Ознака: сузана јошевска анастасовска
Македонија 22.03.23 | 09:21

Јанкулоска е поголем маж од поранешните колеги и претпоставени

Гордана Јанкулоска е поголем маж од бившите колеги и претпоставени, вели адвокатката Сузана Јошевска Анастасовска за екс министерката за внатрешни работи. Таа на Фејсбук...

Македонија 29.11.22 | 18:04

Држава во која било пракса со молба да се дозволи полагање правосуден без завршен факултет никогаш нема да биде правна држава

Држава во која било пракса со молба да се дозволи полагање правосуден без завршен факултет никогаш нема да биде правна држава, смета адвокатката Сузана Јошевска Анастасовска. Претседателката...

Македонија 11.11.21 | 09:16

Адвокатката Јошевска Анастасовска за пресудата на Милески: Овој фушерај одговара само на тие што можат да платат или да купат правда

Едно време се учеше кривично право темелно, овој фушерај одговара само на тие што можат да платат или да купат правда, коментира адвокатката Сузана Јошевска Анастасовска,...

Црна хроника 27.02.21 | 20:31

Ако бил доволно голем да седне во моќна кола и да вози без дозвола, доволно е голем и да му се суди како на полнолетен

По одлуката на скопското јавно обвинителство на 16-годишникот којшто со „БМВ“ го прегази хирургот Ѓорѓи Јота да му се суди како на „дете во ризик постаро од 14 години“,...

Македонија 25.02.21 | 09:47

Адвокат Јошевска Анастасовска: Тоа што Заев направи упад во судската власт е пораз на демократијата

Еклатантно кршење на поделба на власта, оценува адвокатката Сузана Јошевска Анастасовска за постапувањето на институциите при бегството на Сашо Мијалков, поранешен...

Македонија 01.09.19 | 08:52

Адвокатска лекција за адвокатот Шилегов

Адвокатката Сузана Јошевска Анастасовска ја коментира изјавата на скопскиот градоначалник, Петре Шилегов кој најави барање до Обвинителството да изрече притвор за...

Македонија 20.08.19 | 12:57

Јошевска: Поголем проблем од адвокатот, е што адвокатот е еден од нејзините обвинети

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева сè уште е во Обвинителството за организиран криминал каде дава свој исказ за истрагата „Рекет“. За разлика од сите нејзини...

Македонија 11.08.19 | 14:13

Заев го пушти СЈО низ вода поради вмешаноста на Јанева

Има многу нелогичнопсти и недоследности во изјавите на Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, откако во јавноста излегоа „аудио бомбите“ за случајот рекет,...

Македонија 10.08.19 | 10:51

Адвокатката Јошевска Анастасовска: Русковска троа нека одмори, имаме ние време, нека не брза

Адвокатката Сузана Јошевска Анастасовска на својот фејсбук-профил и порача на обвинителката Вилма Русковска троа да се одмори, па потоа, како што вели „ нека пишува...

Македонија 13.03.19 | 21:47

Ниту еден полициски документ не смее да се земе како доказ додека неговиот составувач не даде изјава во суд

Адвокатката Сузана Јошевска-Анастасовска излезе со своја забелешка за последните случувања и апсењето на Митко Чавков. Нејзиното излагање преку Фејсбук, ви го пренесуваме...

Македонија 01.02.19 | 17:46

Експертите зачудени од одлуката на Рускоска да не ја промени класификацијата на кривичното дело за 27 април

Експертската јавност запрепастена откако обвинителката Вилма Рускоска не ја промени класификацијата на кривичното дело за настаните од 27 април 2017-та година во Собранието....

Македонија 31.01.19 | 22:54

Она не е процес, а најмалку правда

Во завршен збор се наведува, сублимира, раскажува што, според тој што го дава, се докажало од изведувањето на доказите. Сите пропратни вредносни судови, емотивни изјави...

Македонија 25.12.18 | 23:30

Убедена сум дека во законска процедура Дурловски нема шанса да биде осуден за терористичко загрозување

Игор Дурловски бара да биде суден правично и без мешање на политиката. Останатото во неговиот пост се емоции, пишува адвокатката Сузана Јошевска Анастасовска на својот...