Ознака: Стоби
Култура 20.09.21 | 08:33

Делата на Петар Хаџи Бошков ќе бидат изложени во Стоби до 11. октомври

Првпат во историјата на ликовната сцена во Македонија дела кои се создадени за затворен се изложени на отворен простор. Станува збор за изложба на скулпторот Петар...

Култура 29.08.21 | 21:18

Изложба на Петар Хаџи Бошков во Стоби: Археологија на модерноста

На античкиот локалитет „Стоби“ на 18 септевмри ќе биде отворена голема изложба на дела од реномираниот македонски скулптор Петар Хаџи Бошков (1928 – 2015). Проектот е насловен...

Култура 20.08.21 | 13:33

Љутков ја доби наградата за најдобра машка улога на Фестивалот на античка драма „Стоби“

Наградата за најдобра машка улога на 18. по ред издание на Интернационалниот фестивал на античка драма „Стоби“, му е доделена на актерот Зоран Љутков за улогата на Силен...

Култура 18.08.21 | 08:42

Битолскиот театар со три награди на годинешниот Фестивал на античка драма „Стоби“

Битолскиот театар на годинешното издание на Интернационалниот фестивал на античка драма „Стоби“ се закити со три од можни четири награди. На овогодинешниот ИФАД СТОБИ,...

Култура 17.08.21 | 14:05

Со изведба на „Отело” и доделување на наградите вечерва завршува 18. фестивал „Стоби” 2021

Со претставата „Отело”, копродукција меѓу „Перипетија”, МНТ, МКД и НП Зеница, која ќе биде изведена во чест на лауреатите, вечер во Велес завршува 18. Интернационален...

Култура 03.08.21 | 09:26

Ново издание на Интернационалниот фестивал на античка драма „Стоби“ по две години пауза

По двегодишна пауза, од трети до седумнаесетти август ќе се одржи 18. издание на Интернационалниот фестивал на античка драма „Стоби“. Фестивалската програма предвидува...

Култура 29.07.21 | 19:42

Фестивалот на античка драма „Стоби“ се враќа пред публиката по две години пауза

Во археолошкиот локалитет Стоби од 3 до 17 август, по две години пауза, ќе се одржи 18. по ред Интернационален фестивал на античка драма „Стоби“, на кој освен од земјава...

Култура 15.06.21 | 18:02

Не дај боже да стресе земјотрес на претстава во античкиот театар во Стоби, седиштата ќе паднат внатре

Мермерните блокови-седишта на западната половина во театарот во Стоби сите се распукани и се распаѓаат тоа е страшно и не е безбедно за публиката да дојде на претстава...

Култура 02.06.21 | 15:05

Immersium.eu – нова платформа за промоција на културното наследство со користење на нови технологии

Од 31 мај до 3 јуни претставници на седум партнери од пет држави, Србија, Словенија, Грција, Бугарија и Македонија, учествуваат на студиска посета на Археолошкиот...

Култура 22.05.20 | 17:53

Активностите на терен во локалитетот „Стоби“ чекаат подобри времиња

Се надевам дека ќе се отстранат мерките на превенција и постепено ќе го доближиме Стоби пред се до домашната публика, имајќи предвид дека странските посетители кои...

Култура 07.08.19 | 10:47

Граната откопана на локалитетот „Стоби“

Вчера напладне било пријавено дека во Градско на локалитетот Стоби од страна на работници кои го чистеле патот била пронајдена граната од Втората Светска војна. Пиротехничар...

Култура 09.07.19 | 15:46

Во Стоби откриена скулптура со претстава на богот Дионис

Минатата седмица на археолошкиот локалитет Стоби била откриена мермерна скулптура со претстава на богот Дионис. Како што соопштуваат надлежните, ова исклучително...

Култура 08.06.19 | 20:57

Меѓународна работилница за конзервација во Стоби

Во археолошкиот локалитет Стоби со учество на 12 студенти од САД и Канада, неделава се одржува Меѓународната работилница за конзервација на керамика, стакло, мозаик...