Ознака: стокови резерви
Економија 06.06.22 | 16:38

Ковачевски тврди дека немаме проблем со резерви на храна и нафта, одбива да каже колкави се

Стоковите резерви се на ниво пропишано со закон и тековно се менаџираат. Нема потреба да се активираат бидејќи нема недостаток на храна и енергенси, информираше денеска...

Економија 03.06.22 | 13:12

Трипуновски: Владата да интервенира со 40.000 тони пченица од стоковите резерви, за лебот да не стане луксуз

Брашното и лебот како основни намирници достигнаа рекордно високи цени како никогаш до сега. Килограм брашно и една векна леб се продаваат и по 60 денари. Високата цена...

Економија 02.06.22 | 14:09

ССК бара активирање на државните резерви

Итно да се елиминираат непотребните и комплицирани бирократски процедури за инсталирање обновливи извори на енергија кои траат по 60 до 90 дена, да се зголеми домашното...

Економија 06.04.22 | 09:57

Николовски договорил леб да јадеме и од Бугарија

Освен Србија, со дополнителни количини на пченица ќе нè снабдува и Бугарија, соопшти министерот за земјоделство Љупчо Николовски преку социјалните мрежи. Доцна вечерва...

Економија 12.03.22 | 09:16

Триесет дена забранет извозот на житарки и масло

Пченицата, јачменот, пченката, пченичното брашно, семето од сончеглед и сончогледовото масло од вчера се забранети за извоз. Мерката е времена и ќе трае десет дена, а...

Економија 11.03.22 | 14:09

Гошев: Владата се однесува како слон во продавница на порцелан, во мерките нема ништо темелно обмислено

Владата треба да знае, бездруго и опозицијата, дека најскап производ е оној што го нема. Со административните интервенции во областа на цените таа се однесува како слон...

Македонија 09.03.22 | 13:07

Николовски: Граѓани да не бидат загрижени, во моментов Македонија има доволно храна

Соработката да продолжи, да биде ефикасна и функционална, а владите да се воздржат од воведувања унилатерални мерки од секаков вид. Граѓаните да бидат спокојни, бидејќи...

Економија 07.03.22 | 12:38

Бесими: Стоковите резерви се стабилни

Стоковите резерви се стабилни, има доволно државни резерви и во моментов нема потреба од нивно ставање на располагање, вели министерот за финансии, Фатмир Бесими за...

Македонија 06.03.22 | 09:27

ВМРО-ДПМНЕ: Ако државата има доволно стокови резерви на пченица, зошто не ги пушти во оптек, за да спречи зголемување на цените на брашното и лебот?!

Ако државата има доволно стокови резерви на пченица, тогаш зошто владата не ги пушти во оптек за да спречи зголемување на цените на брашното и лебот?! Се вели во партиското...

Економија 05.03.22 | 09:19

Ако стоковите резерви се полни, зошто се дозволи и лебот да поскапи?

Сите земји во регионот јасно и гласно кажуваат во каква состојба се стоковите резерви, само кај нас власта е со празна реторика, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ, додавајќи дека...

Македонија 04.03.22 | 22:41

Муцунски: Кај граѓаните има паника бидејќи се навикнати на Влада што реагира ненавремено

Кај граѓаните се создава паника бидејќи тие се навикнати на Влада и институции кои ненавремено и несоодветно постапуваат, вели потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо...

Македонија 04.03.22 | 12:08

Илиевска: Власта иако знаела за војната во Украина, 5 месеци не преземала ништо за да ги наполни државните резерви

Изминативе денови, покрај ситуацијата што се случува во Украина, имавме прилика на медиуми да слушнеме изјава од Пендаровски дека тој знаел уште на 8 ноември минатата...

Балкан 04.03.22 | 11:50

Вучиќ: Србија ќе има доволно бензин, храна и сè што ни треба

Во Србија синоќа на некои бензински пумпи се створија редици, а медиумите јавуваат дека е зголемена и побарувачката за намирници во продавниците. Владата на Србија...

Економија 04.03.22 | 09:41

Влада: Имаме резерви на нафтени деривати и жито, граѓаните да бидат смирени

Република Македонија има задоволителна количина прехранбени производи и нафтени деривати во стоковните резерви. Граѓаните не треба да се грижат, нафтени деривати...

Економија 03.03.22 | 14:03

Николовски: Пченицата и пченката од Србија не се за стоковните резерви

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски преку својот фејсбук профил соопшти дека пченицата и пченката што Србија вчера најави дека...

Економија 03.03.22 | 12:56

СДСМ: Нема ценовни шокови, има задоволителна количина на залихи

Владата предводена од СДСМ внимателно ги следи глобалните економски текови и последиците од агресијата врз Украина, вели Лолита Ристова, пратеничка на СДСМ. Се преземаат...

Македонија 03.03.22 | 12:07

Митева: Дали Владата, иако знаела за ризикот, ја остави државата без стокови резерви на пченица?

Предупредувањето на ВМРО-ДПМНЕ за алармантното ниво стокови резерви се покажаа за вистинито. Откако излеговме со сознанија дека има недостаток на стокови резерви,...

Македонија 02.03.22 | 22:12

Tри контрадикторни изјави околу стоковите резерви потврдуваат дека „Каква влада, таква криза“

Каква влада, таква криза, вели пратеникот Антонио Милошоски споделувајќи ги трите контрадикторни изјави околу стоковите резерви соопштени денеска: 1.Реси Абдурахмани,...

Македонија 02.03.22 | 21:53

Вучиќ откри дека Македонија нема стокови резерви на пченица и дека владата лаже

Предупредувањата на ВМРО ДПМНЕ за алармантното ниво стокови резерви се покажаа за вистинити, Вучиќ откри дека Македонија нема стокови резерви на пченица и дека владата...

Македонија 02.03.22 | 20:21

Македонијa побарала 50.000 тони пченица и 25.000 тони пченка од Србија

Српскиот претседател Александар Вучиќ во вечерашното вонредно обраќање до јавноста за полититичката и економсата криза околу воениот конфликт во Ураина, изјави дека...