Ознака: судење рекет
Македонија 10.05.21 | 15:59

Дуковски за „Рекет“: Oва е „рекла-казала“ пресуда

Одбраната во случајот „Рекет” смета дека пресудата против Бојан Јовановски и Катица Јанева не може да опстане и треба во најмала рака да се укине. Адвокатот Сашо Дуковски,...

Црна хроника 10.05.21 | 15:00

Вишиот јавен обвинител Бектеши побара повисоки казни за случајот „Рекет”

Изречените казни се благи и нема да бидат исполнети целите на казнување. Судот ги преценил олеснителните околности и недоволно ги земал во предвид отежнителните околности....

Црна хроника 17.06.20 | 13:23

Поради голем интерес пресудата за „Рекет“ утре во големата сала на Врховен суд

Пресудата за случајот „Рекет”, ќе биде објавена во големата на Врховниот суд, инфомираат од Кривечен суд Скопје, од каде додаваат дека оваа одлука е донесена по барање...

Македонија 02.06.20 | 15:14

Јанева: Некој да сакаше да го урне СЈО јас не му требав

Сметам дека сум невина и не сум го сторила делото и се срамам што сум дел од обвинение за кое се покажа дека е клевета, затоа што не постојат никакви доакзи за делото за...

Македонија 02.06.20 | 14:43

Катица за Вилма: Нека пукне

Пијаници и неисполнети личности кои не можат без да се напијат една ракија не ги одбирав иако ми се нудеа, рече поранешната обвинителка Катица Јанева во завршните зборови...

Црна хроника 02.06.20 | 13:51

Јанева имала куќа, земја и станови за децата уште пред да стане специјална обвинителка

Адвокатката Ирена Фрчкоска тврди дека Катица Јанева не стекнала никаква противзаконска корист од случаите што ги водела како специјален обвинител. Фрчкоска тврди...

Црна хроника 02.06.20 | 12:58

Камчев снимал и додека бил во домашен притвор

Адвокатаката на обвинетата Катица Јанева, Ирена Фрчкоска, во завршните зборови на одбраната во случајот „Рекет“ истакна дека се направиле многу пропусти кон лицето...

Црна хроника 02.06.20 | 12:05

Завршни зборови на Катица Јанева: Кичеец бил праќан од Заев да снима политичари и бизнисмени

Според адвокатот на Јанева, сега осудениот Зоран Милевски – Кичеец очигледно било дека е лице кое имало единствена задача – незаконски да снима разговори кои ги води,...

Црна хроника 02.06.20 | 10:53

Кадиев: Дали предметот „Рекет“ е измислен за обвинетите од „Империја“ бидат ослободени

Бизнисменот Орце Камчев во сведочењето истакна дека предметот „Империја“ бил оформен за тој да биде рекетиран. Но, ние би го поставиле обратно прашањето, односно дали...

Македонија 02.06.20 | 08:34

Катица Јанева ќе даде завршни зборови во „Рекет”

Поранешната специјална обвинителка, сега обвинета во случајот „Рекет”, Катица Јанева, денеска во Кривичниот суд ќе ги даде своите завршни зборови за овој судски предмет,...

Црна хроника 01.06.20 | 11:59

Сите видовме Кичеец како седеше со братот на еден истакнат политичар, потсети адвокатот на Боки

Адвокатот Сашо Дукоски на денешните завршни зборови потсети на врските кои ги имал Зоран Милески Кичеец со актуелни политичари и оти Обвинителството поминало лесно...

Црна хроника 01.06.20 | 11:53

Торба со еден милион евра би тежела најмалку 22 килограми, Боки не ги зел, вели неговиот адвокат

Адвокатот Сашо Дукоски на завршните зборови за случајот „Рекет“ ја раскажа посетата на Боки и Кичеец кај бизнисменот Камчев која е главен докз на Јавното обвинителство. Што...

Црна хроника 01.06.20 | 11:12

Вака Боки може да се гони и за убиството на Кенеди, вели адвокатот Дуковски за „Рекет“

Бранителот на Бојан Јовановски во случајот „Рекет“ во завршните зборови истакна дека има суштествена повреда на законот за кривична постапка и на тоа како Јавното...

Македонија 08.05.20 | 15:50

Русковска: Факт е дека Јанева примила пари

Обвинението се темели на докази, и материјални и од сведочење на поранешни колеги на Катица Јанева, така што апсолутно не е точно дека обвинението се темели само врз...

Црна хроника 08.05.20 | 08:52

Катица Јанева денеска ќе дава исказ во случајот „Рекет“

Во Кривичниот суд денеска треба да се одржи ново рочиште за предметот „Рекет“ во кој исказ треба да даде обвинетата поранешна специјална обвинителка Катица Јанева. На...

Македонија 07.05.20 | 15:40

Заев ме изманипулира, рече и мене и Катица нè следеле странски служби

  За ова обвинение дознав уште на 3 април 2019 година од тогашниот премиер Зоран Заев, изјави денеска во судот Бојан Јовановски, каде сведочи за предметот „Рекет“ во...

Црна хроника 07.05.20 | 08:44

Боки-13 ќе ја даде својата одбрана во случајот „Рекет”

Судскиот предмет „Рекет” против обвинетите Бојан Јовановски – Боки 13 и Катица Јанева, влегува во својата завршница. После многу презентирани докази од страна на обвинителството...

Црна хроника 05.05.20 | 08:35

Продолжува судењето за „Рекет”

Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да продолжи судскиот предмет „Рекет”, кој е во фаза на дополенине на доказна постапка, односно одбраната на обвинетите Бојан...

Црна хроника 13.03.20 | 11:15

Oдбраната на Јанева ја исфрли јавноста од презентирањето на доказите

Одбраната на Катица Јанева побара јавноста да биде исфрлена од презентирањето на денешните материјални докази, поради заштита на деловни тајни и степенот на доверливост...

Црна хроника 13.03.20 | 11:04

Јанева на трансакцискaта сметка имала и уплата од Владата

Одбраната на Катица Јанева започна со презентација на материјалните докази. На денешното рочиште за „Рекет“ прво беше пуштена емисија од 1ТВ во која Јанева говори...