Ознака: судење за Рекет
Црна хроника 06.03.20 | 12:11

Русковска го праша сведокот дали има доказ дека му давал пари на Боки за телевизијата

На крајот на сведочењето за случајот „Рекет“ на сведокот Александар Радуловиќ, обвинителката Вилма Русковска го запраша дали има некаков материјален доказ дека му...

Црна хроника 06.03.20 | 11:58

Радуловиќ: На Боки му дадов 150.000 евра да купи лекови и гардероба од Милано за мојата сопруга

Сведокот Александар Радуловиќ денеска опиша како и на кој начин му дал пари на Бојан Јовановски, првообвинет во случајот „Рекет“. Тој објасни дека ова се исклучиво...

Црна хроника 03.03.20 | 11:36

Слики на Личеновски, Мартиноски и на Коџоман виселе на ѕидовите на станот на Боки на реверс

Пет слики на Личеновски, две на Мартиноски и една на Коџоман виселе на ѕидовите на станот на Бојан Јовановски во Орман. Имаше изложено осум дела, за кои имавме реверс,...

Црна хроника 03.03.20 | 11:15

Сведокот за „Рекет“, Јанковска: И јас имав корист од Боки 13, луѓето доаѓаа во дуќан и купуваа ист модел наочари како неговите

Марија Јанковска, сопственичка на оптички дуќан во Скопје денеска сведочеше во случајот Рекет. Бојан Јовановски го знам од многу одамна пред повеќе од 15 години кога...

Црна хроника 03.03.20 | 10:42

Тодоровиќ, Дејан Панделески и Јовче Ременски нема да сведочат за „Рекет“, Боки ги повлече од листата на сведоци

Бојан Јовановски познат уште како Боки 13 ги повлекол од листата на сведоци бизнисменот и ексградоначалник на Центар Владимир Тодоровиќ, синот на осомничениот бизнисмен...

Црна хроника 27.02.20 | 08:43

Владимир Тодоровиќ и Цветан Панделевски ќе сведочат на рочиштето за “Рекет”

Поранешниот градоначалник Владимир Тодоровиќ денеска треба да сведочи во судскиот процес „Рекет“, во Кривичниот суд. Тодоровиќ е сведок предложен од одбраната. По...

Црна хроника 20.02.20 | 10:56

Камчев сакал да излезе од притвор за славата Архангел Михаил

Сведокот Васил Димишков рече дека се познава со Бојан Јовановски кога тој побарал да биде адвокат во Меѓународниот сојуз. Адвокатот Сашо Дуковски побара од Димишков...

Црна хроника 20.02.20 | 10:46

Димишков: Камчеви сакаа да ме ангажираат за мојата сестра да биде изземена од предметот „Империја“

На денешното рочиште за „Рекет“ сведочеше адвокатот Васил Димишков како сведок на одбраната на Бојан Јовановски. Неговиот адвокат Сашо Дуковски го запраша сведокот...

Македонија 19.02.20 | 16:22

Николоски прашува: Дали Заеви, Јанева и Кичеец имале мастер план за скривање на случајот „Рекет“

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во своето гостување на Канал 5 зборуваше за случајот „Рекет “ и побара од Зоран и Вице Заеви јавно да кажат на македонската...

Македонија 18.02.20 | 13:01

Чулев: Целиот материјал од следењето во „Рекет“ е доставен до ОЈО и во МВР не се чуваат копии

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев на денешната прес – конференција потврди дека МВР по налог на ОЈО реализирало ПИ – мерки за лица опфатени со случајот „Рекет“. –...

Македонија 18.02.20 | 12:42

Чија приватност штитат: Како Русковска и судијката го сменија ставот за УСБ-то на Кичеец

Што се случи за помалку од 24 часа Обвинителството за организиран криминал и Судот да го сменат ставот за 180 степени и од денешното рочиште за случајот „Рекет“ да ја...

Црна хроника 18.02.20 | 09:14

На „Рекет” ќе бидат презентирани разговори од усб-то на Кичеец

Во Кривичниот суд во Скопје денеска продолжува судењето за предметот „Рекет” во кој обвинети се Бојан Јовановски – Боки 13, поранешната специјална обвинителка Катица...

Црна хроника 17.02.20 | 13:52

Судијката го опомена Боки да не се смее, а Јанева да не зборува многу

Судијката Васка Николовска Масевска имаше забелешка на однесувањето на обвинетите Бојан Јовановски и Катица Јанева. Сакате да излезете?, го праша Масевска Боки откако...

Црна хроника 17.02.20 | 09:36

„Рекет“: Ќе се презентираат докази обезбедени со ПИ-мерки

Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да се одржи ново рочиште за предметот „Рекет” во кој обвинети се Бојан Јовановски – Боки 13, поранешната специјална обвинителка...

Црна хроника 11.02.20 | 22:23

Клиника за гастро: Боки 13 нема рак, туку хроничен гастритис

Обвинетиот Бојан Јовановски нема малигни здравствени проблеми, туку има хроничен гастрит, односно воспаление на желудникот. Ова денес го констатира судијката Васка...

Македонија 06.02.20 | 13:09

Ременски му праќала порака на Боки да гледа собраниска седница каде З.З зборува за него

Обвинетиот Бојан Јовановски во случајот „Рекет“ имал честа комуникација со пратеничката на СДСМ Фросина Ременски. Во една од пораките Ременски му вели дека Апелација...

Црна хроника 06.02.20 | 12:43

„Одбрав, стигнати се“: Боки на Јанева ѝ праќал слики од гарнитури

На денешното рочиште за случајот „Рекет“ се прегледуваше содржината од мобилниот телефон на Бојан Јовановски. Во него најчеста комуникација е помеѓу него, Катица...

Македонија 30.01.20 | 12:19

Боки 13 носел очила Викторија Бекам и Стела Мекартни

Очила, маици и кошули од луксузни марки имало во плакарот на Боки 13. Очилата биле со потпис на Викторија Бекам, Стела Мекартни, Диор, Александар Меквин, Живанши, Фенди...

Македонија 30.01.20 | 10:52

Дукоски бара да се прочитаат јавно марките од одземената гардероба на Боки

Адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дукоски побара од Обвинителството конкретно да каже каква гардероба е одземена при претресот во неговиот дом. Тој објасни дека во...