Ознака: студентски домови
Сервиси 01.10.21 | 19:17

Објавени листите со примени бруцоши во студентските домови во Скопје

Резултатите од Конкурсот за прием на студенти запишани на додипломски студии во државните студентски домови и други објекти за сместување во Република Македонија...

Македонија 18.09.21 | 11:10

Во тек е пријавувањето на бруцоши за сместување во државни студентски домови за студиската 2021/2022 година

Министерството за образование и наука ги потсетува студентите од прва година запишани на јавните и приватните високообразовани институции во државата дека во тек...

Македонија 14.07.21 | 10:52

Објавен Конкурсот за прием на студенти во државните студентски домови

Министерството за образование и наука го објави Конкурсот за прием на студенти запишани на додипломски студии во државните студентски домови и други објекти за сместување...

Македонија 05.07.21 | 12:52

МОН: До 15 јули аплицирање за сместување во ученички домови

Министерството за образование и наука потсетува дека во тек е Конкурс за прием на ученици во јавните ученички домови во Македонија за учебната 2021/2022 година. Право на...

Македонија 16.01.21 | 12:30

СДСМ ги изненади зимата и ги оставија студентските домови без греење, откако се донираше нафта, се пофалија со донацијата

СДСМ ги изненади зимата и ги оставија студентските домови без греење, откако се донираше нафта, се пофалија со донацијата. Единствениот студентски дом во Скопје кој...

Македонија 03.10.20 | 12:30

Во студентските домови има дополнителни места ако некои факултети преминат на настава со физичко присуство

Важно ни е да обезбедиме сместување за учениците и студентите кои ќе имаат комбинирана или настава со физичко присуство во училиштата и на факултетите, изјави денеска...

Македонија 01.10.20 | 16:01

МОН ги објави резултатите за место во студентските домови, ама им паѓа веб страницата

Резултатите за сместување во државните студентски домови се објавени денеска, меѓутоа, студентите не можат да видат дали се примени зашто интернет-страницата на Министерството...

Сервиси 01.06.20 | 17:20

Бидејќи не се отвораат студентските домови, студентите бараат продолжување на сите рокови за запишување на семестарот и полагање на испитите

По објавувањето на информацијата дека студентските домови нема да се отворат, Универзитетското студентско образование-УКИМ објави: Почитувани студенти, Според најновите...

Економија 27.05.20 | 09:17

УСС-УКИМ бараат брза имплементација на владините мерки: На студентите им е потребно сместување за време на испитната сесија!

УСС-УКИМ побара во отворено писмо брза имплементација на владините мерки за студентите. На студентите им е потребно сместување за време на испитната сесија! Бараме:1....

Скопје 07.04.20 | 12:48

Студентите имаат време до петок да ги земат личните работи од домовите

Студентите кои имаат потреба да ги посетат студентските домови за да подигнат оставени лични работи ќе може да го направат тоа во следните четири дена почнувајќи од...

Кариера 22.01.20 | 13:53

Презентирани истражувањата за крпен студентски живот: На секој станар му следуваат 1 килограм свинско и 472 грама говедско месо месечно

На денешниот настан во Europe House, МОФ ги презентираше двете истражувања за студентски стандард, и тоа: како се трошат средствата на Државниот студентски дом Скопје и Перцепции...

Кариера 16.01.20 | 13:29

120 денари дневно за здрав студентски оброк

По 120 денари дневно или 2.400 денари месечно за здрав студентски оброк се предвидува со новиот Предлог- закон за субвенциониран студентски оброк на ЛДП, за секој редовен...

Економија 08.09.19 | 12:42

Владата крати пари за болници и студентски домови, ги зголемува за Јавното обвинителство

Анализа на порталот „МETA“ покажува дека за Владата имплементацијата на Законот за кривична постапка е поголем приоритет отколку изградбата на нови клиники и реконструкцијата...

Скопје 07.09.19 | 15:19

Студентите конечно може да здивнат: Објавени резултатите за прием во студентските домови

По реакциите на студентите кои беа оставени на улица пред стартот на септември, бидејки немаа известување во кои студентски домови се примени и дали воопшто може да...