што...

Македонија 24.05.24 | 12:05

Мицкоски: Горди сме на делото на светите браќа Кирил и Методиј – нивната дејност темелена на македонскиот јазичен извор ги спаси Словените од одродување

Во мое лично име и во име на ВМРО-ДПМНЕ на сите граѓани на Република Македонија им го честитам денешниот празник Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил...

Македонија 24.05.24 | 11:55

Сиљановска Давкова: Кирил го вградил не само својот живот, туку и нашиот во Европа и тоа мора да го почитуваме

Кирил бил со векови предвремето, Кирил го вградил не само својот живот, туку и нашиот живот на некој начин во Европа пред многу, многу векови и тоа мора да го почитуваме,...

Македонија 24.05.24 | 11:08

Џафери во чест на Свети Кирил и Методиј: Упорноста и вербата на просветителите, се патоказ кон напредок

Претседателот на Владата на Република Македонија, Талат Џафери, во името на Владата и во свое име, го честиташе 24 Мај, Денот на сесловенските просветители, светите...

Култура 26.03.24 | 14:06

Драмата „Кирил и Методиј – Who are you?“ од Јордан Плевнеш во Парискиот театарски центар во пресрет на Светскиот ден на театарот

Драмата „Кирил и Методиј – Who are you?“ од македонскиот автор со интернационално реноме Јордан Плевнеш синоќа, во очи на Светскиот ден на театарот, во Парискиот театарски...

Македонија 25.05.23 | 12:22

Лажен патритозам: Таче заборави дека „ова парче земја“ го потпиша за бугарско!

На премиерот намесник, Димитар Ковачевски-Таче, никако да му тргне со „патриотизмот“. Не само што неговиот министер за надворешни работи, Бујар Османи, целосно го разобличи...

Македонија 24.05.23 | 21:06

Љутков: Се гордееме со нашите славни борци, ама ги распродадовме сите национални интереси

„Ние Македонците многу се гордееме со нашата славна историја. Горди сме на Александар Македонски и неговиот космополитизам затоа што од него почнало мешањето на цивилизациите...

Балкан 24.05.23 | 20:40

Овчаров: Кирилицата е бугарска, претензиите на Македонија се неосновани

Николај Овчаров, бугарски археолог и експерт за тракиската историја, како и член на Националниот кружок „За Македонија“, на Денот на сесловенските просветители Кирил...

Македонија 24.05.23 | 11:11

Џафери му подари на папата Франциск графичка икона „Богородица Несвенлива Роза“

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери денеска му подари графичка икона „Богородица Несвенлива Роза“ на папата Франциск. Иконата...

Македонија 24.05.23 | 10:59

Али Ахмети на македонски јазик го честиташе Денот на сесловенските просветители

Во специјално видеообраќање на македонски јазик лидерот на ДУИ, Али Ахмети, го честиташе Денот на сесловенските просветители и порача дека во духот на мултикултурализмот...

Македонија 24.05.23 | 10:06

Џафери и македонска делегација на молебен во базиликата „Сан Клементе“ во чест на Свети Кирил и на аудиенција кај папата Франциск

Државно – црковната делегација предводена од претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска ќе присуствува на молебен во базиликата „Сан Клементе” во Рим, каде...

Македонија 24.05.23 | 09:27

Ковачевски: Образованието е еден од главните темели за развиено, модерно, европско општество какво што се стремиме да биде РС Македонија

Премиерот Димитар Ковачевски, во името на Владата и во свое име, упати телеграма со честитки во чест на 24 Мај, Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил...

Македонија 24.05.23 | 09:22

Претседателот Пендаровски го честита Денот на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј

Претседателот на државата Стево Пендаровски упати честитка по повод одбележувањето на 24 Мај, Денот на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј. Најискрено,...

Вести 24.05.23 | 09:06

Денеска се празнува 24 мај, Ден на светите браќа Кирил и Методиј

Родени браќа родум од Солун, од угледни и богати родители, Лав и Марија. Постариот брат, Методиј, како офицер помина десет години меѓу Македонските Словени. Потоа се оддалечи...

Македонија 23.05.23 | 17:11

Талат Џафери со бугарска делегација во Рим кај Св. Кирил

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери од Рим најави дека утре заедно со бугарска делегација ќе положат цвеќе во базиликата „Санта...

Култура 23.05.23 | 12:03

Учениците од „Илија Николовски-Луј“ Гоце Златев и Магдалена Дрмач дел од програмата на чествувањето на Кирил и Методиј во Рим

Државно-црковна делегација од Република Македонија од денеска престојува во Рим и во Ватикан каде ќе се поклони на гробот на Свети Кирил, во рамките на одбележувањето...

Македонија 23.05.23 | 08:05

Џафери ја предводи државно-црковна делегација во Рим и Ватикан на манифестацијата во чест на Св. Кирил и Методиј

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, од денеска до 25-ти овој месец ќе ја предводи државно – црковната делегација за одбележување...

Македонија 12.09.22 | 11:19

МНР не може да објасни дали Македонија го празнува 24 Мај како Ден на бугарската азбука

Од Министерството за надворешни работи не можат да дадат објаснување дали Македонија го признава државниот празник 24 Мај, Денот на сесловенските просветители како...

Македонија 16.08.22 | 09:36

Проф. Атанасовски: Во времето кога се родени Кирил и Методиј, меѓу Софија и Солун нема Бугари!

Иако датумот на раѓање на Методиј сè уште не е точно утврден – историчарите го датираат од 810 до 825 година – а за Кирил е утврдено дека е роден во 827 година, при што и двајцата...

Македонија 24.05.22 | 10:05

Пендаровски: Св. Кирил и Методиј се патоказ за тоа како да истраеме и како индивидуи и како нација

Ние имаме особен долг и благодарност кон нивното дело, кое е наш духовен и културен темел, но и светоглед и залог за иднината. Св. Кирил и Методиј се и треба да ни останат...