Ознака: Судот за човековите права во Стразбур
Македонија 17.02.23 | 09:54

Маричиќ: Одлуката на Судот во Стразбур е шанса за домашните судови да ја вратат довербата кај граѓаните за правда

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ во гостувањето на емисијата „Вин-Вин“ на Телма рече дека одлуката на Европскиот суд за...

Македонија 16.02.23 | 20:49

АА за решението на ЕСЧП: Ќе победи правдата откако го презедовме секторот правда

Според Алијанса за Албанците, одлуката на Судот од Стразбур силно удира врз оние кои се надевале и се обидувале да се пазарат со правдата во интерес на криминалот и корупцијата. Преземањето...

Македонија 16.02.23 | 20:17

Алтернатива: Одлуката на ЕСЧП е доказ дека правдата треба овде да се гради

Наместо дневно политички препукувања меѓу двете најголеми македонски партии, кои намерно, од свој агол ја толкуваат пресудата на ЕСЧП, конечно треба да ѝ погледнеме...

Македонија 16.02.23 | 18:40

Соопштение на Министерството за правда за одлуката на Европскиот суд за човекови права во Стразбур

Во својата одлука во предметот Талески и други против Македонија [Taleski and Others v. North Macedonia] (апликации бр. 77796/17, 80003/17, 81848/17, 81862/17, 11583/18 и 30884/18) Европскиот суд за човекови...

Македонија 16.02.23 | 17:48

Ковачевски: Одлуката на Судот во Стразбур е огромна победа и огромен успех на нашата држава

Премиерот Димитар Ковачевски истакна дека решението што денеска го донесе Судот во Стразбур е огромна победа и огромен успех на нашата држава. Прво, ова е огромна победа...

Македонија 16.02.23 | 12:40

Богданов: Реално и објективно, Судот во Стразбур нема донесено ништо мериторно

Костадин Богданов, адвокат, и поранешен владин агент пред Европскиот суд за човекови права во Старзбур, за Фактор попрецизно го објаснува значењето на денешната одлука...

Македонија 16.02.23 | 12:04

Владата наместо да слави за одлуката во Стразбур, треба да се загрижи,, судот само констатира дека апликациите се преуранети

Европскиот суд за човекови права донесе одлука во која вели дека поднесените апликации од апликантите се преуранети и не навлегува во суштината на апликациите. Во одлуката...

Македонија 16.02.23 | 11:32

Лазарова-Трајковска: ЕСЧП оцени дека жалителите не ги искористиле сите правни лекови пред националните судови

Европскиот суд за човекови права со одлуката да ги отфрли жалбите за поништената аболиција од поранашнит претседател Ѓорге Иванов, оценил дека жалителите не ги искористиле...

Македонија 16.02.23 | 11:26

СДСМ: Судот во Стразбур потврди, победа правдата и правната држава

СДСМ ја поздравува одлуката на Европскиот суд за човекови права, која, како што велат од партијата, „потврдува дека апликациите на поранешните функционери на ВМРО-ДМПНЕ,...

Македонија 16.02.23 | 11:25

Адвокатот Илиевски: Нема простор за триумфализам кај Владата, ова не значи дека аболициите се неважечки и ништовни туку дека се уште не е дојдено време да се одлучува

Адвокатот Влатко Илиевски коментирајќи го денешното решение на Судот во Стразбур нагласува дека станува збор за решение а не пресуда и оти тоа значи дека судот не одлчувал...

Македонија 16.02.23 | 11:18

Маричиќ: Правната држава победи, помилувањата немаат законска основа

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ ја поздрави денешната одлука на Европскиот суд за човекови права која, како што вели, е во полза на државата, според...

Македонија 16.02.23 | 11:11

Влада: Одлуката од Стразбур е во полза на државата и потврдува дека жалбите на апликантите во целост се прогласени за недозволени

Владата ја поздрави денешната одлука на Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) која, како што велат, е во полза на државата и потврдува дека жалбите на апликантите во...

Македонија 16.02.23 | 11:04

Пендаровски ја поздравува одлуката на Европскиот суд за човекови права во Стразбур

Претседателот Стево Пендаровски ја поздравува одлуката на Европскиот суд за човекови права во Стразбур донесена утрово, соопштија од неговиот Кабинет. Судот во Стразбур...

Македонија 16.02.23 | 10:50

Судот во Стразбур не пресуди: Преуранета е жалбата за аболициите

Европскиот суд за човекови права во Стразбур ја отфрли како недопуштена, жалбата за поништената аболиција на поранешниот претседател Ѓорге Иванов од 2016 година со која...

Македонија 12.01.23 | 16:10

Адвокат Илиевски: Очекувам позитивна пресуда од судот во Стразбур во следните неколку месеци

Aдвокатот Влатко Илиевски кој е застапник и на случаите во Стразбур  има големи очекувања дека судот позитивно ќе се произне дека дадената аболиција од поренешниот...

Македонија 07.07.22 | 10:08

68 пресуди во Стразбур се против Македонија

Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) од почетокот на работата до крајот на 2021 година има донесено 1 150 пресуди во врска со земјите од Западен Балка, од кои 185 се против...

Македонија 17.04.22 | 12:47

И покрај 16 пресуди, Јотова вели дека Судот во Стразбур почитува дека во Бугарија немало малцинства

Во бугарскиот устав нема малцинства и тој почива на целосно друг принцип, на индивидуалното право, а не на колективното. Ние немаме малцинства во нашата земја, тоа така...

Балкан 03.09.21 | 13:44

Заев побара од Бугарија да не се меша во малцинските права

Премиерот Зоран Заев побара од Бугарија немешање во внатрешните работи, вклучително и малцинските права. -Како што реков во современа Европа, ние се сметаме за исти...

Македонија 11.10.20 | 00:31

Калајџиев: Се плашам дека судијата Јован Илиевски ќе го корумпира Судот во Стразбур

Професорот Гордан Калајџиев, кој предупреди дека случаите на СЈО може да паднат пред Судот за човекови права во Стразбур, се плаши од влијание на македонскот судија...

Македонија 06.10.20 | 12:10

Обвиненијата паѓаат во Стразбур: За државата е најдобро да се спогоди со обвинетите

Откако Судот за човекови права во Стразбур и официјално објави дека  има предмети за кои е започната постапка за неколку  лица кои се повикуваат на аболицијата дадена ...