Ознака: Суперлига
Фудбал 20.04.21 | 11:11

Ако не ги заштитиме вистинските вредности, фудбалот ќе биде во опасност: И Бекам се спротивстави на Суперлигата

Дејвид Бекам е добар пријател со Флорентино Перез, претседателот на новоформираната Суперлига, но поранешниот англиски фудбалски репрезентативец јавно застана против...

Фудбал 20.04.21 | 09:36

Огромна разлика: За победникот во ЛШ 120 милиони евра, за Суперлигата 400

Се објавија цифрите кои ќе ги добие победникот во новоформираната Суперлига. Тоа е близу 400 милиони евра и од тие пари никој не е луд да се откаже во ситуација на корона...

Фудбал 20.04.21 | 09:17

Aко ПСЖ, Сити, Реал и Челзи бидат исфрлени, Баерн, Борусија Дортмунд и Порто се враќаат во ЛШ

Комитетот на УЕФА ќе расправа за можното исклучување на клубовите основачи на Европската Супер лига од Лигата на шампионите, објавено е на Твитерот на Баерн Минхен....

Фудбал 20.04.21 | 09:14

Ниту еден фудбалер нема да биде суспендиран поради Суперлигата

Претседателот на новата европска суперлига, сопственикот на шпанскиот гигант Реал Мадрид, Флорентино Перез, за шпанските медиуми вели дека играчите од клубовите-учесници...

Фудбал 20.04.21 | 08:58

Перез за Суперлигата: Ова не е удар, туку спас за фудбалот

Претседателот на Реал (М), Флорентино Перез, кој е назначен за нов шеф на новоформираната Европска Супер лига излезе со изјава во врска со контроверзното натпреварување...

Фудбал 19.04.21 | 22:48

Реал Мадрид , Челзи и Манчестер сити се соочуваат со исфрлање од Лигата на шампионите, одлуката в петок

Висок претставник на Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) не ја исклучува можноста Реал Мадрид, Манчестер сити и Челзи, три од 12-те клубови кои се оснивачи на новата...

Фудбал 19.04.21 | 22:27

Фановите на Ливерпул гневни на Суперлигата: Запалија дрес од својот клуб

Пред почетокот на мечот меѓу Лидс и Ливерпул, навивачи на црвените запалија дрес од нивниот клуб. Револтот кај огромен број навивачи е огромен поради формирањето на...

Фудбал 19.04.21 | 22:04

Реакција на фановите: Манчестер Сити „погребан“ поради Суперлигата

По објавувањето на новото фудбалско натпреварување на најбогатите клубови, Суперлигата, во јавноста стигнуваат бројни реакции. На социјалните мрежи има голем број...

Фудбал 19.04.21 | 19:26

Баерн Минхен застанува против Суперлигата: Румениге го менува Ањели на чело на извршниот одбор на УЕФА

Баерн Минхен нема намера да игра во Суперлигата, барем не во блиска иднина или скоро време. Ваквата најава ја објавија од германскиот гигант од каде соопштија дека се...

Фудбал 19.04.21 | 19:09

УЕФА е коруптивна, ваква, таква, но во случајот со „лигата на богатите“ е во право

Фудбалот веќе никогаш нема да биде ист откако најголемите имиња најавија дека ќе си формираат своја, приватна лига во која ќе нема место за сиромашните клубови. Не само...

Фудбал 19.04.21 | 18:30

Месут Озил: Секое дете сонува да ги освои Лигата на шампионите и Светското првенство, а не Суперлигата

Поранешниот германски фудбалски репрезентативец и актуелен член на турскиот гигант Фенербахче, Месут Озил, e еден од првите фудбалери кој го крена гласот против формирањето...

Фудбал 19.04.21 | 17:11

Во новата Суперлига ќе има место за најмалку две француски екипи

Најмалку две француски екипи ќе играат секоја година во Супер лигата, објавија француски медиуми повикувајќи се на извор близок до клубовите кои го формираа новото...

Фудбал 19.04.21 | 15:26

Чeферин: Кој игра во суперлига, нема да игра на ЕП и СП

Конечно околу новонастанатата ситуација, и официјализацијата на суперлигата од страна на дванеаесетре моќни клубови, се огласи и првиот човек на УЕФА, Александр Чеферин,...

Фудбал 19.04.21 | 14:58

Латас: Со приватната лига во фудбал корпорациите ќе управуваат со светот наместо владите и граѓанитe

 

Фудбал 19.04.21 | 13:09

Клубовите од Супер лигата со тужба до УЕФА бараат да не им се мешаат во бизнисот

Дванаесетте клубови од Супер лигата почнаа судска постапка против ФИФА и УЕФА доколку глобалните фудбалски организации продолжат да се мешаат во ова натпреварување. Според...

Фудбал 19.04.21 | 10:15

Претседателот на Реал ја брани лигата на богатите

Флорентино Перез, претседател на Реал Мадрид и претседател на новоформираната Супер лига, искажа големи очекувања од создавањето на натпреварувањето. – Ќе му помогнеме...

Фудбал 19.04.21 | 09:49

Политика и фудбал: Maкрон и Џонсон против лигата на богатите

Францускиот претседател Емануел Макрон и британскиот премиер Борис Џонсон не се согласуваат со одлуката за формирање европска Супер лига, надвор од ингеренциите на...

Фудбал 19.04.21 | 09:19

Фондот е 5 милијарди евра: Богатите клубови ќе делат повеќе пари од буџетот на Македонија

Новите суперлигаши во фудбал заедно ќе поделат пет милијарди евра, односно колку што изнесува годишниот македонски буџет. Ова е само илустрација колку чини отцепувањето...

Фудбал 19.04.21 | 09:04

УЕФА се закани дека можно е да не доиграат Лига на шампиони и Лига Европа

Европската фудбалска асоцијација наскоро ќе објави дали ќе имаат завршница Лигата на шампионите и Лигата на Европа оваа сезона. По официјалната потврда за создавањето...

Фудбал 19.04.21 | 08:32

Богатите клубови си одат од ЛШ, формираа Суперлига

Организаторите на Супер лигата најавија официјално формирање на новиот турнир. Во Супер лигата ќе се натпреваруваат: Арсенал, Челзи, Ливерпул, Манчестер сити, Манчестер...