Ознака: Стево Пендаросвки
Македонија 08.09.20 | 14:19

Кралицата Елизабета, Путин, Трамп, Ердоган, Макрон: Кој му го честита на Пендаровски Денот на независноста

По повод 8 Септември, Денот на независноста на Република  Македонија, писма со честитки до претседателот Пендаровски испратија следниве шефови на држави. Кралицата...

Македонија 12.08.20 | 14:34

Пендаровски утре ќе му го даде мандатот на Заев да се обиде да состави Влада

Претседателот Стево Пендаровски утре напладне мандатот за состав на новата Влада ќе му го довери на лидерот на СДСМ и пратеник во Собранието, Зоран Заев, соопшти Кабинет...

Македонија 09.08.20 | 09:55

Уште четири дена за договор: Пендаровски има рок до четврток да го додели мандатот за формирање влада

Течат роковите за формирање ново парламентарно мнозинтво и нова влада, поради што со засилено темпо се одвиваат преговорите меѓу политичките партии кои освоија пратенички...

Македонија 05.08.20 | 08:55

Кој ќе дојде на Водно со 61 потпис: Од денеска Пендаровски има десет дена да го додели мандатот за формирање влада

И официјално почна „трката“ за формирање нова Влада откако Собранието вчера ја одржа конститутивната седница. И претседателот на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ,...

Македонија 17.06.20 | 18:40

Пендаровски: Короната ги погодува нашите пријатели, роднини, познаници

Претседателот Стево Пендаровски на својот Фејсбук профил во врска со ситуацијата со коронавирусот, напиша дека се додека здравствените експерти не пронајдат вакцина...

Македонија 15.05.20 | 23:11

Пендаровски побара одговор од владата како синот на Боро Малборо добил лиценца за марихуана

Претседателот на државата Стево Пендаровски побара образложение од владата зошто фирма чиј управител е синот на поранешниот градоначалник на струмичко Ново Село Боро...

Македонија 29.04.20 | 21:00

Дали претседателот се сложува дека Македонците се Бугари: Малески му е советник на Пендаровски

Професорот Денко Малески, кој деновиве е во центарот на вниманието поради тврдењето дека Македонците не се посебен народ е на листата на советници на претседателот...

Македонија 31.03.20 | 17:49

ВО ЖИВО: Изјава на претседателот Пендаровски


Македонија 16.03.20 | 19:42

Пендаровски и Џафери со спротивни ставови дали може да се свика Собранието да ги одожи изборите

Претседателот Стево Пендаровски не се согласува со вториот човек во државата Талат Џафери, дека Собранието не може да се свика по неговото рапсуштање. Тие имаат сосема...

Македонија 14.02.20 | 22:33

Мисајловски: Ако не се распушти Собранието, легитимитетот на Пендаровски паѓа во вода

Ако се одложи распуштањето на Собранието, легитимитетот на претседателот Стево Пендаровски ќе падне во вода, вели во вечерашното гостување во емисијата „360 Степени“...