Ознака: стрес
Здравје 04.08.20 | 09:45

Др. Вукечиќ: Не знаеме колку ќе трае ова, граѓаните мора да научат да живеат со стресот од коронавирусот

Борбата против коронавирусот очигледно ќе биде маратон, како што вели Светската здравствена организација и затоа мора да бидеме ментално подготвени, изјави психологот...

Балкан 16.06.20 | 21:58

Секој петти Хрват бил вознемирен, под стрес и депресија поради коронавирусот

Во Хрватска е направено онлајн истражување за психолошките последици од пандемијата со ковид-19. Секој петти хрватски државјанин доживеал депресија, стрес и вознемиреност...

Здравје 08.11.19 | 23:41

Освен што го чува здравјето, привлекува и пари: Куќата во која се одгледува оваа билка не може да биде сиромашна

Сојузник во борбата против депресијата, а ви помага и да се ослободите од насобраниот стрес. Босилекот е билка позната по своите лековити дејства и поради тоа можеби...

Здравје 03.07.19 | 14:17

Стресот и депресијата го зголемуваат ризикот од мозочен удар

Едно истражување на американски научници на испитаници со дијабетес тип 2, ја поврзува присутноста на стресот и депресијата со поголем ризик од мозочен удар. Стресот...

Психологија 16.06.19 | 14:42

Убавите жени предизвикуваат стрес кај мажите на овие горештини

По дружењето со атрактивна жена, мажите имаат проблем да се сконцентрираат на своите работни задачи, покажуваат резултатите од истражувањето спроведено на Универзитетот...

Здравје 30.05.19 | 12:56

Знаци кои покажуваат дека сте под голем стрес

Овие неколку знаци покажуваат дека сте под голем стрес и дека мора малку да олабавите со темпото. 1. Засилен умор Нормално е да бидете исцрпени од работата и од обврските,...

Кариера 29.05.19 | 14:58

СЗО одлучи: Премореноста од работа ќе се смета за болест

Премореноста од работа од 2022 година ќе се смета за болест од ранг на настинката и слични заболувања поради кои треба да се посети доктор, да се утврдат симптоми и да се...

Мода и убавина 04.03.19 | 19:07

Цел живот сте во заблуда: Косата не белее од старост, туку од оваа причина

Ако забележавте дека вашата коса почнуваа да белее, а белите влакна не се веќе само неколку, единствено што може да направите е да се опуштите. Научниците откриваат дека...

Здравје 02.01.19 | 18:22

Мажите предизвикуваат повеќе стрес од децата

Во истражување спроведено од Today, 7.000 мајки одговарале на прашања за секојдневниот стрес. Резултатите покажале дека повеќето жени го оцениле својот стрес со оцена 8,5...

Психологија 09.12.18 | 14:03

Намалето го стресот миејќи садови на правилниот начин

Според едно ново истражување од Универзитетот во Флорида, што било спроведено на 51 студент додека миеле садови, оваа активност може значително да го намали нивото на...