Ознака: судство
Македонија 31.12.20 | 09:42

Заев од утре ќе го прочистува судството

Прочистувањето на правосудството од 1 јануари следната година ќе се прави врз основа на извештај со увид во шест предмети за обвинителите и десет предмети за судиите,...

Македонија 31.12.20 | 09:01

Маричиќ, Јовески и Здравев ќе го „чистат“ судството

Министерот за правда Бојан Маричиќ, заедно со јавниот обвинител, Љубомир Јовески и претседателот на Судскиот совет, Киро Здравев ја презентираа Методологијата, рече...

Македонија 19.12.20 | 10:01

Мицкоски: Се додека има некој како Заев кој се јавува по судии и диктира одлуки, ќе имаме криминал кој се амнестира

Излажаа и за ветингот на судиите, затоа што го држат на краток ланец сваровски и трас-трас судството за да амнестираат криминал, но тоа нема да ги спаси за криминалите,...

Македонија 04.11.20 | 17:14

Покрај здравството и судство ќе работи со донации

Каде Владата ги проши народните пари од државниот буџет, плус парите и од задолжувањата? Има ли власта план и стратегија како и каде да вложува со цел, побезбедно и поефикасно...

Македонија 25.09.20 | 14:55

Николоски против Заев сам се брани, а Заев со најскапи адвокати пред свои судии

„Правда за сите и правна држава мора да има и ќе има“, знае да каже често премиерот Зоран Заев. Иако во сите анкети, граѓаните најамалку веруваат во судството, властите...

Македонија 24.09.20 | 20:14

Маричиќ: Нема да има пресуди во четири очи, ниту на телефон

Mинистерот за правда, Бојан Маричиќ, во гостување на ТВ 24 рече дека веќе три години во земјава нема пресуди по телефон, на сметка на зголеманата борба за поголема ефикасност...

Македонија 11.09.20 | 23:34

Маричиќ: Во првите 100 дена ќе го имаме моделот за прочистување на судството

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, во интервју за „360 степени“ одговараше на прашање за големите очекувања на граѓаните за правда и што е тоа што прво ќе можат да го...

Македонија 10.09.20 | 11:29

Средба Маричиќ-Здравев: Судскиот совет е клучна институција за прочистување на судството

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска се сретна со претседателот на Судскиот совет, Киро Здравев. На средбата се дискутирало околу спроведувањето на Законот за...

Црна хроника 07.09.20 | 15:46

Сопругата на загинатиот кај „Млечен“ поднесе претставка против судијката Елена Јосифовиќ

Незадоволна од досудената условна пресуда на судијката Елена Илиевска Јосифовиќ за возачот кој во сообраќајка го усмрти нејзиниот сопруг, тетовката Наташа Димитриевска...

Економија 09.07.20 | 21:10

Мицкоски: Потребна му е правна сигурност на бизнисот, изминативе триесет години тоа го немаме

Апсолутно во програмата зборуваме и за нови вработувања. Јас не зборувам за економија која што ќе се темели на популистички интервенционизам, нешто се случуваше во...

Македонија 06.07.20 | 21:20

Мицкоски: Заев, ќе морате да ја докажувате Вашата невиност пред суд, одговорност мора да има

На вечерашниот тв дуел гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ г. Христијан Мицкоски, кој зборуваше за реформите во судството, како и за одговорноста која што ќе мора...

Македонија 30.06.20 | 23:33

Луѓето се чувствуваат обесхрабрени, запоставени, политичарите го окупираат судството, тоа треба да се смени

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашниот ТВ ДУЕЛ на телевизија 24, истакна дека политичарите го окупирале судството, укажувајќи дека тоа мора да се промени. Во...

Црна хроника 12.06.20 | 13:41

Косата на вицепремиерката Шекеринска поскапоцена од животот на 17-годишниот кошаркар Никола Христовски

За потегнувањето за коса на тогашната пратеничка Радмила Шекеринска, 70-годишниот „терорист“ Панче Ангелов доби 4 години затвор, а убиецот на 17-годишното момче Никола...

Македонија 06.03.20 | 13:02

Заев нарачува, обвинител извршува: По бизнисмените и судиите, новинарите се на удар!

Од рекетите и тендерите кои се доделуваа на компании на фамилијата Заеви и нивни деловни партнери настрадаа стотици фирми низ Македонија, Обвинителството, почнувајќи...

Македонија 06.03.20 | 11:28

Република повторно на удар на власта и трас-трас судството на Заев: Продолжува со сите сили предизборниот притисок врз медиумите и новинарите

Владејачката партија СДСМ со помош на судството кое работи по нивна директива, врши преизборна медиумска хајка против медиуми врз кои нема контрола. Како се приближуваат...

Македонија 05.03.20 | 18:44

Мицкоски: Нема напредок во судството кога видовме како тоа се реформирало по методот „трас трас“

Нотациите од европскиот извештај дека има напредок во реформите на судство и администрација, лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, не ги одобрува и не ги смета...

Македонија 31.01.20 | 23:06

Давидовиќ: Судиите се вмешани со политиката, судството не е самостојно

Кога еден обвинител ќе каже дека одреден судија, во случајот Добрила Кацарска влијаела врз предмет, во случајот „Империја“, ова ја покажува состојбата на нашето судство....

Вести 30.12.19 | 09:44

Заев се откажа од ветингот а Албанија смени 220 судии и обвинители

Од почетокот на процесот, први јануари 2018, до декември годинава, 220 судии и обвинители во Албанија минале низ процесот ветинг. Независната комисија за квалификација...

Македонија 24.12.19 | 12:25

Веќе не говори за ветинг: За премиерот во заминување само прочистување во судството ќе донесе позитивни резултати

Само процесот на прочистување во судството ќе донесе позитивни резултати. Затоа повикувам на просчистување во правосудството, како што во моментот се прави прочистување...

Колумни 17.12.19 | 16:06

Свилен гајтан за судиите и јавните обвинители

Михајло Маневски На судиите и јавните обвинители ЗОРАН ЗАЕВ како џелат им плете свилен гајтан. Овој лажоман, денес на предизборна трибина во Скопје со осветнички тон...