Ознака: странство
Македонија 23.01.23 | 13:21

Поразително: 81 ученик од основните и средните училишта во Штип на полугодие заминале во странство

Осумдесет и еден ученик од штипските основни и средни училишта се испишани поради нивно заминување во странство. Раководителот на Секторот за образование во Општина...

Македонија 18.03.22 | 13:43

ФЗОМ реагира: Сè почеста е злоупотребата од граѓани кои собираат донации за лекување во странство

Фондот за здравствено осигурување реагира како што велат, поради се почестата злоупотреба од граѓани кои собираат донации за лекување во странство. Во последно време...

Македонија 25.10.21 | 09:18

Македонското здравство под лупа на Европската комисија: Лекарите специјалисти масовно заминуваат од Македонија или одат во приватни клиники

Здравствениот сектор се соочува со одлив на медицински персонал, особено на специјалисти кои одат во приватниот сектор или заминуваат на работа во странство, оценува...

Македонија 26.08.21 | 19:00

По 30 години македонската дијаспората за пасош ќе се слика во амбасадите

Македонската дијаспора дочека. Конечно и таа ќе може да аплицира и да се фотографира за пасош секој работен дена, во конзулатните претставништва на земјава во странство....

Македонија 02.08.21 | 17:21

Најголем дел од новозаразените во Македонија се патници од странство

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека Голем дел од новозаразените со корона вирус периодов се патниците кои доаѓаат од странство. Како што вели министерот...

Свет 12.07.21 | 17:15

Брисел: Третина од позитивните на Ковид-19 се луѓе вратени од одмор во странство

Белгискиот главен град повторно се соочува со огромен раст на новозаразени од Ковид-19 и покрај доброто темпо на вакцинација, голем дел од нив се лица вратени од одмор...

Македонија 04.07.21 | 09:14

ВМРО-ДПМНЕ поднесе предлог-закон за поврат на парични средства на граѓаните вакцинирани во Србија

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ поднесе предлог-закон во Собранието за враќање на парите што граѓаните ги потрошија за вакцинација во Србија. Неодговорноста и доцнењето на...

Здравје 02.07.21 | 18:25

Од утре активна веб-страницата за ревакцинација на граѓаните кои се вакцинирале во странство

Министерството за здравство ја информира јавноста дека од утре, 3 јуни 2021 година, заклучно со 10 јули 2021 година ќе биде во функција веб страницата https://vakcinacija.mk/revaccination која...

Македонија 20.06.21 | 16:52

Владата да им ги рефундира парите на тие што се вакцинираат во странство

На новинарско прашање за состојбата со вакцинацијата во Македонија во услови кога 15.000 македонски граѓани само викендот се вакцинираат во Србија, а вакциналните пунктови...

Македонија 24.10.20 | 17:26

Ако болниците се преполнат, можно е пациенти со ковид-19 да се носат во други земји

Инфективните одделенија се преполнуваат, а пациенти со ковид-19 се сместуваат и на интерните одделенија во дел од болниците низ земјава, информираше министерот за здравство...

Македонија 22.10.20 | 13:46

Млади бегаат, власта не прави ништо за да го спречи нивното заминување

Младите се повеќе сакаат да се иселат, власта не прави ништо за да го спречи нивното заминување во странство, не се спроведува националната стратегија за спречување...

Свет 22.05.20 | 23:03

Велика Британија воведува 14-дневен карантин за сите што доаѓаат од странство

Во Велика Британија од 8 јуни ќе биде задолжителен 14-дневен карантин за секој што доаѓа од странство, вклучително и британски државјани, рече британската министерка...

Македонија 13.05.20 | 13:50

Спасовски: Нема дискриминација, секој може да патува надвор од државата, не правете тема кај што нема

Според техничкиот премиер Оливер Спасовски нема дискриминација секој може да патува надвор под државата, а новинарите правеле тема од нешто каде што нема место за...

Македонија 23.03.20 | 08:44

Заврши рокот за пријавување, почнува операцијата на враќање на 2.300 македонски граѓани

Заврши рокот во кој македонските граѓани заглавени во меѓугранични простори или на аеродроми можеа да се пријават во најблиското конузуларно претставништво. Министерството...

Македонија 11.03.20 | 13:26

Здравствените работници да ги откажат приватните патувања, ќе ѝ предложи Филипче на Владата

На Владата денес ќе ѝ предложам здрвствените работници да ги откажат приватните патувања, бидејќи е непредвидливо која земја следна ќе биде на листата земји со висок...

Македонија 24.12.19 | 20:57

Антикорупциска ќе има увид во имотот на функционерите во странство

На предлог на Министерството за правда, на денешната владина седница е прифатена информацијата според која  Македонија ќе го потпише Меѓународниот Договор за размена...

Македонија 04.09.19 | 20:05

Лицемерие на денот

Изјава на министерот за надворешни работи е избрана за неформалната титула лицемерие на денот од порталот off.net.mk Како Никола Димитров лично ја спроведува главната задача...

Македонија 28.08.19 | 14:12

Осомничен во „Рекет“ за неколку дена во странство потрошил 180.000 евра од пленот

Непосредно по заминувањето со пленот од еден милион евра, еден од осомничените само за неколку дена во странство потрошил околу 180.000 евра. Се стега обрачот и околу други...

Патувања 08.07.19 | 21:21

Што е потребно ако детето патува во странство без родител или старател?

Кога дете патува во странство со еден од родителите (кои се во брак) нема потреба од писмена согласност од другиот. Службените лица во ваков случај немаат обврска да...

Македонија 20.03.19 | 09:36

За претседателските избори во странство ќе може да гласаат вкупно 1.782 граѓани во 32 ДКП-а

На Претседателските избори 2019 година, своето право на глас во странство ќе можат да го остварат вкупно 1.782 граѓани во 32 Дипломатско – конзуларни претставништва и конзуларни...