Ознака: странски платеници
Свет 02.08.22 | 19:29

Шведска загрижена за своите платеници во Украина: Рускиот амбасадор повикан на разговор во МНР

Рускиот амбасадор во Шведска, Виктор Татаринцев, бил повикан на разговор во шведското министерство за надворешни работи. Можеме да потврдиме дека Министерството за...

Свет 11.07.22 | 20:57

Странските платеници во Украина бараат дополнително тешко оружје за борба против руската артилерија

Портпаролот на Украинската меѓународна легија, Демиен Магру, изјави дека руската артилерија ја надминува украинската во однос осум спрема еден, што ја става Украина...

Свет 26.06.22 | 17:19

„Би-Би-Си“ влезе во тајна база на странските платеници во Украина: Ги има 20.000 од повеќе од 50 земји

Повеќе од 20.000 странски борци од повеќе од 50 земји се приклучиле кон украинската армија од почетокот на конфликтот во Украина, објави „Би-Би-Си“. Извештајот е направен...

Свет 15.06.22 | 20:43

Руските сили првпат заробиле двајца американски борци во Украина

Двајца поранешни американски војници биле заробени за време на борбите со руските сили во Украина, објави британски „Телеграф“. Ова е првпат американски борци да...

Свет 15.06.22 | 11:54

Во Украина војуваат околу 3.000 британски војници

Грузискиот командант, Мамука Мамулашвили, кој ги надгледува операциите во кои се вклучени странските борци во Украина, вели дека во земјата има околу 20.000 странци кои...

Свет 05.06.22 | 15:29

Четворица странски платеници загинале во Украина

Украинскиот медиум Киев Индипендент потврдува дека во Украина загинале четворица странски борци. Меѓународната легија за одбрана на Украина на 4 јуни на Фејсбук објави...

Свет 18.04.22 | 14:36

Руско министерство за одбрана: На украинска страна се борат 6.824 странски платеници од 63 земји

Министерството за одбрана на Русија  објави дека 6.824 странци од 63 земји во светот дошле да се борат во Украина. Според Министерството, досега се елиминирани 1.035 странски...

Свет 01.04.22 | 11:21

Повратник од украинската „Легија на странци“: Три дена овде се полоши од месеци во Авганистан, се чувствуваме измамени и заминуваме

Во западниот украински град Јаворив имаше база за обука на украински војници и странци кои дојдоа да се борат за Украина во борбата против Русија. Еден од членовите...

Свет 10.03.22 | 18:41

Белорусија открила платеници на границата со Украина

Белоруското разузнавање открило група платеници во близината на државната граница со Украина, изјави во четвртокот белорускиот претседател Александр Лукашенко на...

Свет 10.03.22 | 12:26

„Кучињата на војната“ се борат на двете страни во Украина

Странските платеници познати како „кучиња на војната“ ги водат главните битки во руско-украинската војна. Ги има на двете страни. Украинскиот министер за надворешни...