Ознака: Суперлига
Фудбал 15.10.21 | 15:59

Иницијаторите на Суперлигата разработуваат нов концепт на проектот

Иницијаторите на Суперлигата, чиј првичен концепт пропадна под жесток притисок на бројни институции и јавноста, сè уште не се откажале од намерата да го заживеат новото...

Фудбал 28.09.21 | 09:00

УЕФА приморана да ја поништи дисциплинската постапка против Барселона, Јувентус и Реал Мадрид

Европската фудбалска асоцијација (УЕФА), ја прекина постапката за против Барселона, Јувентус и Реал Мадрид за проектот Суперлига. На тој начин УЕФА мораше да испочитува...

Ракомет 26.09.21 | 20:50

Вардар подобар од Пелистер во првото големо дерби од Суперлигата

Првото дерби во македонското ракометно првенство му припадна на Вардар кој вечерва во СЦ „Јане Сандански“ го победи Еурофарм Пелистер со 29:25. Предводник на „црвено-црните“...

Фудбал 07.09.21 | 13:22

Барселона не се откажува од Суперлигата

Претседателот на Барселона, Жоан Лапорта верува дека не е се завршено со Суперлигата, која не успеа да заживее по големите критики од јавноста. – Проектот Суперлига...

Фудбал 07.06.21 | 13:41

УЕФА не смее да преземе дисциплински мерки против Реал Мадрид, Барселона и Јувентус поради Суперлигата

УЕФА не смее да презема какви било дисциплински мерки или да изрече какви било санкции против Реал Мадрид, Барселона и Јувентус, трите клуба кои се дел од основачите...

Фудбал 02.06.21 | 12:14

УЕФА повторно се закани дека ќе ги исклучи Реал Мадрид, Барселона и Јувентус од Лигата на Шампионите

Генералниот секретар на Европската фудбалска федерација (УЕФА), Теодорос Теодоридис, предупреди дека Реал Мадрид, Барселона и Јувентус може да бидат исклучени од Лигата...

Фудбал 26.05.21 | 09:00

УЕФА е упорна да ги казни Јуве, Барса и Реал поради Суперлигата

Европската фудбалска асоцијација објави иницирање дисциплинска постапка против Реал Мадрид, Барселона и Јувентус. Причината за отворање на случајот е можно кршење...

Фудбал 23.04.21 | 13:33

Пишман клубовите за излетот со Суперлигата ќе бидат казнети, но не и елиминарани од ЛШ и ЛЕ

Европската куќа на фудбалот (УЕФА) ќе ги казни парично клубовите кои ја формираа па се откажаа од Суперлигата. Тие сепак нема да бидат елиминирани од Лигата на шампионите...

Фудбал 23.04.21 | 12:06

Тајниот план на Суперлигата: Проектот вклучувал и три клуба од Јужна Америка

Најавеното формирање на Суперлигата од страна на 12 од најпознатите и најбогати клубови предизвика голема бура во спортската јавност. Следуваше серија закани со казни...

Фудбал 21.04.21 | 15:15

Не најавија дека се повлекуваат: Само Реал и Барса ќе играат во Суперлигата?

Само два клуба од 12 учесници во Супер лигата сè уште не го напуштиле проектот за создавање нов турнир. Шпанските екипи Реал Мадрид и Барселона не објавија повлекување...

Фудбал 21.04.21 | 11:03

Чеферин: Господа, некој ќе рече дека сте алчни, друг дека сте арогантни, но се уште има време да се предомислите

Претседателот на УЕФА, Алекданр Чеферин, испрати порака до клубовите кои се организатори на новонајавената Суперлига. Тој им порача дека за развој на фудбалот себичноста...

Фудбал 21.04.21 | 09:21

„Марка“: Барселона, Реал Мадрид, Атлеико и Јувентус ќе ги тужат англиските клубови за напуштањето на Суперлигата

Само два дена откако беше објавено формирањето на новото фудбалско натпреварување во Европа – Суперлигата, кога Реал Мадрид, Милан, Арсенал, Челзи, Барселона, Јувентус,...

Фудбал 21.04.21 | 08:58

Се огласија од Суперлигата: Засега застануваме, но фудбалскиот модел мора да се промени

Откако англиските клубови кои беа дел од оснивачите на Суперлигата, Манчестер Сити, Манчестер Јунајтед, Ливерпул, Тотенхем, Челзи и Арсенал, официјално се повлекоа од...

Фудбал 21.04.21 | 08:12

Сите англиски тимови официјално се откажаа од Суперлигата

Формирањето на фудбалската Суперлига стана и повеќе од неизвесно откако шесте англиски клубови – основачи на Суперлигата, под притисок на навивачите, но и британската...

Фудбал 20.04.21 | 23:46

И официјално, Манчестер сити се предомисли, еден од основачите ја напушти Суперлигата!

Само два дена по потврдата и потпишаните договори, еден клуб од дванаесетте основачи на Суперлигата се предомисли и се повлече од новоформираното натпреварување. Имено,...

Фудбал 20.04.21 | 22:52

Се растура фудбалската елитна Суперлига како кула од карти

Се растура фудбалската елитна Суперлига како кула од карти и пред да заживее, коментира Драган Павловиќ Латас. Народот, навивачите, ги победија банките и обидот власта...

Фудбал 20.04.21 | 22:03

Челзи и Манчестер сити се откажаа од Суперлига, првиот човек на Манчестер јунајтед поднесе оставка

Манчестер Сити и Челзи, две од шесте англиски екипи, кои застанаа зад новоформираната Супер лига, нема да бидат дел од новото натпреварување, објавија вечерва повеќе...

Фудбал 20.04.21 | 15:44

УЕФА ќе позајми шест милијарди евра за да и се спротивстави на Суперлигата

УЕФА и нејзиниот претседател, Александар Чеферин, преземаат чекори за да се спречи стартувањето на фудбалската Суперлига. Последните објавени информации говорат дека...

Фудбал 20.04.21 | 15:23

По острите реакции на јавноста: Ливерпул, Челзи и Манчестер сити се пишманат за учеството во Суперлигата

Ливерпул, Челзи и Манчестер сити почнале да се двоумат за идејата да бидат дел од Суперлигата. Како што објавуваат британските медиуми, ваквото двоумење доаѓа по жестоките...

Фудбал 20.04.21 | 12:48

Инфантино и ФИФА со поддршка за УЕФА: Суперлигата е неприфатлива, клубовите ќе сносат последици

Претседателот на Светската фудбалска асоцијација (ФИФА) Џани Инфантино, порача дека проектот Суперлига е неприфатлив и клубовите кои учествуваат во креирањето на новото...