Ознака: страшо пинџур
Македонија 04.01.21 | 13:08

Мицкоски: Денеска е ден кога треба да се потсетиме колку е скапа слободата и колку е важна вистината

Христијан Мицкоски, лидер на ВМРО ДПМНЕ денеска им оддава почит на македонските херои од Втората светска војна Мирче Ацев и Страшо Пинџур кои загинале пред 78 години...

Калеидоскоп 19.12.20 | 22:25

19 декември 1942: Бугарската фашистичка „администрација“ ги заробила Мирче Ацев и Страшо Пинџур. Биле претепани до смрт

На 19 декември 1942 година бугарската фашистичка „администрација“ ги заробила Мирче Ацев и Страшо Пинџур. Биле претепани до смрт. Ден денешен не им се знаат гробовите. На...

Македонија 25.11.20 | 21:19

Заевци, како ќе го објасните убиството на Македонецот Страшо Пинџур, чии татко и баба ги продадовте како Бугари?

„Пинџур, освен што го кажа своето име, не сакаше ништо друго да каже. Поради тоа го тепавме. Го тепавме јас, Тенјо Рајков, Илија Николов, Андон Донев, Тодор Маринов… Го...