Ознака: суша
Свет 05.07.22 | 11:20

Италија прогласи вонредна сосојба поради сушта

Италија денеска прогласи вонредна состојба во областите околу реката По, од кои потекнуваат околу една третина од земјоделските производи, а која страда од најтешката...

Свет 13.06.22 | 17:39

Двегодишна суша предизвикува сериозна закана од глад за над 18,4 милиони луѓе на Рогот на Африка

По две години суша, 18,4 милиони луѓе во областа на Рогот на Африка се соочуваат со закана од глад, покажуваат објавените податоци од Канцеларијата на ОН за координација...

Калеидоскоп Свет 18.04.22 | 13:00

Тринаесет сушни години: Чиле принуден на рестрикции на водата поради невидена суша

Главниот град на Чиле, Сантијаго, објави план за рационализација на употребата на водата бидејќи земјата влегува во 13-та година на суша. Градот со речиси шест милиони...

Економија 15.11.21 | 12:09

Трипуновски: Езерото Турија со 4 пати намален капацитет, со оваа власт езерата се во опасност од исчезнување и пресушување

Се наоѓаме пред браната Турија, како што гледате и сами нивото на водата во ова езеро е четири пати намалена од вкупната количина. Моментално во езерото има нешто над...

Економија 27.08.21 | 16:26

Сушата им го преполови родот: Тутунарите бараат прогласување елементарна непогода

Новоформираните тутунски здруженија од Прилеп бараат од Владата да донесе одлука за прогласување елементарна непогода зашто сушата го преполови производството. Тие...

Економија 23.08.21 | 10:30

Овошките и виновата лоза најзагрозени од сушата, во опасност се и пченката и сончогледот

Намалувањето на температурите за неколку степени, воопшто не ја смени состојбата со долготрајната суша во земјоделството. Иако овој период е ризичен за сите култури,...

Економија 19.08.21 | 08:37

Сушата го уништи родот во лозјата, лозарите молат за помош од Министерството и локалната власт

Oд регионалното Здружение „Напредни лозари“ реагираат дека сушата го уништила родот во лозјата. Тие бараат од надлежните во локалната самоуправа и во Министерството...

Економија 17.08.21 | 09:53

Високите температури ги загрозуваат сите земјоделски култури

Екстремно високите и надпросечни температури што ја зафатија земјава се загрозувачки за сите земјоделски култури. Целосно ја дехидрираа почвата, а недостатокот на...

Свет 09.12.19 | 18:53

Пресушија Викториините Водопади

Викториините Водопади, кои настануваат на местото каде што африканската река Замбези пропаѓа 100 метри, на границата меѓу Зимбабве и Замбија, пресушија поради најлошата...

Свет 02.12.19 | 15:48

Австралија годинава ја има најсушната пролет откако постојат мерења

Австралија годинава ја забележа најсушната пролет во историјата, објави денеска австралиското Биро за метеорологија (БоМ), потсетувајќи дека овој годишен период на...

Економија 24.10.19 | 11:41

Почвата дехидрирана, есенската сеидба под десет отсто

Високите температури, невообичаени за овој период од годината, ја доведоа во прашање есенската сеидба. За некои култури оптималните рокови веќе поминаа, а почвата е...

Сервиси 19.10.19 | 14:37

Суша и топло до крајот на октомври

Октомври месец поминува во знакот на далеку потопол од нормалата односно температурите се повисоки од нормалните за околу десет степен а врнежите се далеку под просекот...