Ознака: странски инвестиции
Економија 14.02.20 | 10:12

Арсовска: Губиме големи странски инвестиции

Во наредните две години сериозни инвеститори ќе вложуваат во регионот на Западен Балкан, но за да не ја избегнуваат Македонија потребно е итно спроведување на структурните...

Економија 21.12.19 | 19:15

Мицкоски: Идната влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе има четири милијарди евра странски и домашни инвестиции

На денешниот собор, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски најави низа економски мерки кои ќе се реализираат со доаѓањето на новата власта. Едно од најважното ветување...

Твитови 19.12.19 | 09:45

Морате да го видите ова: Влатко го матира Дамјан со упорност

МОРАТЕ да го видите ова. : ) Шах – мат за Манчевски и Заев. 👍

Економија 03.12.19 | 16:03

Економската година на премиерот во заминување Заев се претвора во фијаско, странските инвестиции на дното

Премиерот во заминување Зоран Заев најави дека ова ќе биде економска година. Крајот на годината покажува дека негативните перформанси растат. Државниот завод за статистика...

Економија 25.11.19 | 21:05

Николоски за „Алфа“: Во времето на СДСМ се влезени 2,5 странски инвеститори, сите договорени во време на ВМРО-ДПМНЕ

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во интервју за „Алфа“ потсетува дека во времето на СДСМ се влезени 2,5 странски инвеститори,сите договорени во...

Македонија 31.10.19 | 23:21

Излезете надвор да ги пречекате „Фејсбук“ и „Гугл“, гужва е

Излезете надвор да ги пречекате „Фејсбук“ и „Гугл“, гужва е тука не можат да ред да дојдат луѓево тука за да инвестираат. Вака вечерва му порача директорот на Центарот...

Економија 07.10.19 | 19:42

Анѓушев: Се обидуваме да привлечеме странски компании

Вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев, министерката за странски инвестиции Зорица Апостолска, министерот задолжен за унапредување на правната...

Економија 24.09.19 | 08:35

Бежовска: Значително помалку странски директни инвестиции споредено со истиот период лани

Во емисијата „Тренд Анализа“ на ТВ 24 гостуваше гувернерката на Народната банка Анита Ангеловска – Бежовска. Таа кажа дека податоците за првото полугодие од оваа...

Економија 02.09.19 | 16:57

Странски инвестиции нема! Економските политики на владата одат во прилог на соседните држави

Странски инвестиции нема! Економските политики на владата одат во прилог на соседните држави. Еднаш одамна си беше „Инвестирај во Македонија, на англиски Invest in Macedonia“....

Економија 29.08.19 | 18:58

Австриски „Текспорт“ се прошири во Илинден, министерката збунета од „инвестицискиот бум“

Политиката за привлекување на странски инвестиции на Владата дава резултат во општина Илинден. Таму беше отворена фабриката на австриската компанија „Текспорт“....

Македонија 23.08.19 | 23:08

Така зборуваше Колемишевски, заменикот на Бектеши: Странските инвестиции не носат ништо

Поранешниот член на групата „Нокаут“ и нов заменик-министер за економија Кирил Колемишевски, воскресна во политиката преку шарените трибини пред Владата за време...

Македонија 22.08.19 | 22:03

Героски: Катица е ставена зашто таква глупава им требаше, главната странска инвестиција во Македонија е Зоран Заев

Зошто токму Катица Јанева, анонимна обвинителка од Гевгелија, со академски просек 6,2, понижување за врвните правници во дрѓавата, беше избрана да застане на чело на Специјалното...

Економија 22.08.19 | 10:56

Никој не го видел проектот за нов клинички центар, само слушаме дека ќе чини над 500 милиони евра

Капиталните инвестиции се на историски најниското ниво од 20%, а од друга страна задолжувањето е најмалку двојно поголемо. Каде одат парите? Ниту една влада предводена...

Економија 15.08.19 | 23:28

Македонија со пaд од 15 места во инвестициите според индексот на Фајненшал тајмс

„Фајненшл тајмс“ во својот специјализиран сервис го објави индексот за успешност на Гринфилд инвестициите ФДИ за 2019. Според ранг листите за странски директни инвестиции...

Економија 27.06.19 | 19:27

Кој и како носел странски инвестиции – интернет страниците на министрите зјаат празни

Колку инвестиции донеле министрите за привлекување на странски инвестиции и советниците, кои државаат годишно ја чинат околу 240 илјади евра, анализира Пресинг ТВ ....