Ознака: стојан андов
Македонија 08.09.21 | 12:53

Пендаровски додели орден „8 Септември“ за првиот претседател на Собранието Андов и пратеници во мандатниот период од 1990 – 1994 година

Претседателот Стево Пендаровски со орден „8 Септември“ денеска ги одликува Стојан Андов, прв претседател на првото повеќепартиско Собрание, како и пратениците во...

Македонија 08.09.21 | 09:04

Стојан Андов исчезна кога требаше да се потпише Декларацијата за независност, јас го сторив тоа со гордост

На Дек­ла­ра­ци­ја­та за не­за­вис­ност стои пот­писот на првиот потпретседател на Собранието, а не на то­гаш­ни­от пре­тсе­да­тел на Со­бра­ни­е­то. Во интервју...

Македонија 25.06.21 | 19:56

Умилкувањата се надмината работа сега не е време да се оди Софија, им порача Андов на Заев и Бучковски

Ни премиерот Зоран Заев, ниту некој од Владата, ниту специјалниот пратеник Владо Бучковски во овој момент не треба да се одат во Бугарија, затоа што таму се преокупирани...

Македонија 09.04.21 | 15:19

Колемишевски: Глигоров по трипати дневно ќе се превртува во гроб да може да го чуе Малески

Да може да ги чуе ставовите на Денко, Глигоров по трипати дневно ќе се превртува во гробот, народски речено, вели новинарот и поранешен директор на „Нова Македонија“,...

Македонија 03.01.21 | 17:17

Андов за белградски „Данас“: Во Меморандумот на Бугарија сè е прекроено, има многу лаги и глупости

Парадоксално е тоа што национализмот може да се потисне со европеизацијата на Балканот, а истиот национализам е овој Бугарскиот што го запира целиот тек поради амбицијата...

Македонија 16.11.20 | 23:24

Андов: Не смее да се прифати дека Македонија и Бугарија имаат иста историја

Во вечерашното издание на дебатната емисија “Заспиј ако можеш” гостуваше поранешниот претседател на Собранието на Република Македонија и еден од најискусните политичари...

Македонија 03.11.19 | 17:45

Андов контра Заев и Џафери: Изборите не мора да се одложат за прием во НАТО

Зоран Заев и Талат Џафери за да го променат датумот за одржување на изборите почнаа да ја збунуваат јавноста со пораки дека поради НАТО е можно одложување на договорениот...

Македонија 01.10.19 | 11:49

Ќе биде ли забранета книгата „До атентатот и по него“?

Денеска во Основниот суд Скопје-2 треба да продолжи судското рочиште за тужбата за клевета против поранешниот претседател на Собранието на РМ, Стојан Андов, што ја поднесе...

Македонија 08.09.19 | 09:01

Стојан Андов исчезна кога требаше да се потпише Декларацијата за независност, јас го сторив тоа со гордост

На Дек­ла­ра­ци­ја­та за не­за­вис­ност стои пот­писот на првиот потпретседател на Собранието, а не на то­гаш­ни­от пре­тсе­да­тел на Со­бра­ни­е­то. Во интервју...

Црна хроника 15.05.19 | 13:29

Апелација пресече: Книгата на Андов за атентатот на Глигоров може да се продава

Книгата на Стојан Андов може да се продава, одлучи Апелацискиот суд во Скопје, кој ја укина забраната. Претходно, Основниот суд Скопје 2 донесе решение за привремена...

Македонија 22.03.19 | 20:13

Фрчкоски одбил дуел, Андов вели: Тој не ја ни прочитал книгата

Љубомир Фрчкоски го одбил предлогот за телевизиски дуел на Стојан Андов, уште пред тужбата, откри Андов вечерва неговото интервју за Канал 5 телевизија. Во неговото...

Македонија 22.03.19 | 10:52

Андов ја доби најдобрата реклама – стана забранет автор

Универзитетскиот професор Тони Дескоски на својот Фејсбук профил објави статус во кој е зачуден од привремената мерка за забрана на автобиографската книга на Стојан...

Македонија 22.03.19 | 09:56

Андов: Па, се тужи ли „одлепен“ човек

Не стивнуваат реакциите во јавноста, откако Основниот суд Скопје – 2 донесе решение за привремена мерка, забрана на продажба и располагање на книгата на Стојан Андов...

Македонија 21.03.19 | 22:31

Што напиша Андов што го налути Фрчкоски

Во книгата „Пред атентатот и по него“ Андов пренесува разговор со поранешниот претседател Киро Глигоров. Стојане, вчера имав неочекуван состанок. Во вилата ми дојдоа...

Македонија 21.03.19 | 22:10

Фрчкоски за Андов: Тужев независно што тој можеби тотално одлепил

Во дебатниот магазин на ТВ21, професорот Љубомир Фрчквски објаснува дека како се одлучил да поднесе тужба против поранешниот собраниски спикер, Стојан Андов. Тој на...

Македонија 21.03.19 | 19:13

Ова го имало во Титова Југославија, чија полициска држава се враќа на голема врата

Го имало во Титова Југославија, чија полициска држава се враќа на голема врата. Настрана забраната за книгата на Андов, имаме многу посериозен проблем со нормализирањето...

Македонија 21.03.19 | 18:31

Андов за забраната на неговата книга – вакво нешто немало никаде и нема ни да има

По тужбата на Љубомир Фрчкоски за повреда на неговите лични права, односно за клевета во врска со атентатот на поранешниот претседател Киро Глигоров, поместени во книгата...

Македонија 21.03.19 | 15:24

Ивон Величковски за забранетата книга на Андов: Сега ви е јасно зошто не ги поддржувам политиките на оваа влада

Основниот суд Скопје 2 донесе решение за привремена мерка со кое забрани продажба и располагање на книгата на Стојан Андов со наслов „До атентатот и по него“ во која...

Македонија 21.03.19 | 12:31

Андов „шокантно“ го наклеветил Фрчкоски во својата книга

Основниот суд Скопје-2 донесе решение за привремена мерка со кое се забранува продажба и располагање на книгата на Стојан Андов со наслов “До атентатот и по него” во...

Македонија 13.12.18 | 16:55

Стојан Андов за ПресингТВ: По атентатот врз Глигоров, Тито Петковски едноставно го снема!

Oдамна не сме се виделе со Тито Петковски. Кога јас бев претседател на Собранието, тој беше потпретседател на Собранието. Тогаш соработувавме, вели во интервју за Пресинг...