Ознака: судски рочишта
Македонија 17.03.20 | 12:10

Дали Дескоска кривично ќе одговара ако некој заболи додека е на суд?

И во услови на зголемени мерки на претпазливост поради коронавирусот, затворени институции, угостителски објекти, одложени секаков вид на случувања и препораки за...

Македонија 11.03.20 | 13:54

Судот се претвора во жариште на корона: Адвокат дојден од Франција и сестра на обвинет закана на рочиштето за „Титаник“

За судот како да не важат мерките кои ги воведе Владата како превенција од ширање на коронавирусот. Сите рочишта се одвиваат нормално, а посебно се инсистира на случајот...

Македонија 24.12.19 | 11:10

Судијата Туфегџиќ поднесе иницијатива за да се спречи одолговлекувањето на судските рочишта

Судијата од Основниот кривичен суд Скопје, Владимир Туфегџиќ поднесе иницијатива до надлежните институции за измени и дополнување на Законот за кривична постапка,...