Ознака: судство
Македонија 10.07.23 | 21:22

Мангова: Анкетата на ИРИ покажа дека судството и обвинителството не функционираат како што треба

Сите овие состојби кои се случуваа изминатиов период укажуваат дека состојбите во судството и обвинителство се надвор од начинот на кој треба таа трета власт да функционира....

Македонија 02.07.23 | 12:13

Стејт департмент: Лидерите на Македонија мора да го ограничат политичкото мешање во судството

САД ќе продолжат да поддржуваат влади, партнери од граѓанското општество, независни медиуми и граѓани во борбата против организираниот криминал и искоренување на корупцијата,...

Македонија 30.06.23 | 20:24

Муцунски смета дека Владимир Тодоровиќ служи за дефокус од Дрин Ахмети

Сведоци сме во последниот период за низа скандали, дел објавени од медиумите, дел од нас како политичка партија. Видовме како внук на лидерот на владејачка партија купи...

Македонија 20.06.23 | 10:17

ВМРО-ДПМНЕ: Народот нема ништо од признанието на власта дека судството е корумпирано, оставки и одговорност веднаш

Народот нема ништо од признанието на власта дека судството е корумпирано, оставки и одговорност веднаш, велат во партиското соопштение од ВМРО-ДПМНЕ. СДС и ДУИ целосно...

Македонија 18.05.23 | 16:09

Делегација од Норвешка не подучуваше за дигитализација на судството

Министерот за правда Кренар Лога оствари средба со претставници од Норвешка кои го презенираа моделот на дигитализација во судството, како и карактеристиките и перформансите...

Македонија 15.05.23 | 19:43

Министерот за правда Лога во Хаг оствари средба со претседателот на Европравда, Хамран

Соработката меѓу Македонија и Европравда ќе се интензивира и продлабочи во наредниот период. Министерот за правда Кренар Лога кој е во работна посета на Хаг,...

Македонија 07.04.23 | 22:06

Николоски: На секој чекор афери, а никаде нема одговорност, по промена на власта ќе ги ослободиме судството и обвинителството

Првата работа што ќе ја направиме по промена на власта е да ги ослободиме судството и обвинителството со цел да може да се позанимаваат со криминалот и корупцијата на...

Македонија 21.03.23 | 09:24

Со зголемување на платите на судиите не се решава проблемот во судството

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе 2100 амандмани со цел да ја спречи власта во зголемување на платите на судиите, јавните обвинители, членовите на Судскиот совет...

Македонија 12.03.23 | 08:51

Основните судови во Македонија лани работеле со една третина помалку судии

Според годишниот извештај за работата на судовите на Судскиот совет во 2022 година од вкупно 27 основни судови низ земјава ажурни се 14, а неажурни 13. Ваквата оценка е врз...

Македонија 25.02.23 | 08:50

Габер-Дамјановска: За кандидатите за судии и обвинители не е најважно кој им е роднина, туку како ќе ја вршат својата професија

Според Уставот секој граѓанин има право да учествува во вршењето на јавни функции, меѓу кои и судија, обвинител… и секому, под еднакви услови, му е достапно секое работно...

Македонија 12.02.23 | 19:18

Грковска: Не може независноста на судиите и обвинителите да е параван за да носат целосно „зависни“ и „матни одлуки”

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро валдеење, Славица Грковска, во денешното гостување во емисијата „Детектор“ нагласи дека Владата...

Црна хроника 12.07.22 | 16:31

Неутешниот татко до судиите: За пет месеци Викторија ја убивте трипати!

Откако Апелација ја зголеми казната затвор за возачот кој ја прегази Викторија Николова кај „Сити мол“, за семејството на загинатата, таа е убиена по третпат. Таткото...

Македонија 12.04.22 | 19:39

ДУИ ја обвинува Села и Алијанса дека вршат притисок врз судството

Демократската Унија за Интеграција оценува дека денешната прес-конференција на претседателот на АА, Зиадин Села е јавен притисок врз целиот правосуден систем и вработените...

Македонија 03.04.22 | 09:48

СДСМ докажано е дека клевети, дури ни Кацарска судството не можеше да ја промени вистината

Сите меѓународни извештаи потврдуваат дека во Македонија судството е заробено и граѓаните не веруваат во правосудниот систем, но сепак лагите и клеветите на СДСМ не...

Македонија 01.04.22 | 12:48

Канонадата на клевети, лаги и измислици од СДСМ и нивните полутајни и тајни партнери се разобличени!

И со вака исклучително заробено судство, со исклучително ниска доверба, вистината не може да се заобиколи, а лагите да бидат премолчени, пишува лидерот на ВМРО-ДПМНЕ...

Кариера 24.03.22 | 12:27

Брнз: Не е тајна дека јавноста не верува во судството

Американската амбасадорка во Скопје Кејт Брнз денеска на конференција пред судиите кажа македонските граѓани немаат доверба во судството. Таа се повика на неодамнешна...

Македонија 24.10.21 | 12:00

Најавената дигитализација во судството е преголем залак за Македонија, оценува Извештајот на ЕК

Земјата има одредено ниво на подготвеност, односно е умерено подготвена да го примени правото на ЕУ и европските стандарди во областа на владеење на правото Поглавје...

Македонија 11.07.21 | 15:39

Maричиќ се пофали дека на силни позиции во судството има Албанци

Министерот за правда Бојан Маричиќ во интервју за „Еуроњус“ оценува дека \Македонија и Албанија се повеќе од подготвени за почеток на преговорите за членство во Европската...

Македонија 04.07.21 | 23:50

Николовски: Нема недопирливи за законот, продолжува прочистувањето на судството

Покажавме во овој период дека недопирливи нема и дека договор на СДСМ и на било кој од СДСМ со никој којшто се огрешил пред законот нема, истакна во Охрид на трибината...

Македонија 07.05.21 | 18:16

Заев да не влијае врз судството

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по денешната средба со претседателот Стево Пендаровски истакна дека ги одмрзнува односите со Стево Пендаровски и посочи...